Jari Taponen väläyttelee kansallismielisten vanhempien lasten huostaanottoa

Anonyymi

Poliittisena poliisina tunnettu Jari Taponen vieraili kuluvalla viikolla Islannissa veronmaksajien rahoilla osallistumassa seminaariin, jossa käsiteltiin ”äärioikeiston” toimintaa. Taponen päivitti Twitteriä sitä mukaa kun sai uutta oppia.

Tapahtumasta motivoituneena Taponen vihjailikin tilillään, että kansallismielisten vanhempien lapset tulisi huostaanottaa, sillä näiden lapset eivät voi hyvin.

”Kuultua: ’meillä (eräs Pohjoismaa) pohditaan taistelualueelta palaavien äitien lasten huostaanottoa. Juurikaan ei puhuta äärioikeistoekstremistien lasten huostaanotoista’

Nähdäänkö huostaanotto keskusteluissa jonkinlaisena rangaistuksena, vai lasten hyvinvoinnin varmistamisena?”

PolPon mukaan ISIS-alueelle keskelle sotaa lasten kanssa matkanneet terroristivanhemmat ja Eurooppalaiset kansallismieliset ovat samalla viivalla, kun puhutaan lasten hyvinvoinnista. Myös valtion lastensuojelulaitokset ovat PolPon mukaan parempi paikka lapsille kuin oma perhe, mikäli vanhempien poliittiset ajatukset eivät noudata liberaalia kasvatustapaa, jossa termi ’vapaa kasvatus’ on uusi normaali.

Lähde: Twitter

31

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten Taponen määrittelee henkilön "kansallismieliseksi"

      Näkeekö Taponen samanlaisia harhoja kuin eräs entinen Ylen toimittaja joka näki trolleja ja pikku-tonttuja makuuhuoneensa seinilläkin häiritsemässä yöunta

      • Anonyymi

        Älä mainitse tätä x henkilöä, se voi johtaa maalitukseesi ja tuomioon totuuden puhumisesta ja kritiikistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä mainitse tätä x henkilöä, se voi johtaa maalitukseesi ja tuomioon totuuden puhumisesta ja kritiikistä.

        Uuden kirjansa mukaisesti seuraa tälläkin hetkellä tiedustelulain massavalvonnan kautta ketkä keski-ikäiset ym. "Venäjätrollit" mistäkin kirjoittavat hänestä. Tämänkö takia kokoomus halusi ajaa kiireellisenä voimaan Suomen massakyttäyslait, jotta 1.6.2019 alkaen loukkaantujilla olisi lainmukainenkin oikeus maalittaa ja seurata kriitikkojensa liikkeitä netissä, mahdollisesti muutenkin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä mainitse tätä x henkilöä, se voi johtaa maalitukseesi ja tuomioon totuuden puhumisesta ja kritiikistä.

        Varmaan sitä ainakin yrittävät, sairaita kun ovat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uuden kirjansa mukaisesti seuraa tälläkin hetkellä tiedustelulain massavalvonnan kautta ketkä keski-ikäiset ym. "Venäjätrollit" mistäkin kirjoittavat hänestä. Tämänkö takia kokoomus halusi ajaa kiireellisenä voimaan Suomen massakyttäyslait, jotta 1.6.2019 alkaen loukkaantujilla olisi lainmukainenkin oikeus maalittaa ja seurata kriitikkojensa liikkeitä netissä, mahdollisesti muutenkin?

        Kiinnostavinta olisi tietää mikä instanssi hoitaa tuon tiedustelulain massakyttäyksen, ei kai täydellisen diblomaattisen koskemattomuuden omaava Naton ja EU:n hybridikeskus, jota johtavat John Smithit? HS kertoi jo aiemmin että uuden lain mukaan tiedustelulain massakyttäys voidaan ulkoistaa jopa ulkomaisille tiedustelupalveluille. Haluaisitteko että suomalaisia massakyttäilevät esim. NSA, CIA ja GCHQ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varmaan sitä ainakin yrittävät, sairaita kun ovat.

        Lapset lyömäaseeksi, hyvin alkaa


    • Anonyymi

      Olisi tuo Taponen sanonut suoraan, että hän toimii tässä asiassa Poliisihallinnon hänelle antamilla selväsanaisilla ohjeistuksilla ja valtuuksilla.

      Poliisihallituksen virkamiehet ja lakiosasto selvittävät että voidaanko kaikkien Suomen kansallismielisten, eli kaikkien perussuomalaisten kansanedustajien lapset ottaa huostaan.

      Laajennettuna EU-peräinen Poliisihallituksen ajama ohjelma ajaa sitä, että myöskin perussuomalaisia äänestäneiden lapset otettaisiin huostaan. Mikäli joku paljastaa, tai saadaan muuta kautta selville, että joku on äänestänyt kansallismielisiä perussuomalaisia.

      Tällainen Taponen niminen mies istuu työkseen Poliisin univormussa, ja poliisin palkkalistoilla. Sieltä kirjoittelee työaikana Twitteriin, että kansallismielisten suomalaisten ihmisten lasten huostaanotto on Poliisihallituksella normaalien toiminta keskustelujen alaisena olevaa asiaa.

      Vielä ihmetellään, että miksi Nettipoliisit ja Vihapuhepoliisit ovat niin inhottuja kansalaisten keskuudessa. Tapaninen on heikoimmasta päästä oleva nettipoliisi, alittaa jopa Fobba Forssinkin limaisuuden tason.

    • Anonyymi

      Ihme ettei tuosta kahelista ole tehty kantelua vielä oikeusasiamiehelle.

      • Toivottavasti joku todellakin nostaa tuon homppelin juttuineen tikunnokkaan!


    • Anonyymi

      Onko tämä juttu totta vai vitsi?

    • Anonyymi

      Jos on totta niin voiko tuollainen henkilö toimia poliisina ja kykeneekö olemaan puolueeton?

      • Anonyymi

        Jos tuo on totta, kyseessä on PolpoPölpön tyhmin rivipölpönen ikinä.


    • Anonyymi

      Äärivasemmisto on maailman fasistisin ryhmittymä.

    • Anonyymi

      >> Onko tämä juttu totta vai vitsi?

      Kyllä Tappolan kohellukset on ihan täyttä pohjoismaista totta. Näämmä Suoli-24 ylläpito deletoi kaikki Twitter linkin sisältävät viestit pois.

      Mutta laita tämä Goggeliin hakusanaksi:
      "Jari Taponen Kuultua: meillä (eräs Pohjoismaa) pohditaan taistelualueelta palaavien äitien lasten huostaanottoa."

      • Anonyymi

        No joo isis lapset pitäisikin ottaa huostaan ettei vaarallinen oppi leviä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No joo isis lapset pitäisikin ottaa huostaan ettei vaarallinen oppi leviä?

        Heräsi kysymys ei kait taponen kannata vääräuskoisten tai toisinajattelijoiden tappamista kuitenkaan?


    • Anonyymi

      Mahtaa Taposella olla hieno hetki aamuisin, kun katsoo peilistä kuvaansa.

    • Anonyymi

      Onpa mennyt tämä maa kummalliseksi, kun joku sekopäinen mädättäjäpoliisi haukkuu suomalaisia siitä, mikä on sodan jälkeen suurin kunnia, mitä kansalainen voi maalleen osoittaa!

      Tuollainen ukko pitäisi potkaista ulos tehtävästään ja sakot päälle!

    • Anonyymi

      Neukuissa tehtiin samoin, toisinajattelijoiden lapset huostaanotettiin. Onkos tämä taponen käännynnäinen. näyttää heikolta ihmiseltä.

      • Anonyymi

        Miten isänmaallisuus voi olla toisinajattelua?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten isänmaallisuus voi olla toisinajattelua?

        kyllä se EU.ssa on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kyllä se EU.ssa on.

        EU:sta pitää siis päästä irti! Vanha kunnon kansallisvaltio Suomi takaisin!


    • En aio ryhtyä selaamaan internettiä läpi, että löytäisin vahvistuksen aloituksessa kerrottuihin asioihin. On myös epäselvää, onko aloituksessa muukin kuin sitaateissa oleva osa JT:n sanomaa, joten keskityn vain sitaateissa olevaan.

      "Meillä [] pohditaan taistelualueelta palaavien äitien lasten huostaanottoa. Juurikaan ei puhuta äärioikeistoekstremistien lasten huostaanotoista".

      En ole huomannut, että missään olisi vakavalla naamalla puhuttu äärioikeistoekstremistien lasten huostaanotoista, koska sellaista ollaan tuskin ajateltukaan. Olisi ensin määriteltävä, mikä, minkälainen taikka kuka on äärioikeistoekstremisti (ÄOE). Sen lisäksi olisi pohdittava, että mikä olennainen ero lapsen hyvinvoinnin kannalta olisi vasemmistoekstremistin ja oikeistoekstremistin välillä, taikka onko näillä eroa muunlaiseen poliittiseen- tai muuhun ekstremismiin. Voisiko lasten haltuunottoperuste olla esimerkiksi toisen vanhemman penkkiurheiluekstremismi?

      Lapsen väkivaltainen kohtelu taikka lapsen altistaminen väkivaltaisiin tilanteisiin ei yleisen järjen mukaan ole suotuisaa lapsen kasvulle ja kehitykselle. Senpä vuoksi näille altistuvia lapsia huostaanotetaan.

      Lapsen vieminen vakaasti toimivasta ja rauhassa elävästä valtiosta sotatoimialueelle voi olla jollekulle merkki syliinsä sulkevasta äidinrakkaudesta, mutta jo peräänkuulutetun terveen järjen mukaista toimintaa se ei ole. On oikeastaan vaikea äkkisältään keksiä mitään paikkaa, jossa lapsi yhtä todennäköisesti tulee traumatisoivalla tavalla todistamaan väkivaltaisia tilanteita kuin juuri sotatoimialueella ollessaan.

      Luonnollisesti palatessaan takaisin sotatoimialueelta, lapsi ei ole enää todistamassa väkivaltaisia tilanteita, joten huostaanotto sillä perusteella olisi jälkikäteistä ja turhaa. On kuitenkin syytä heittää epäilyksen tiheäsilmäinen verkko sellaisen ajatuksen päälle, että jos lapsen äiti on kerran tieten tahtoen vienyt lapsensa sotatoimialueelle, ei hän tulisi sitä koskaan tekemään toista kertaa. Kyse ei siten ole siitä, että äiti poliittisilla näkemyksillään saastuttaa lapsen mieltä, vaan siitä että äiti on kirjaimellisesti uhka lapsen turvallisuudelle tehdessään suoraan sanottuna mielipuolisia päätöksiä "pitäessään lapsesta huolta".

      Tässä yhteydessä on syytä lisätä, että siinä vaiheessa kun ÄOE:t alkavat viedä lapsiaan sotatoimialueelle, tulee heidänkin tapauksessaan harkita lasten huostaanottoa kun Suomeen lapsineen palaavat, jos ikinä hengissä palaavat.

      Lasten huostaanotto ei ole kurinpitotoimi, mutta sellaisen toimenpiteen uhka saattaa hillitä altistamasta lasta todistamaan väkivaltaa niin kodissa kuin viemästä häntä sotatoimialueellekaan sitä todistamaan.

      On jossain määrin järkyttävää, ettei poliisina toimiva ihminen ole poliittista kiihkoilua harjoittaessaan tullut huomanneeksi yllä esittämiäni asioita itsekseen, eikä hän luultavasti tule näitä asioita noteeraamaan, vaikka ne hänelle ulkopuolisen toimesta esitettäisiinkin. Sen vuoksi herääkin aiheellinen kysymys: Onko aloituksessa mainittu henkilö sovelias toimimaan poliisina, mikäli hän ei kykene, esimerkiksi kenttätyössä, erottamaan lapsen välitöntä hätää omista poliittisista näkemyksistään?

    • Anonyymi

      Presidentti Koivisto aloitti suomalaismielisyyden alasajon, perusteena haitalliset lieveilmiöt. Todellisuudessa Koivisto vasurina piti sitä liian oikeistolaisuutena.

    • Anonyymi

      Kun poliisi alkaa politikoimaan ollaan jännän äärellä?

    • Anonyymi

      Taposen mielestä omia lapsiaan muslimeille joukkoraiskauttavat suvakit ovat esimerkkivanhempia jollaisiksi jokainen suomalainen äiti ja isä on pakotettava keinolla millä hyvänsä.

    • Anonyymi

      Helsingin vähä-järkinen homo-poliisi jonka mielestä joka toinen hesalainen on kansan mielinen

    • Anonyymi

      Guuglasin ja löysin kyseisen twitterin keskesteluketjun.

      Päällimmäinen ajatus oli epäusko. Ei kai tämä Jari Taponen ole ihan oikeasti poliisi. Tyyppihän on sekaisin kuin seinäkello, ja vaikuttaa artikuloinniltaan lähinnä kaljakuppilan jankkaavalta mukaälyköltä parin kaljan jälkeen.

      Keskeinen pointti hänellä on se, että isis-lasten huostaanotto olisi kollektiivinen rangaistus jota ei pidä tehdä, koska jokainen ratkaisu pitää tehdä yksilökohtaisesti lapsen edun mukaisesti. Tämän pohjalta hän peräänkuuluttaa "äärioikeistoekstremistien" lasten huostaanottoja.

      Keskustelussa hänen kommenttinsa ovat lähinnä parin lauseen jankkaamista. Uudelleen ja uudelleen.

      Kannattaa tosiaan googlettaa tuo:

      "Jari Taponen Kuultua: meillä (eräs Pohjoismaa) pohditaan taistelualueelta palaavien äitien lasten huostaanottoa."

      Vieläkös täällä joku luotti poliisin tasapuolisuuteen, asiallisuuteen ja ammattitaitoon?

    • Anonyymi

      Muistetaan, että poliisi on ystävä. Poliisijohto laulaa varmaan päivittäin, "ystävä sä lapsien", kuullessaan ja muistellessaan pedofiilitapauksia, jotka pitää peittää ja olla tutkimatta tasa-arvon ja multikulturalismin nimissä.

      • Anonyymi

        Ja näin meille on kasvanut uusi Uljas poliittisesti Persettä lipovat virkamies pyrkyrit.


    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3202
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2738
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe