Some pakko ahdistaa :(

Anonyymi

Mietin aikaa 80-90-luvulla, olin silloin nuori opiskelija eikä internettiä silloin vielä ollut. Miten helppoa elämä olikaan. Ei tarvinnut murehtia mistään some päivityksistä. Nykyään joka paikassa pitäisi olla esillä, töiden saaminenkin on osittain sometuksesta kiinni. En vain jaksa olla laittamassa koko ajan päivityksiä siitä mitä teen, aion tehdä tai olen tehnyt.
Tämä someko tämän elämän tarkoitus on?

3

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mäkin olin nuori -80-luvulla. En pidä somea nykyään mitenkään pakkona, pakolliset hoidan koneella, laskut etupäässä. Pikkuisen s-posteja ja faceenkin menin vasta pitkän harkinnan jälkeen, mitään kuvia en ole edes sinne laittanut. Eihän kukaan pakota koko ajan tilittämään somessa tekemisiään ja menemisiään. Itse haluan ainakin säilyttää tietynlaisen yksityisyyden, tutut tietävät mun jutut eikä mulla ole tarvetta asioitani koko maailmalle kuuluttaa. Tietty joissain asioissa joutuu koneella jotain tekemään, työjuttuja tms. Mutta eiköhän se kaikki muu ylimääräinen ole ihan oma valinta.

    • Anonyymi

      Ei ole mikään pakko olla facessa tai mitä näitä nyt on. Aivan turhaa touhua.
      Naurattaa ja hävettää oman elämänsä jakajat. Ketään ei kiinnosta.

    • Anonyymi

      En sekoita päätäni millään somella. Tavoittelen elämässä oikeita asioita, enkä mitään mielipiteitä tai somevaikuttajan virkaa. Fb on jotenkin täysin epätodellista. Monia ongelmia siinä on ja epäterveitä piirteitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5101
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1792
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1517
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1497
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1175
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe