Kertokaa te hyvät tietävät sepelvaltimotautia sairastavat ,pallolaajennetut tai ohitusleikkauksessa olleet, oletteko matkustaneet ulkomaille lomille ja mikä on teidän vakuutusyhtiön vastaus ollut. Korvaako, jos joutuu ulkomailla pallolaajennukseen tai ohitusleikkaukseen ,jos saa sydäninfarktin .Korvaako matkavakuutus kotiinkuljetuksen kuolemantapauksessa.
Onko tietoa tilanteista ( lähtiessä lomalle vointi on tietysti hyvä, muutenhan ei kukaan lähdekään lomille.
Matkavakuutus sepelvaltimotauti?
2
555
Vastaukset
- Anonyymi
Ohitusleikkaus oli 14 vuotta sitten. Olen matkustellut kotimaassa ja ulkomailla reippaasti sekä ennen ohitusleikkausta että sen jälkeen.
Sydäninfarkti ja ohitusleikkaus saman tien tuli juuri ennen aiottua ulkomaanmatkalle lähtöä. Matkalle en voinut lähteä, kun olin sairaalan teho-osastolla. Sepelvaltimotautia ei tiedetty olleen sydäntapahtuman sattuessa. Matkavakuutuksesta korvattiin matkani hinta.
Tiedossa olevan sairauden estäessä matkan korvauksia ei ymmärtääkseni makseta.
Välttämättömän hoidon saa ulkomaillakin. Pidä matkoilla mukana Kelan myöntämä eu-sairausvakuutuskortti. Ei maksa mitään. - Anonyymi
Minulle on tehty 7 pallolaajennusta sepelvaltimoihin ja minkäänlaista matkavakuutusta en / et saa. Silti olen reissanut afrikkaan, aasiaan ja amerikanmantereelle ilman vakuutuksia ja ilmeisesti hyvällä tuurilla kun ei mitään ole sattunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1848505
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264608- 504168
- 593692
- 513166
- 502930
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262636- 382404
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382103- 292076