Dronit olikin ohjuksen näköisiä.

Ylen muutaman tonnin Dronit oli kylläkin vähän arvokkaamman näköisiä, lähinnä ohjuksia. Media naureskeli aikansa taas, että lasten helikoptereilla tuhottiin öljyjalostamot. Onneksi tuli oikeaa tietoa.
972
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Median+ämmät+eivät+tiedä+mikä+ero+on+DRONElla+ja+mikä+sotilaskäyttöön+tehdyllä+lennokilla.+En+tiedä,+kuka+on+tähän+keksinyt+sen+dronen.+Ämmiltä+puuttuu+kaikenlainen+tekninen+tietämys.+Silti+vetelevät+suojatöistään+kovaa+palkkaa+ainakin+YLE:llä.YLE-veroni+oli+näköjään+2,5%+muttakirkollisveroni+1,0%Mistä+vitusta+oikein+maksan,+vihervassarituuban+kuuntelustako?Tietysti+josku+katson+vanhoja+suomalaisia+elokuvia.+Niitä+ei+voi+kukaan+uskoa+todelliseksi+suomi-kuvaksi+jostain+60-80+vuoden+takaa.+Niitä+pitää+katsella+myös+kriittiseksi.+Ihmiset+kuvataan+liian+varakkaiksi,+aina+on+joku+rikas+maalaistalo+tai+muu+iso+herra+pääosassa,+vaikka+sitten+kulkurin+valeasussa.

1Äänestä

Eikö tuo nyt ollut ihan selvä juttu jo aikoja sitten? Ohjuksiahan ne oli, läpäisyyn ja sytyttämiseen tarkoitetuilla taistelukärjillä.

1Äänestä
  • Satelliittikuvien mukaan tulivat luoteesta, ei Jemenin suunnalta

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Satelliittikuvien mukaan tulivat luoteesta, ei Jemenin suunnalta

    Siis Israelista, no se tiedettiin.

    Äänestä

Näyttivät Irakin joukkotuhoaseilta.

1Äänestä
  • Venäjän aseita.

    1Äänestä

Kylläpä kestää "todisteiden" etsiminen monta päivää. Kenen idea oli väittää iskuja alunperinkään droneilla tehdyiksi? Ja miltähän koeammunta-alueelta "todisterakettien" jäänteet on käyty tonkimassa?

1Äänestä
  • Kyllä tuo rekvisiitan/kulissien rakentelu kestää. Ei kuulentojakaan päivässä rakennettu. :) Mutta nolointa YK:lle jälleen on jos joku iso rähinä alkaa samantapaisilla näytöillä kuin vaikkapa Irakin sota.

    Äänestä

Ylenanti tuottaa ylenkattavaa manipulaatiota, jossa maailmaa tulee katsella suvaitsevaisesti vaaleanpunaisten linssien läpi, kaikki muu on kiihotusta ja vihapuhetta, jollei se koske tavallista suomalaista veronmaksajaa tai persuja.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ylen muutaman tonnin Dronit oli kylläkin vähän arvokkaamman näköisiä, lähinnä ohjuksia. Media naureskeli aikansa taas, että lasten helikoptereilla tuhottiin öljyjalostamot. Onneksi tuli oikeaa tietoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu