Päivitykset pois päältä

Anonyymi

Miten saan Windows 10 päivitykset pois päältä?
Se automaattisesti lataa niitä sellaisella laajuudella että netissä ei pysty pelaamaan kun päivitysten lataus vie kaiken kaistan. Lagaa niin ettei pelaamaan pysty.
Käynnistys kestää aina jostain muutamasta minuutista parhaillaan yli tuntiin.
Ei tällä koneella pysty tekemään yhtään mitään kun tämä Windows 10 vie kaiken huomion itselleen.
Mitä tekee sellaisella tietokoneella joka ei muuta tee kuin latailee päivityksiä ja asentaa niitä kyselemättä?
Jos voisi itse valita päivän ja ajankohdan jolloin päivitykset ladataan ja sitten erikseen valita milloin ne asennetaan mutta kun ei niin ei.
Mäkit ja linuksit ei ole ikinä aiheuttanut tämmösiä ongelmia.
Jotain vikaa päässä näillä ihmisillä jotka näitä Windowseja rakentelee.
Pakko kai sitten ostaa se pleikkari kun ei tästä PC pelaamisesta tule enää mitään.

3

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin se on ettei aspergeripoikaset enää pelaamaankaan pääse, ja Windows 10:n takia yksinomaan. Oireet on aivoissa sellaiset, kärsivällisyys olematon, ja raivari syntyy vähimmästäkin.

    • Anonyymi

      Minä teen näin: Kun en tarvitse tietsikkaa, menen päivitykseen ja klikkaan
      "Tarkista päivitykset" namikkaa. Ja näin kone päivittää itsensä, ja kun sitten myöhemmin tarvitsen konetta ei päivitykset häiritse käyttöä.

      """Käynnistys kestää aina jostain muutamasta minuutista parhaillaan yli tuntiin."""

      On sulla muutakin häikkää siinä koneessa jos käynnistys on noin vaikeeta.

    • Anonyymi

      Häikkää kuulostaa olevan siinä määrin, että suosittelen windowsin uudelleen asennusta. Samalla kiintolevyn vaihto SSD:ksi jos on vielä vanhanaikainen pyörivä härveli. Ja sitten nimen omaan puhdas asennus, ei jumissa olevan systeemin kloonausta uudelle levylle. Itse olen nuo temput tehnyt, ja nyt ei enää päivitysten tuloa juuri edes huomaa, paitsi kun pitää tehdä uudelleen käynnistys, mutta sekin pyörähtää muutamassa minuutissa.

      Päivitykset voi näköjään keskeyttää asetuksista (Päivitykset - Lisäasetukset - Keskeytä päivitykset) enintään 35 päivän ajaksi, mutta sen jälkeen tuo näkyy vaativan, että päivitykset asennetaan ennen kuin keskeytyksen voi tehdä uudestaan. Eli kun siellä nyt näyttää olevan jotain niin tukossa, että homma ei toimi, niin eipä tuostakaan varmaan ole apua muuten kuin ehkä tilapäisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe