Pyhäjoelle ja se saataisiin vielä toimimaan, kuinka olette varautuneet mahdollisen ydinonnettomuuden varalle ? Ydinonnettomuuden sattuessahan kaikki on jätettävä pikaisesti ja suunnattava Atomivoimalasta tuulen yläpuolelle. Monilla tämä suunta saattaa olla merelle päin. Kun säteilymittarit alkavat ritistä silloinhan on oltava liikennevälineet valmiiksi tankattuina ja henkilökohtaiset varusteet pakattuna. Kokemusten ja tutkimusten mukaan ydinlaskeuman tapahduttua evakkomatkasta tulee pitkäkestoinen, olisiko silloin oltava jo etukäteen hyvä hankkia asunto saastumattomalta alueelta, vai tyyiskö asuntovaunuun jos sellaisen ehtisi kytkeä mukaan . Kansainvälisten tutkimusten mukaan pelastushenkilöstö rientää ensimmäisenä pelastamaan omia läheisiään joten olisiko jokaisen hankittava myös säteily ja järistysmittaristo kotiinsa ? , Toivotaan kuitenkin parasta ja että Hanhikivenniemi ennallistetaan tai julistetan turhuuden ja tyhmyyden puistoksi.
Mikäli Atomivoimala tulee
Anonyymi
1790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Suurella foliohatulla.
Ja Sanna Marinin tuijotuksella, jähmettyy suolapatsaaksi.
Ei tule o onnettonyytta, koska vasta paikalletulleet 39000 ihmistä näki suoraan silmillä vierailupäivänä kaiken turvallisuuden ja kuuli asiantuntijalausunnot iheesta.
Asiantuntijat olivat asialla Fukusimassa ja Tsernobylissäkin. Muutamaviikko sitten sattui Argangelin lähellä räjähdysonnettomuus jossa kuoli useita ihmisiä ja saastuneesta alueesta onedelleenkin vaikea saada luotettavaa tietoa. Taisipa olla saman firman tuotantolaitos joka on mukana Pyhäjoellakin.
SAMA FIRMA OLI KYSEESSÄ !
Kuulin , että evakuontisuunnitelmat on kopioitu suoraan Karjalaisten kokemuksista ja Pohjois-Pohjanmaalaiset siirretään onnettomuuden sattuessa Itärajan taakse. Rosatom järjestänee sijoitukset karjalaisten esivanhempiensa kotipitäjiin. Haitarit voi siis jättää huoletta pöydille soimaan ja ottaa mukaan vain mitä auton takakonttiin mahtuu. Uudessa asunpaikasssa samalla seudulla asuneet sijoitetaan lähietäisyydelle, jotta P:n -maalainen kulttuuri ei katoaisi kokonaan.Jokaiselle tarjotaan ammattiaan vastaavaa työtä ja viljelysmaat jaetaan kuten olivat Pyhäjoellakin. Eli turvatulta näyttää tulevaisuus..ydinsähkön hinnasta riippumatta.
Olemme louhineet tontillemme pommisuojaa ja siellä odottelemme tilanteen rauhoittumista. Olemme myös varanneet evakko-vapaa-ajan asumuksen Shetlannista. Vene ja auto tulevat olemaan varustetut äkkilähtöön. Tuulensuunnasta riippuen joko meritse, tai sitten Haaparannan kautta Natomaa Norjaan, ja sieltä laivalla Lerwickiin. Tutkimusten mukaan Shetland on Euroopan turvallisimpia alueita kaikenlaisten katastrofien sattuessa. Toivotaan vain ettei ydinvoimayhtiö salaile mitään, eikä yritä estää evakuontia kuten Arkangelin tapauksessa kuuluu olleen.
Lienette jotain ottaneet??`Vai onko jotain jäänyt ottamatta!?
Tai nyt luulotautiset ja arkajalat on asialla!!!!!
Miten se mainoslaulu menikään...Joo, nyt muistin: Niuvanniemeen Niuvanniemeeeeen.
Hommasin perheelle SAint sadeviitat malli 73. Nämähän suojaavat ydinlaskeumalta ja puhdistetaan tilanteen rauhoituttua esim. kuusenhavulla.
On se jännä kun vielä nykypäivänä tyhmät ihmiset vertailee ydinvoimalaitoksia keskenään, vaikka internet on olemassa ja kuvittelee ne samanlaisiks,i vaikka suomen ydinvoimaloilla vs venäläiset on yhtä paljon eroa kuin mersu vs 90-luvun lada.
Eivät ole samanlaisia!
Olkiluodossa ainakin on turvallinen voimala tulossa...on kyllä vähän myöhassä
aikataulusta.
ydinvoima on samanlaista aina. ohjausjärjestelmät ovat samanlaisia periaatteeltaan,mikään ei ole eikä muutu
Hyvin nuo ovat Loviisan venäläiset laitokset toimineet, vaikka siellä venäläiset oli vastuussa rakentamisesta. Suomalaisia oli paljon, mm. minä raudoitusporukoissa, mutta reaktoriraudoituksen venäjänpojat hoiti itse. Hanhikivi taitaa valmistua tuossa 2040 tuntumassa veronmaksajien rahoilla.
Kyllä venäläiset tekevät varmanpäälle. Ei pidä epäillä ja alkaa vihreiden panikoimaan. Kannatta vihreiden muuttaa lahden toiselle puolen Ruotsin puolelle. Hanhikivestä tuulee sinne päin silloin, kun jysähtää.
Syön suolaa paketista ruokalusikalla jodin takia ja huutistelen panikoiville paskahousuille.
eli toisin sanoen vihreille vellihousuille, vai mitä ne nykyään ovat, ruohopaskoja.
se koko lestatiolaisten siittämä atomiaiheen sampo tarjoo kovennettuu teetä paikkakunnan kökköhölmöille ja koko jutusta jää luu kätee ite kulleki rahoista haaveileville känäpäälle