Mietiskelin tätä

Anonyymi

Murrosikäiset ovat hyvin narsistisia. Empatia on kertakaikkisen hukuksissa. Oma murrosikäiseni on hakeutunut kahden narsistin seuraan nyt tiiviisti (isänsä ja äitini). Hän vastustaa minua ja syyttää kaikesta mahdollisesta ja mahdottomasta. Näiden kahden aikuisen sanat kuuluvat teinin puheissa. Olen sylkykuppina kahden narsistin puutteille. Mietin, että tunteeko hän nyt yhteenkuuluvuutta noiden ihmisten kanssa omasta narsistisesta ikäkaudestaan johtuen? Pelkään, että hänestä on tulossa samanlainen.

4

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei murrosikäisestä välttämättä pysty vielä sanomaan onko narsisti vai ei. Ja vaikuttaa tämä murkku olevan vähän niinkuin kahden tulen välissä, eli sinun ja näiden kahden muun. Sen ikäiselle voi tilanne olla hämmentäväkin. Lapsen tai varhaisnuoren ei soisi ikinä joutuvan aikuisten riitatilanteissa välikäteen. Murkut muutenkin ovat aika kapinallisia, syyttävät vanhempiaan kaikesta mahdollisesta. Se on yleistä eikä se tarkoita narsismia. He etsivät omaa paikkaansa elämässä kun on vielä epävarma tunne kun häilyy tavallaan lapsuuden ja aikuisuuden rajamailla. Lasta tai nuorta on aikuisen/aikuisten helppo käyttää ns. hyväksi kun tulee jotain riitaa perheen sisällä. Sitä tarkoitin edellä mainitsemallani riitatilanteen välikädellä.

      • Anonyymi

        Ymmärrän hyvin sen, että hän on pahassa välikädessä. Toiselta taholta ruokitaan minun arvosteluani. Paikka on minulle kova, koska nyt kaikki se mitä joskus joutui kestämään vaikeassa parisuhteessa, tuleekin oman rakkaan lapsen suusta. Murrosiässä välillä toinen vanhempi on suosiossa ja välillä toinen. Meillä on olleet hyvät, läheiset ja lämpimät välit ennen murrosikää. Ehkä liiankin läheiset isän ongelmista johtuen. Toivon, että saan tyttöni takaisin sitten kun suurin kuohunta on mennyt ohi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ymmärrän hyvin sen, että hän on pahassa välikädessä. Toiselta taholta ruokitaan minun arvosteluani. Paikka on minulle kova, koska nyt kaikki se mitä joskus joutui kestämään vaikeassa parisuhteessa, tuleekin oman rakkaan lapsen suusta. Murrosiässä välillä toinen vanhempi on suosiossa ja välillä toinen. Meillä on olleet hyvät, läheiset ja lämpimät välit ennen murrosikää. Ehkä liiankin läheiset isän ongelmista johtuen. Toivon, että saan tyttöni takaisin sitten kun suurin kuohunta on mennyt ohi.

        Oon mukana toivossa ja luultavasti sun toiveesi toteutuukin sen kuohunnan laannuttua. Nuoret on nuoria. Kyllä joskus tulee mietittyä omaa itseänikin minkälainen olin nuorena, en ihan aina sieltä helpoimmasta päästä. Nuoruus koettelee vanhempia.


    • Anonyymi

      Eikös narsisti ole jämähtänyt ikuiseen murrosikään?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1094
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      605
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      567
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      95
      552
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      44
      493
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe