Yritin saada veneen trailerille. Traileri oli upoksissa asti, mutta en jaksanut käsinpyöritettävällä taljalla vetää venettä kuin puoleen väliin.
Onko tässä vain hommattava tehokkaampi vinssi ja sähkötoiminen?
Miten 1,5 tonnin veneen saa trailerille oikein?
12
345
Vastaukset
- Anonyymi
Traikku varmasti kunnossa ja veneelle mitoitettu?
Traileri noin puoleen väliin saakka veteen ja sitten koneella ensin keula keskirullalle ja sitten vain kahvaa eteenpäin kunnes vene on kokonaan trailerilla. Veto päällä kunnes vinssi on kiinnetty ja sitten vain koko komeus ylös vedestä. Ei ole vaikeaa!
- Anonyymi
Sinun vinsissäsi täytyy olla jotakin vikaa. Minä olen vetänyt oman veneeni (1,7 t) Akun liinavinssillä ylös vaunun päälle, vaikka takarullat, siis se kehto, olivat ilmassa.
Nykyisin olen järvellä, joten työnnän vaunun syvemmälle. Kuitenkin niin että näen tuleeko vene keskelle. Akussani on ne automaattiset sivutuet, mutta silti täytyy tähdätä tarkkaan, jotta saa sen aivan keskelle - kuten piti tehdä niiden kiinteiden sivutukienkin kanssa.
Reiska2K - Anonyymi
Ite joudun vetämään ketjutaljalla veneen traikulle, loivan rannan/rampin lyhyyden takia. Painoa venholla n.2200 kg.
- Anonyymi
Jos väkisin joudut sen sinne runnomaan viallisten rullien päälle niin et saa sitä sieltä pois. Jos traileri on kaikin puolin kunnossa niin salille vaan.
- Anonyymi
Uudet Motonetin mustat rullat on,: ei niissä laakereita ole, mutta tuskinpa muissakaan on. Veneen keulassa on vain yksi kiinnityspiste kannella; pelottaa, että se repeää irti, jos veneen koko painoa siitä vetää. Rullat on jo veden alla, mutta ei vaan tule kyytiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uudet Motonetin mustat rullat on,: ei niissä laakereita ole, mutta tuskinpa muissakaan on. Veneen keulassa on vain yksi kiinnityspiste kannella; pelottaa, että se repeää irti, jos veneen koko painoa siitä vetää. Rullat on jo veden alla, mutta ei vaan tule kyytiin.
No jos ainoa kiinnityspiste on kannella ei venettä ehkä ole rakennettu traileroitavaksi. Kiinnityspiste kannella on vinssiä korkeammalla ellei traileri ole todella poikkeuksellinen ja silloin kun vene on trailerin suuntaisesti keula alhaalla vetää vinssi keulaa yhä tiukemmin alas kohti rullia. Mikä vene, mikä tralieri? Pahimmassa tapauksessa ei veneen runko kestä traileroinnin pistekuormia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No jos ainoa kiinnityspiste on kannella ei venettä ehkä ole rakennettu traileroitavaksi. Kiinnityspiste kannella on vinssiä korkeammalla ellei traileri ole todella poikkeuksellinen ja silloin kun vene on trailerin suuntaisesti keula alhaalla vetää vinssi keulaa yhä tiukemmin alas kohti rullia. Mikä vene, mikä tralieri? Pahimmassa tapauksessa ei veneen runko kestä traileroinnin pistekuormia.
Samaa mieltä. Vetää vaikka peräknaapeista veneen kyytiin, jos keulan kiinnitys on korkella.
- Anonyymi
Jos sinulla on esim. sivutuet / sivurullat säädetty liian kapealle, se ainakin tekee vinssaamisesta todella raskasta.
- Anonyymi
Vaseliinia rullien akseleihin.
- Anonyymi
Jos on kumirullat niin vaihda muovi/nailon rulliin on muuten suuri ero, niinkuin yöllä ja päivällä. Minä vaihdoin uusin kumirullat ja ensimmäisen käyttökerran jälkeen pari hajosi. Vene oli raskas vetää trailerille ja pois. Vaihdoin uudet muovi/nailon rullat.Nyt vene liikkuu kevyesti sähkö vinssillä kyytiin, ja trailerilta pois itsestään. Maksaahan ne enempi kuin kumirullat, mutta säästää venettä.
- Anonyymi
Käsivinsseissäkin on eroja. Vaihdoin 1.6tn Goljatin liinavinssin tilalle (3-nop vapautus/jarru). Pienimmällä vaiheella taitaisi saada vaikka veneestä lenkin poikki/irti.
Homma on pahasti pielessä, jos potku loppuu. Aika usein porsii jo siinä kun liian kuivana olevalle traikulle ollaan nostamassa. Köli saa pahimman rasittee painopisteessäää, eli jossain 2/3 veneen pituudesta. Trailerin kipissä pitäisi olla paljon uretaani köli- ja sivurullia.
Ajamalla traikku tarpeeksi syvälle (renkaat 10cm upoksissa) vinssaus helpooa, mutta veneen keskelle saaminen jo vaativampaa..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1237120Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1224907L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa644235TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153453Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7232250Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2711671- 671455
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581418Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581374Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221356