Itse olen kohta puolessa välissä kuuttakymmentä,ja minut on leikattu parivuotiaana ihan lääketiet./terveyssyistä,
mutta olen ajatellut,onkohan paljonkin samoin (tai muunlaisin) perustein leikattuja minua vanhempia, 60/70/80 vuotiaita miehiä olemassa? Olisi kiva kuulla,myös sen vaikutuksesta kasvamiseen ym.
Toki jos Helsingistä löytyisi tällainen vanhempi leikattu (miel. sinkku/leski) mies,miksei myös tavata? ja vertailla leikattuja ; ) t.ukm 50
Ympärileikkauksen yleisyys männäaikoina
8
152
Vastaukset
- Anonyymi
Niin, mikähän noissa ikäjakauma, ja kuinka yleistä tuo leikkaaminen on ollut aikaisemmin?
- Anonyymi
Olen samanikäinen mies. Hakeuduin ympärileikkaukseen opiskeluaikana parikymppisenä, koska esinahkani oli mielestäni liian pitkä. Syy oli siis enemmän esteettinen kuin lääketieteellinen, mutta sain lähetteen sairaalaan. En ole katunut, elämäni paras päätös.
- Anonyymi
Ei taida sitten löytyä vanhempia (Hesalaisia)
leikattuja? Jos olisi.vaikka päässy katsomaan - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei taida sitten löytyä vanhempia (Hesalaisia)
leikattuja? Jos olisi.vaikka päässy katsomaanPaljasnuppiset vanhammat Hesalaiset huomio!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljasnuppiset vanhammat Hesalaiset huomio!
Taitaa palstalla olla vaan esari-Esoja😆
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei taida sitten löytyä vanhempia (Hesalaisia)
leikattuja? Jos olisi.vaikka päässy katsomaanItä helsinki
Itse olen 48-vuotias.. leikattu noin 2-vuotiaana ja olen tyytyväinen kaluuni ja voisin vaikka vertailla......
Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3704324Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463755KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti982666Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181848- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551105