Ylen aamu-tv:ssä kerrottiin vastalöydetystä geenisairaudesta, joka nostaa veren LDL-kolesterolia. Epäselväksi minulle jäi, miksi sairastuneiden LDL-kolesteroli pitäisi tehostetulla lääkityksellä saattaa alhaisemmaksi kuin terveillä. Vaikuttaako sairaus siihen miten plakki kertyy suoniin?
Geenivirhe nostaa pahaa kolesterolia
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eikö se huono eli LDL-kolesteroli ole juuri se, mikä ahtauttaa verisuonia ?
Joillakin on geeneissä korkea kolesteroli.
Se on siis "sukuvika". Lääkettä on olemassa.
Onko se varsinainen sairaus, en tiedä.
Kolesterolilääkettä kannattaa syödä, ettei ikääntyessä suonet ole ihan tukossa.
Alla on ote jopa Petri Kovasenkin allekirjoittamasta julkaisusta.
Eripainos: Duodecim 2018;134:456–64, Reijo Laaksonen, Katariina Öörni, Matti Jauhiainen, Mika Hilvo, Petri T. Kovanen ja Juha Sinisalo
Keramidit ja sepelvaltimotauti
”… Mielenkiintoista oli, että LDL-kolesterolin pitoisuuden suurentuessa sepelvaltimotautipotilaiden riskin ei havaittu suurentuvan vastaavasti, vaan kävi pikemminkin päinvastoin, sillä pienet LDLkolesterolipitoisuudet liittyivät suurempaan ja suuret pitoisuudet pienempään sydän- ja verisuonitautikuoleman riskiin….”
Kannattaa tutustua Zora Biosciences Oy:n nettisivuihin tai Hertta-testin nettisivuihin. Uskon jo tässä vaiheessa, että Zoran tutkimukset kumoavat kolesterolihypoteesin kansainvälisestikin muutamassa vuodessa.
Onko kyseessä familiaalinen hyperkolesterolemia?
https://sydan.fi/fakta/familiaalinen-hyperkolesterolemia-fh/