Kissan kohtaus

Anonyymi

Kakkimisen jälkeen kissalle tulee semmonen villi kohtaus.

19

1426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on luonnollinen riemu, kun tuli hyvä kakka!!

    • Anonyymi

      Mikä kohtaus, joku juoksuhepuli? Ihan normaalia, kyllä mullakin kissa vetää kakkarallia kun on käyny keventämässä.

    • Anonyymi

      Joo, just semmonen juoksukohtaus. Tulee niitä muutenkin.

    • Anonyymi

      Kakassa kaikki myrkyt mitä on kertynyt sisälle ja kun sen pylläyttää ulos myrkkyineen päivineen niin tulee kissalle vapautunut olo. Kakkiiko kissa joka kolmas päivä.

    • Anonyymi

      Siis kissa kakkii joka päivä. Niinhän ihmisetkin. Mä poimin kissalle aina jotain heiniä,luonnosta, että karvatupot poistuu sen suolistosta helpommin. Talvella en voi heiniä poimia tietenkään.

      • Anonyymi

        Voitko kasvattaa kissan ruohoa talvella itse?


      • Anonyymi

        Talvella kissalle voi kasvattaa vaikka vehnänorasta. Tai sitten kukkakaupoissa myytävä sädekaisla on kans sellanen, jota kissat mielellään syö.


    • Anonyymi

      Hyvä kun kakkii päivittäin, silloin pitäisi suolisto olla kunnossa. Tärkeää että kissa juo vettä, se pehmentää kakan rakenteen sopivaksi ja ulostulo helpottuu. Jos kakka on kovaa se tekee kissalle kipeää. Paraffiniöljy apteekista auttaa siihen vaivaan mutta sitä ei saa antaa liikaa että ei mene ripuliksi. Tämä kissan kakkatanssi voi olla vain tapa. Seuraa jonkin aikaa ja tarkkaile kakan rakennetta, kirjoitta ylös vihkoon päivittäiset kakkatapahtumat ja jos tulee ajankohtaiseksi eläinlääkärissä käynti niin näytä kaikki muistiinpanot eläinlääkärille.

    • Anonyymi

      Minun kissat juoksee rundia ennen hiakka laatikkoa ja huuto on melkoista ja se loppuu kun homma on tehty.

      • Anonyymi

        Se on kans normaalia. Ehkä kakka tulee paremmin kun on ekaks vähän rundannut.
        Tai sit siinä on jotain metsästysmeininkiä, ja sen jälkeen tarpeille ja päiväunille.


    • Anonyymi

      Joo just, niinhän tuokin tekee. Siis vähäsen mouruaa levottomasti, sit menee hiekkalaatikolle. Lopuksi juoksee villinä, yms.

    • Anonyymi

      Kun kissalle tulee kovaääninen villi juoksukohtaus ENNEN kakkaamista, (tämä on sisäkissoilla yleistä) on yleensä syynä että kissa liikkumalla saa paksusuolen toimimaan ja suolen täytteet liikkumaan. Suolisto tarvitsee liikkumista jotta se toimii normaalisti. Sisäkissat ovat tunnetusti hiukan laiskoja liikkumaan ja niitä olisi hyvä aktivoida niin säästyy suolistoongelmilta. Voi tietysti olla muitakin vakavampia syitä jotka vaatii eläinlääkärin diagnosin. Mutta jos lasketaan pois kaikki sairauden syyt niin kissa tarvitsee ripeää liikkumista, vettä ja märkäravintoa. Sanoit että keräät ruohotupsuja kesällä. Kasvata kissanruohoa talvella se kasvaa nopeaa ja ei vaadi muuta kuin vettä.

    • Anonyymi

      Laatikolla kaynnin jalkeen tulee "kohtaus", jonka jalkeen tuijotusta ja viimeksi naukuminen, jos ihmisen puolesta ei viestia heti tulkita oikein, eli laatikkoa ei kayda kissan mielesta heti puhdistamassa. Pelkka lupaus joo, kohta siivoon aaneen sanottunakin saa kissan rauhoittumaan - onhan sen viesti haistettu oikein

    • Anonyymi

      Joo o, usein kissa tulee emännälleen kertomaan että nyt on tehty "kakkonen" lootaan.

      • Anonyymi

        Niin just.. heti pois paikalta ja kova ralli


    • Anonyymi

      Mä olin kerran aamulla menossa lapsen kanssa leikkipuistoon.Huomasin,sit et kissa on kakalla kauempana,siellä lasten hiekkalaatikolla.Sitten se kissa lähti kovaa juoksemaan,ja jäi tiellä auton alle.
      Ei menty leikkipuistoon,ettei lapsi nää tapahtunutta.Tosi ällöttävää .

      • Anonyymi

        Ei ollut minun kissa. Tosi ällöttävä kommentti sinulta, koska sulla ei itellä ole lasta eikä autoa.


    • Anonyymi

      Tavallista kissan käytöstä.

    • Anonyymi

      Meilläkin hypitään seinille ennen kaikkia. Silloin myös tulee kakkaläjät kun emäntä tulee kotiin. Voi sitä riemua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      197
      10860
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      36
      1602
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe