miks me suomalaiset ei käytä enemmän värejä?

Anonyymi

maalaisia vaikka ulko oven siniseksi tahi punaiseksi, tai raput kaunilla väreillä yms?

21

114

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska meillä on
      - ympäristöltk ja
      - mahdollisuus käyttää hillittyjä värejä luontoon sointuvia värejä eikä seilästä päälle hyppääviä

      • Anonyymi

        olet idioottitylsimys, ei mitään ajatusta, muuta ku sitä samaa paskaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        olet idioottitylsimys, ei mitään ajatusta, muuta ku sitä samaa paskaa!

        Hyvä anonyymitoverini, onks meillä joku ongelma tässä. . .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        olet idioottitylsimys, ei mitään ajatusta, muuta ku sitä samaa paskaa!

        Minkä väriset on sun keittiökappien ovet?
        Vai ootko tylsimys?


    • Anonyymi

      Näin jossain kauniita kuviollisia kuin espanjassa laminaatteja lattiaan, en löydä enää sitä kuvaa, ihastuttavia värillisiä, ei harmaita suomi laminaattilattioita.

    • Anonyymi

      Vesilahdella joku yritti,sai viranomaiset kimppuunsa.

      • Anonyymi

        Tuo juttu meitsillekin putkahti eka ensiksi päähän. - Nm. Vaaleanpunaisen valtiatar


    • Anonyymi

      Syksyllä meillä on ruska, talvella neitseen valkoista, kesällä kuin hurmaavan vihreää ja kukkia loistoissaan. Mihin me keinovärejä tarvitsemme?

      • Kommenttisi saisi minulta seiso-peukun mutta kun...
        Joku pilasi senkin jutun.

        H.


      • Anonyymi
        hunksz kirjoitti:

        Kommenttisi saisi minulta seiso-peukun mutta kun...
        Joku pilasi senkin jutun.

        H.

        Nyyyh, meni niin läheltä sun peukkus nyyyyh😪


    • Anonyymi

      Äskettäin oli rähinä pinkistä talosta, ja täällä vielä kysellään miksi ei käytetä värejä. Siksi niitä ei käytetä, kun ei anneta käyttää. Viranomainen purattaa koko rakennuksen, jos se hänen silmäänsä sovi.

    • Anonyymi

      Sokeuteni väreihin estää minua kommentoimasta mustaa valkoiselle hyvin harmaana päivänä auringon jekuttaessa tienoon, kuin ilkkuen tulkaa hakemaan minut heti, kun thomas cookin koneet eivät ole hajoittamassa pilviä.

      Ja silloin kun näen, näen vain punaista, oransseilla lieskoilla, kuin paitani.

      Ymmärretty? Kiitos.

      • Anonyymi

        Täytyy olla jonniin sortin jonglööri, että tuosta sekasotkuisesta ensimmäisen kappaleen ajatelmasta saa mitään tolkkua. - Nm. Mikä on lause ja virke


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täytyy olla jonniin sortin jonglööri, että tuosta sekasotkuisesta ensimmäisen kappaleen ajatelmasta saa mitään tolkkua. - Nm. Mikä on lause ja virke

        Mikä on virke? Mitä tarkoittaa lause?

        nm. pötkö-paavali


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä on virke? Mitä tarkoittaa lause?

        nm. pötkö-paavali

        Virke alkaa isolla kirjaimella ja päättyy pisteeseen. Lauseet virkeen sisällä erotetaan pilkulla. Helpottaa luetun ymmärtämistä kovasti, kun käyttää välimerkkejä, ts. tauottaa / jakaa kirjoittamansa ajatuksen osiin.

        Pidäthän puheessakin taukoja ja fundeeraushetkiä, oletettavasti. Vai etkö, "pötkö-paavali"? - Nm. Nuoteissakin on tauot ym. erikoismerkit


    • Asun kerrostalossa, ja meillä on kaikissa asunnoissa värikkäät ulko-ovet. Kerroksessa ei ole kahta samanväristä ovea, vaan jokainen on eri värinen kuin naapurilla. Arkkitehdit olivat valinneet voimakkaat värit oviin ja kerroksen asukkaat saivat yhdessä sopia, mihin asuntoon tuli minkä värinen ovi.

    • Anonyymi

      Pukeutumisessakin on kiva käyttää värejä. Suomalaiset tunnetaan aika pitkälti tummasta vaatetuksesta. Minä olen jo useamman vuoden pukeutunut värikkäämmin ja oikeastaan olen ollut aika yllättynyt kun joitain kertoja on joku ventovieraskin tullut kommentoimaan että on kauniit värit esim. takissa tai jossain muussa vaatteessa. Itseäni myös piristää kun voin käyttää muutakin kuin mustaa. Onhan jossain joskus mainittu että pukeutuminen kuvastaa myös ihmisen mielialaa. Myös itse kiinnitän huomiota kaupungilla jos ja kun näen jollain jotain värikkäämpää. Ja tottakai värikkäät talotkin ovat kivan näköisiä. Joka puolella ei vaan saa maalata taloaan ihan minkä väriseksi tahansa, on joku julkisivulautakunta joka päättää mikä väri sopii millekin alueelle. Onneksi nykyään myös monista kerrostaloistakin tehdään värikkäämpiä. Niitä on ilo katsella ohi kulkiessaan. Ja nyt on alkamassa vielä synkkä ja pimeä vuodenaika niin kyllä kaikki ympärillä havaittavat värit piristävät.

    • Anonyymi

      Kaava.

      Jossain pöndellä voi olla paremin mahdollisuuksia tehdä värivalintoja, kaava alueella ei oikein ollenkaan. Sinällään hyvä, on selkeämmän näköistä. Ite en pidä värisotkuista.

      Sattui joskus tsadissa. Oli vieraita ja kundi lähti käymään kaupassa. Kauppa oli löytynyt helposti, takaisin hankalampaa. Punaisia rivitaloja melkoinen määrä. Se oli sitten kierrellyt lueskelemassa postilaatikoittrn nimiä. Ha, meitin kämppä niinkuin peränurkassa :D

      Joskus kerrostaloissa ite mennyt väärään kerokseen ja ihmetellyt, kun avain ei sovi lukkoon. Viimeiseksihän sitä nimen omasta ovestaan lukee.

      =DW=

    • Väreihin voi niin pian kyllästyä ja jos ne on talon seinässä ja ovissa, lienee isot kustannukset aina muuttaa ne mielialan mukaan.

      meillä suomalaisilla ei ole uskomuksiakaan, että pysyisi pirut pihalla jos tietyllä värillä mökkinsä maalaisi, etelän maissa uskotaan, että sininen suojelee kun kotiovensa siniseksi maalaa.

      Jotkut väittävät, että jos oikeinkirkkaan siniseksi maalaa ikkunoittensa pihtipielet ja ovet niin kärpäset ei työnny sisälle silloin, ilmeisesti kärpäsen verkkosilmät sokaistuvat tietystä kirkkaasta sinisestä. En tiedä onko legendaa vai ihan totta.
      Eipä ole kakkakärpäset sisälle enää pyrkimässäkään...kukkakärpäset vaan.

    • Hirvee väriläiskä ulkoapäin mielestäni mauton. Sispuolen taiteilkoon jokainen ihan makunsa mukaisesti mutta jos olisin itselleni kortteeria ostamassa en valitsisi mitään kiljuvaväristä sisätiloinakaan.

    • Anonyymi

      Vaihtopaneelit on piristävä ratke talven lomautuksiin. Ketä te rukoilisitte, jos niin teette?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1031
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      36
      619
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      557
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      532
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      318
      491
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      458
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      441
    Aihe