Mietin aikaa 80-90-luvulla, olin silloin nuori opiskelija eikä internettiä silloin vielä ollut. Miten helppoa elämä olikaan. Ei tarvinnut murehtia mistään some päivityksistä. Nykyään joka paikassa pitäisi olla esillä, töiden saaminenkin on osittain sometuksesta kiinni. En vain jaksa olla laittamassa koko ajan päivityksiä siitä mitä teen, aion tehdä tai olen tehnyt.
Tämä someko tämän elämän tarkoitus on?
Some pakko ahdistaa :(
3
329
Vastaukset
- Anonyymi
Mäkin olin nuori -80-luvulla. En pidä somea nykyään mitenkään pakkona, pakolliset hoidan koneella, laskut etupäässä. Pikkuisen s-posteja ja faceenkin menin vasta pitkän harkinnan jälkeen, mitään kuvia en ole edes sinne laittanut. Eihän kukaan pakota koko ajan tilittämään somessa tekemisiään ja menemisiään. Itse haluan ainakin säilyttää tietynlaisen yksityisyyden, tutut tietävät mun jutut eikä mulla ole tarvetta asioitani koko maailmalle kuuluttaa. Tietty joissain asioissa joutuu koneella jotain tekemään, työjuttuja tms. Mutta eiköhän se kaikki muu ylimääräinen ole ihan oma valinta.
- Anonyymi
Ei ole mikään pakko olla facessa tai mitä näitä nyt on. Aivan turhaa touhua.
Naurattaa ja hävettää oman elämänsä jakajat. Ketään ei kiinnosta. - Anonyymi
En sekoita päätäni millään somella. Tavoittelen elämässä oikeita asioita, enkä mitään mielipiteitä tai somevaikuttajan virkaa. Fb on jotenkin täysin epätodellista. Monia ongelmia siinä on ja epäterveitä piirteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370