Kyllönen: Rinteen hallitus menee päin helvettiä!

Anonyymi

Vasemmiston Merja Kyllönen arvostelee Kansan Uutisissa jyrkästi pääministeri Rinnettä: ”Itse tässä ajetaan päin seinää”
Asia oli esillä vasemmistoliiton ryhmäkokouksessa torstaina, koska pääministeriltä oli tullut heti palautetta. ”Rouva suorasuuna minä sanon nämä asiat ääneen”, Kyllönen sanoo HS:lle.

"Haastattelussa Rinteen viiden puolueen hallituksen alkutaivalta kuvataan sekavaksi ja Rinteen omaa toimintaa ”sekoiluksi”.

Eniten Kyllöstä ovat Kansan Uutisten mukaan hämmentäneet Rinteen lausunnot esimerkiksi Postin tilanteesta ja hoitajamitoituksesta."

hs.fi uutiset

22

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi voi. On siellä hallituksessa kuka tahansa ja milloin tahansa vuodesta toiseen hallitusten vaihtuessakin niin aina menee kaikki päin h...iä joidenkin mielestä. Eihän ikinä voi kaikki olla asioista samaa mieltä. Arvosteltavaa ja arvostelijoita riittää maailman tappiin asti. Ittelläni ainakin parempi olla kun en jaksa stressata jatkuvasti kuka teki ja kuka sanoi mitä milloinkin. On ainakin hyvä että edes yritetään joitakin muutoksia.

      • Anonyymi

        Miksi aina vaalipetos?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi aina vaalipetos?

        Kyllä Merja Kyllönen oli tässä asiassa oikeassa,vasemmisto saisi kannatuksesa nousemaan kun lähtisi hallituksesta mahdollisemman nopeasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä Merja Kyllönen oli tässä asiassa oikeassa,vasemmisto saisi kannatuksesa nousemaan kun lähtisi hallituksesta mahdollisemman nopeasti.

        "Työväenpuolue" -Rinne meni heti työnantajien puolelle kiitos vain niistä äänistä


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi aina vaalipetos?

        Yleensähän Vaalilupaus = vaalipetos! Tuo johtuu siitä, ettei ajatella reaalisti.

        Mikään puolue ei ole muistini mukaan minun aikanani jostain -50 luvulta alkaen, saanut ehdotonta enemmistöä eduskuntaan eli mikään "lupaus", jonka ehdokas tekee ei voi ilman muidenkin puolueiden hyväksyntää päästä edes ehdotuksen asteelle.

        Tuo kansan pitäisi Suomen kaltaisessa sivistysmaassa itsekin ymmärtää mutta kun ei näytä menevän kaaliin!

        Nykyisen hallituksen toiminta on todella ollut sekavaa, arvelen sen suurelta osaltaan johtuvan siitä, ettei sitä tärkeintä eli työllisyysasteen nostoa ole saatu edes alkuun. Ei yhtään ideaa siitä miten saamme uusia tuottavia työpaikkoja ole näkynyt. sillä tukityöllistämisen tuottavuuteen en oikein usko vaikka se hyväksi työllistetyilleen olleekin.

        Nyt sitten hallituksen täytyy pitää suurta ääntä muista asioista, jotta pääasia unohtuisi kansalta. Olihan lupaus, emme nosta menoja muutoin kuin lisääntyvien työpaikkojen kasvattamien verotulojen verran. Nyt taisi lipsahtaa pari miljardia ja työpaikat YT neuvotteluista päätellen ovat vähenemässä, joten kuluja ei pidä nostaa, vaikka ne varmaan hyvään tarkoitukseen menevätkin, ainakin osaksi. Menoja pitää laskea, ei leikata vaan saattaa todellisten reaalitulojen tasolle! Sen jälkeen voidaan katsoa mihin aikuisten oikeasti on mahdollisuuksia.

        Rinteen ay työllistäminen ei koskaan tule onnistyumaan muutoin kuin ay sopimusten runsaalla muokkauksella, joissa työstä tehtäisiin paremmin tuottavaa. Pitää siirtyä tulosten mukaiseen palkkaukseen jokaisen kohdalla erikseen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Työväenpuolue" -Rinne meni heti työnantajien puolelle kiitos vain niistä äänistä

        Ei mennyt mutta pitäisi, työnantajat kun ovat ainoa lähde veroille ja hyvinvoinnille! Muuta tulovirtaa kun ei ole kuin yritysten, eli juuri työnantajien kassavirrat!


    • Anonyymi

      mutta koska rinne ei eroa vallanhimossaan sipilästä rinne ei älyä erota kuten sipiläkään ei eronnut,ainoa vaihtoehto on tehdä välikysymys ydinvoimasta jota vihreät eivät siedä ja jolloin hallitus saadaan selvitystilaan.

      • Anonyymi

        Perussuomalaiset ja Kokoomus voisivat tehdä välikysymyksen turpeen käytöstä ?


    • Anonyymi

      Kyllönen on oikeassa, kuten monasti ennenkin. Päin helvettiä menee.

      Arhinmäki julisti, että vaikka hoitajamitoitus ei toteudukaan tällä vaalikaudella, niin se on Rinteen hallitus, joka tekee budjetin vuodelle 2023, jolloin 0,7 pitäisi toteutua.

      Ensiksi, 0,7 on populistista potaskaa. Asiantuntijat ovat eri mieltä kokonaisuudesta ja sen suositelluista ratkaisuista.

      Toiseksi, SDP:n ja Vasemmistoliiton vaalilupaus on petetty. Hoitajamitoitus ei toteudu tällä vaalikaudella.

      Kolmanneksi, ei ole varmaa, että Rinteen hallitus tekee vuoden 2023 budjetin. Ei ollenkaan varmaa. Enemmän epävarmaa kuin varmaa.

      Viime gallupin mukaan 71% kansasta on sitä mieltä, että Rinteen hallituksen työllisyys- ja talouspolitiikka on epäuskottavaa. Uskooko siihen edes demarit ja kommarit itsekään?

    • Anonyymi

      Alkaa olla liikaa tyhjän päällä nämä hallituksen lupaukset valitettavasti tulemme näkemään hampaiden kirskumista ja pikkulasten itkua kun todellisuus iskee päälle

      • Anonyymi

        Polttoaineverokorotus on ja pysyy ja lääkeomavastuu??


    • Anonyymi

      Kyllönen on vannoutunut tantran kannattaja. Timo Soiniakin kohoitti harrastamaan tantraseksiä.

    • Anonyymi

      Nykyinen hallitus tehnyt ennätyksen lupauksissa jotka ei toteudu. Voiko sanoa että äänestäjiä vedettiin höplästä ennennäkemättömän härskisti.

      • Anonyymi

        Kansahan on gallupeissa näyttänyt,että ainoa oikea kansan ja työväenpuolue on PERUSSUOMALAIAET


      • Anonyymi

        Rinteen hallituksen takinkääntö onnistui yhtä hyvin kuin Sipilän hallituksen, taitaa olla tasapeli.
        Ainoastaan Soini ja siniset menee edelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rinteen hallituksen takinkääntö onnistui yhtä hyvin kuin Sipilän hallituksen, taitaa olla tasapeli.
        Ainoastaan Soini ja siniset menee edelle.

        Vihavasemmisto on suomen tuho, sillä, heihin kuuluu luonteeltaan sellaisia luonnevikaisia ihmisiä, joittenka tarkoitus on sekasorto joka johtaa kommunismiin, heidän hallitessa muita. Rasisteja suomalaisia kohtaan.


    • Anonyymi

      Vasemmistoliiton puheenjohtaja ei halua tukea postin työntekijöitä, syyttää niitä jo ensimmäisenä päivänä väärästä tiedottamisesta, li on saanut aina elää luksus elämää, ilman huolia, ei ymmärrä arkista totuutta.

      • Anonyymi

        Miten ne nyt lakkoilee, kun on niin loistava ja ihana vihervasuhallitus....eikä se tuonutkaan ilmasto antti autuutta.


    • Anonyymi

      HARKITSE ALAN VAIHTOA KYLLÖNEN MENE TAKASI KUHMON KAUPPAAN KASSALLE. MUISTELE MITEN SOHLASIT SOOLOILIT LIIKENNE MINISTERINÄ PÄIN PERSETTÄ KUTEN NYKYNENKIN.

    • Anonyymi

      Arhinmäki ihan hiljaa silloin kun pitäisi ottaa kantaa, muuten kyllä pulputtaa ja jopa laulaa, onko oma takki kääntynyt opposition jälkeen, näin näyttää olevan, ainoa kellä on munaa on Kyllönen.

    • Anonyymi00020

    • Anonyymi00021

      Seinän on tultava ensin vastaan. Se on demograttista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      119
      5493
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      277
      2217
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1783
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1220
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1207
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1130
    7. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      153
      1126
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1119
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1108
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      87
      1084
    Aihe