Opetelkaa ajamaan Koskelantiellä kahta kaistaa.
Varsinkin siinä kun käännytään moottoritielle pohjoiseen. Pääsis tupla määrä autoja, mutta kun vaan 5-10% autoilijoista tajuaa sen.
Varsinkin siinä kun käännytään moottoritielle pohjoiseen. Pääsis tupla määrä autoja, mutta kun vaan 5-10% autoilijoista tajuaa sen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Rämeharjunkadulla on sama tilanne
En ole aikoihin kääntynyt tuosta. Kumpaa kaistaa käyttävät ja mitä epäilet syyksi siihen?
https://goo.gl/maps/8JrQnagdcXMBoMvS7
- 5372 -
Tässä kohdin ihmiset jää jonottamaan vasemmalle kaistalle pääsyä. Vaikka toinen kääntyvä kaista olisi ihan tyhjä.
Tämä oikein puoleinen kaista loppuu moottoritiellä n. 500 metrin päässä, mutta siinä kerkeää todella hyvin liittymään (80 km/h) alue.
https://maps.app.goo.gl/44z4bZrWB4vTK3zaA
Tarkoititkin Lahden motaria. Joo.
Missä kaupungissa?
Juuri näin. Ihan kiva olisi jos puhutaan jostain tietyn nimisestä kadusta niin kerrottaisiin myös minkä kaupungin kadusta on kyse.
Koskelantie löytyy ainakin Kihniöstä, Parkanosta, Lempäälästä, Ylöjärveltä, Kangasalta ja Vesilahdelta. Mutta yhdeltäkään niistä ei pääse millekään moottoritielle.
https://goo.gl/maps/GyEEMFCdygs6xjp8A
tämä paikka..?
Juurikin tuo
Ilmeisesti toinen kaista loppuu käännöksen jälkeen ja siksi ihmiset eivät halua jäädä sinne pussiin, ei siinä juurikaan silloin ehdi enempää autoja motarille jos on näin.
Joissain paikoissa ns kiilaaminen toistakaistaa pitkin on ihan hyvä, ei kiilaa vaan antaa sen toisen jonon mennä ja sitten ajaa sille toisella kaistalla jos omaa kaistaa pitkin ei pääse kun se loppuu tai vie jonnekkin muualle. Näin ei tarvitse jäädä pitkään jonoon odottamaan liikennevaloihin, käytetään kaistat hyödyksi tosiaan.
Sitten on näitäkin paikkoja kuten kehä II pullonkaulat molempiin suuntiin, itse en jää sinne 1-2km päähän kyllä jonottamaan kun vaikka mennään turunväylälle aamulla. Ajan ohi vasentakaistaa jonosta ja aina siellä on tilaa kaistanvaihdolle. Ei ole minun ongelma se että tehdään pääväylistä tälläisiä yksikaistaisia osan matkaa, jonottakoot ketkä tykkää jonotella.
Tuossakaan turunväylälle menevällä osuudella olisi kuin pikku homma leventää tietä kaksikaistaiseksi, siinä on jo osan matkaa toinenkin kaista mikä on erkanemisliittymä nihtisiltaan.
Ei tuossa kyl pussiin joudu kun kaista jatkuu kuitenkin 500 metriä.
Kyllä siinä tuplasti autoja pääsisi samoilla vihreillä. Nyt ruuhkauttaa koskelantien pitkältä matkalta. Moottoritiehän vetää kyllä autoja joten ruuhka ei siirry sinne
Etuiletko myös kaupan kassajonossa?
Ei ole ollu tarvetta, mutta valitsen kaupat sen mukaan että en mene pahimpiin ruuhkahelvetteihin ikinä, kun ei ole pakko. Toiseksi ohitan kyllä kaupassa monia ja moniua ohitetaan..
Ei ole lähimainkaan kyse samasta asiasta. Kaupan kassalla kaikki jonottaa siihen samalle kassalle maksamaan. Autojonossa aniharva on jonottamassa mennäkseen samaan paikkaan. Eihän kukaan pahastu kaupan kassallakaan jos menet ostamatta mitään koko kassajonon ohitse. Vai alatko huutelemaan et älä kiilaa? Eli jos joku huomaa vapaan kaistan päästäkseen eteenpäin, ilman muuta se kannattaa käyttää hyödyksi. Miksi synnyttää turhia jonoja jos ne voi välttääkin.
Et todellakaan kirjoita samasta asiasta. Ei kehäkakkosella ole rinnakkaisia kaistavaihtoehtoja, joista voi valita lyhimmän. Siellä on vain se yksi ainoa jumittava kaista, josta mennään yhteen ainoaan jatkosuuntaan. Etuilu on tuolloin oikea termi väliin kiilaamisesta. Kiilaaja hyötyy, toiset häviävät, mutta kukin vain vähän. Ihminen on itsekäs, mutta ei idiootti. Kyseinen liikennejärjestely on toteutettu idioottimaisesti.