Uudenmaan kela kuljetuksia sekä muutenkin pkseudulla ajaa suuri joukko ulkomaalaistaustausia kuskeja. Rinne ilmoitti aikaisemmin että esim. rikoksista tuomitut ja kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet tulee laittaa töihin. Joko näitä on näkynyt taksien ratissa?
Toisaalta miten kunnollisten kuljettajien turvallisuus. Heisingin kaupunki antaa ilmaisen terveydenhuollon paperittomille luvattomasti maassa oleville. Tähän lienee sisältyvän myös sairaala matkat? Kelakuski ei voi valikoida tai kieltäytyä kuljettamasta paperittomia oli miten kriminaaleja tahansa...
Toisaalta miten kunnollisten kuljettajien turvallisuus. Heisingin kaupunki antaa ilmaisen terveydenhuollon paperittomille luvattomasti maassa oleville. Tähän lienee sisältyvän myös sairaala matkat? Kelakuski ei voi valikoida tai kieltäytyä kuljettamasta paperittomia oli miten kriminaaleja tahansa...
Vastaukset 40
Vanhimmat
Pitäisikö katsoa peiliin jos juuri maahan muuttanut kieltä osaamaton henkilö pystyy tekemään työt siinä missä sinäkin? Ja juurihan oli lehdessä, että Menevä on hoitanut Kela-kyydit paremmin kuin Lähitaksin ja Taksi Helsingin yhteenliittymä HUT. Eli maahanmuuttajat ovat ammattitaitoisempia kuin perus juntit autoilijat.
Todella hyvin menevä hoitanut kela kyydit jos halmiselta kysytään kun taas asiakkaita jotka myös kela kyytejä käyttäneenä, palaute todella surkeeta..
Itse kelaa ajavana asiakkaat kyllä kehuu kyytien täsmällisyyttä. Tosin juurikin näistä mamukuskeista tulee näitä palautteita jos jostain tulee.
Joka tapauksessa nykyiset hoitavat hommat selvästi paremmin kuin menneen ajan kuskit, joista tuli jatkuvaa valitusta niin paljon että sopimus purettiin.
Onpa taas typeriä kommentteja, todennäköisimmin tahoilta jotka eivät ymmärrä hölkäsen pöläystä itse asiasta . Toisaalta..parhaat taksiasiantuntijat on aina löytyneet sieltä takapenkiltä. Johan se tässä uudistuksessa (jota paikkaillaan seuraavat 10 vuotta) näki.
Kysymys: Löytyykö Suomesta tampiota, joka ei uskoisi olevansa pätevämpi kommentoimaan taksiasioita, kuin yksikään vuosia taksia kuljettanut?
Vastaus: Ei löydy.
Täydellinen tietämättömyys taksiasioista antaa suunnattoman varmuuden ohella suuren innokkuuden niistä tänne kommentteja suoltaa.
Valitettavasti edellisessä hallituksessa ministeritasolla e.m. ilmiö oli selvästi havaittavissa. Toivokaamme ministeri Sanna Marinille ymmärrystä johtaa pahimpien valuvikojen korjausta taksialaa sääntelevässä laissa. Eräänä tärkeimmistä kaikkien toimijoiden saattamista samalle viivalle, harmaan talouden torjunta y.m.
Kun taksinkuljettajat ovat niin ylivertaisia ihmisiä niin kertokaa miksi HUT menetti kelakyydit ja nyt uusi toimija pystyy hoitamaan asian paremmin? HUT keskuksella oli asiasta vuosien kokemus ja nykyinen yrittäjä kasasi toimivamman paketin parissa kuukaudessa käytännössä tyhjästä. Jos väitteenne on, että kela kyydit olivat kannattamattomia ajaa niin miksi HUT tarjosi hintaa mikä ei ollut kannattava autoilijoille ja miksi suunnilleen sama hinta on kannattava nykyisille kuljettajille?
Miten vanhat taksiautoilijat pisti pimeää rahaa taskuun ennen lakiuudistusta?
Menevä hoitaa Kelakyytejä niin kauan, kuin hänellä riittää säästöjä ja/tai perämetsiä myytäväksi.
Sitä tikulla silmään, joka vanhoja muistelee.
Vanha suomalainen kansanviisaus.
Verotarkastajilla oli/on ensisijainen vastuu mahd. veronkierron valvonnassa. Eikös heille siitä maksettu/makseta?
Eduskunnan tehtävä on säätää lait sellaisiksi, että m.m. harmaan talouden toimijoiden veronkierto ei olisi liian helppoa eikä verottajan valvonta liian työlästä eikä kallista rikoshyötyyn nähden.
Et siis kiellä, että ennen lakiuudistusta laitettiin rahaa sivutaskuun senkuin kerettiin?
Uudet ei laita yhtään enempää kuin vanhatkaan.
Peli on tältä osin tasan.
En laittanut rahaa sivutaskuun, ellei vähäisiä, tippiroposia oteta huomioon.
Markka-ajan autoilijoiden menettelystä en tiedä. Mahdollista on, että tuolloin veronkiertoa tapahtui kuten luullakseni nykyisin etenkin ns. villien toimesta. Mutta siitä en katso olevani vastuussa, vaan asianosaisten ja viranomaisten.
Puhtaalla omallatunnolla saan nukkua.
Ihan yksinkeraisesti siitä syystä, että HUT illa ei ollut parinsadan mölisevän kikkarapään joukkoa joille riittää surkeampikin toimeentulo.. Menevä sensijaan sai nämä ostamaan autot ja lähtemään ajelemaan näitä, kuulopuheitten mukaan järjettömäkin kyytejä, tyyliin 50 km noutoajoa, ja sitten asiakas 5 kilsan päähän terkkariin,tai odottamaan keikkaa puoli tuntia Meikun parkkiksella ja Halmiselle provikat tietty jo alennetusta taksasta. Yöaikaan voi sitten paikata kehnoa tulosta kuskaamalla kännisiä 3X hinnalla. Me (ylivertaiset ) emme halua olla tuollaisen liiketoiminnan kanssa missään tekemisissä.
Valaisiko tämä selvitys yhtään?
Ongelmat olisi isolta osin korjaantunut jos HUT olisi estänyt kohteen näkyvistä tilausvaiheesa. Tämä olisi poistanut valikoinnin. Nyt annettiin ahneille isännille mahdollisuus valita keikkoja ja nehän valitsi. Siellä ne istu syöpäklinikan takana ja hylkäs lyhyemmät keikat. Näiden nimeltämainitsemattomien idioottien takia Kelat meni kilpailijoille, joten kyllä kannatti valikoida. Ja nyt juorutaan 155 tolpalla, että Menevä ei saa keloja hoidettua ja kohta ne tulee takaisin meille. Samanaikaisesti Menevän autot hakee asiakkaita sairaalalta.
Ja sano yksikin firma mikä ajaa kaupungissa korkeammalla taksalla kuin me? Itse seurannut villien hinnoittelua tolpilla ja maks samat hinnat niillä on. Lopettakaa se vitun itkeminen alan vapautuksesta jo.
Tottahan se on ja tämä Kela-kyttääjien porukka on sama kuin eniten valittaa tällä hetkellä.
Tuo+Menevä+on+kyllä+semmoinen+rosvo+ettei+toista.
Mitä+ajellut+noita+kela-ajoja+niin+niissä+ole+mitään+järkeä,+km+hinnoittelu+laitettu+naurettavan+alas,+tai+näyttäähän+se+joltain+mutta+siitä+Menevä+ottaa+-+15%+vielä+itselleen+niin+eipä+juoksua+saa+kuinkaan+kannattavaksi.
Muutenkin+koko+firma+on+sellainen+että+joutais+polkea+suohon,+isot+lupailut+ja+sepä+siinä...
Toivottavasti+ei+ikinä+nouse+haastamaan+normi+taksiajoissa+TH.ta+tai+LT..tä.
Menevä+ottaa+kylläkin+13%+kyydin+hinnasta+ja+2%+tilitettävästä+rahasummasta.+
Silti+autoilijalle+jää+enemmän+Menevän+välittömästä+kelakyydistä+kuin+maaliskuussa+Hutin+välittömästä+samanlaisesta+kelakyydistä.
Noissa HUT kyytejä ajavissa autoissa oli vaan se juttu, että ajoivat muitakin kyytejä kuin kelan kyytejä.
Näin ollen tuotto oli kokonaisuudessa siltikin parempaa mitä näissä nykyisissä kela=menevä autoilla on.
Ei tuossa pärjää kuin nämä välistävetäjät johon menevänkin luettelen.
Äläs nyt viitsi mesota asioista mistä et mitään tiedä. Nyt on ajettu reilu puoli vuotta kelaa menevällä, joten dataa riittää. Tuntiansio menevän provikan jälkeen on keskimäärin neljänkympin luokkaa. Ei siihen tolpalla eikä th/ltx ajossa pääse. Juoksu tosin on onneton mutta ei täysin mahdoton. Kuskeina on kyllä paljon mamuja, mutta niin on kaikissa muissakin ammateissa ja heissä on yhtä lailla hyviä ja huonoja kuskeja kuin kantiksissakin. Kuskeina on myös paljon kaltaisiani vanhoja autoilijoita, jotka ovat laajentaneet toimintaa toisella autolla menevän välityksessä. Kaikki ovat kyllä hyvin tyytyväisiä
Niin,+mitä+se+juoksu+sitten+on.
Menevä+kuskit+ei+halua+juoksuja+kertoa,+koska+ne+on+oikeasti+surkeat+joista+otetaan+vielä+-+13+2%+pois.
Itse+olen+ajanut+Lähitaksin,+Taksi+helsingin+ja+Menevän+kela-autoa,+aika+hyvin+näkyy+juoksut+raporteissa.
Omakohtaisesti+voin+sanoa,+että+juoksu+pyöri+kela+kyydeissä+jatkuvasti+n.+20-50%+(ilman+menevä+vähennystä)+huonompana+kuin+noilla+kahdella+oikealla+taksi+yhtiöllä.
Huonoa+juoksua+paransi+oikeasti+omat+tolppa-ajot.
Itseään+huijaa+huonolla+juoksulla,+josta+otetaan+menevän+provikat+vielä+pois.+Huonon+juoksun+maksuja+maksellaan+sitten+myöhemmin+auton+kuluissa,+ei+pitäisi+olla+vaikea+ymmärtää+mikä+merkitys+sillä+on.+
Menevällä+ei+kiinnosta+kuin+omat+provikat,+kivasti+menee+ynms.,just+joo....+
Menevän+autot+ei+riitä+laidoilla,+siksi+tulee+ajotarjouksia+välillä+50+km.n+päähän+jossa+lyhyt+siirto.
Haluatko kertoa, mikä on Menevän Kela-taksa, ja paljonko kilometrejä tulee 10 tunnissa.
Täällä sama homma.
Itsekin ollut alalla jo kohta 20 vuotta.
Yksi auto on Ltx-auto joka ei aja kelaa ja toisena autona huhtikuun alusta Menevä auto joka ajaa kelaa ja hieman muitakin tilauksia suoraohjaus vuoron ulkopuolella.
Menevä auton tuntituotto on huomattavasti parempi kuin Ltx-auton. Ltx-auto on töissä noin 350-400 tuntia kuukaudessa, Menevä taas noin alle 250 tuntia joten tottakai se Menevä-auton kk-liikevaihto on pienempi. Kilometri tuottikin on Ltx-autossa parempi kuin Menevässä, ero ei kuitenkaan merkittävän iso.
Meillä samat kaverit ajaa Menevää mitkä ajaa sitä Ltx-autoakin joten siinä mielessä ammattiosaamisen taso on yhtäläinen. Lisäksi kaikki tapaamani Menevä kuskit on aikaisemmin ajaneet joko Ltx-autoa tai TH-autoa joten osaamisen tasosta ei kannata yleistää.
Siitä juoksusta kun summia kysellään, niin elokuun kilometri tuotto oli 1,21€/km.
Liikevaihtoa kertyi noin 9000€.
Liikevaihdosta 8300€ oli kelakyytejä.
Menevällä välitys kuussa maksaa 30€.
Ltx:llä välitys kuussa maksaa muistaakseni 300€.
Ltx välitykseen pääsee ostamalla itsensä sisään summalla x? Lisäksi joutuu maksamaan sopimussiirrosta 2-4 tuhatta euroa?
Menevällä välitykseen liittyminen maksoi 200€ joka sisälsi auton teippautuksen sekä hieman työvaatteita.
Kaikki Ltx-autot ei lähellekään saavuta 9000€ kuukausittaista liikevaihtoa mitenkään kehäkolmosen ulkopuolella, joten siinä mielessä toi Menevän diili ei ihan mahdoton ole.
Kiistämättä Menevän diilissä varmasti voittaa ainoastaan Menevä itse, ja autoilija kantaa suuremman vastuun suurella työmäärällä.
Olisi lapsellista myöskin ajatella että esim Ltx:ää kiinnostaa todellisuudessa jonkun Mäntsälän muun pohjoisen alueen autoilijan liikevaihto tai viivan alle jäävä tuotto. Senpä takia juuri viikottain Ltx sopimukset vaihtaa omistajaa ja varsin usein ostajana on myös joku Ltx:än ulkopuolelta tuleva Lähi-itäläinen.
Tästä kehityksestä olen itse huomattavasti enemmän huolissani kuin jostain Menevän kelakyydeistä tai heidän perimästään provisiosta.
Mikä+se+13+2%+on+joka+tuossa+ylempänä+mainittiin?
Veikkoset sentään! Tuo 9k tulee TH välityksessä kahdessa viikossa , tosin pitää olla ahkerat kuskit. Sinulla tuo lienee oli ihan yksin ajettu tuo 9000 eur .
Tunnen+useita+TH:n+alaisuudessa+ajavia+isäntiä+ja+yhdessäkään+autossa+ei+ole+liikevaihdot+lähelläkään+234+000+€+minkä+toi+9000+€+kahdessa+viikossa+tekisi+vuositasolla.+
Ja+jos+yli+90+%+liikevaihdosta+tulee+Kela-kyydeistä+niin+luulisi+siitä+ymmärtävän,+että+auto+on+liikenteessä+lähinnä+arkipäivisin.
Menevän+13%+provisio++2%+maksuliikenne+provisio.
Noniin, 8300-menevän provisio jää jäljelle rapiat 7000.
Kilometrejä tullut tuon 7000km, niin kulut on kyllä mun mielestä autoilijaa rasittava.
Mehevähän toki sanoo, että kivasti menee...
Ei siinä mitään, jokainen laskee kuinka laskee mutta mun pörssi ei pitkällä tähtäimellä kestäis tuollaista menevä-harrastelua kun pitäisi ostaa joskus uutta autoakin, ostaa ruokaa, lapsille vaatteita, maksaa yelit, tellit/lellit ynms.
Tais joskus herrameneväkin kertoilla noista taksin kiinteistä kuluista per/km, tainnut vaan nyt unohtaa että niitä edes on olemassa 😁
Hyvänä kuukautena kyllä tulee, kuskit oltava vaan normi järjellä varustettuja.
Huonoina kuukausina ei tule.
Yhden miehen autot on ihan erikseen....
Kyllä, toi 9K on periaatteessa yhden miehen saavutettavissa. Kukin kuski ajaa Menevä autoa ainoastaan arkipäivisin noin 5-6 vuoroa kuukaudessa. Se on hyvää vastapainoa Ltx-auton ajolle kun Ltx puolella ollut koko kesä aika hiljaista, eikä varsinaisia piristymisen merkkejä ole vielä juurikaan näkynyt. Kun ajaa Menevää tukka putkella pari päivää kupla otsassa niin on sitten taas mukava notkua muutama vuoro tolpalla Ltx-autolla tupakkaa poltellen.
Menevä autolla ei ajeta öitä eikä oikeastaan viikonloppujakaan.
Taksihelsingin puolelta tiedän muutaman yksin ajavan vanhemman autoilijan, eivätkä he saavuta joskus 10 tonnin liikevaihtoa edes kahdessa kuukaudessa joten tuskinpa kaikki siellä TH:saa kahteen viikkoon ajaa 9000?
Kyllähän toi Menevä auto tuottaisi paremmin, kun laitetaan se kyntämään viikonloppu yöt ja lauantai päivät lisäksi, mutta kun ei kiinnosta kun hyvin tullaan toimeen näilläkin.
Kyllä+hyvää+bisnestä+ei+tosta+kyllä+saa,+vaikka+hengissä+tolla+varmaan+pysyy+juu.
Kuukauden+liike+vaihdosta+lähes+60%+pinnaa+menee+palkkakuluihin+eli+n.4200€.
Jos+kilometriä+kuvitettu+kulu+on+noin+0,20€/km+niin+se+tekee+jo+1400€.
Nopeasti+laskettuna+7000€-4200€-1400=5600
Eli+viivan+alle+jäi+muihin+liiketoiminnan+kuluihin+1400€.
Sillä+ei+tuu+kyllä+toimeen+kukaan,+mutta+jos+autoja+onkin+kaksi+tai+kolme+ja+autoilija+ajaa+itse+muiden+kuskien+joukossa,+niin+kyllähän+sillä+sitten+pärjää?
Mjaa.. mikä sitten on tuo "Menevän välitysmaksu 30 eur kuukaudessa"?
Taitaa Kelahommissa olla niin pitkät päivät, ettei enää tiedä, mitä kirjoittelee:)?
Kuukausimaksu 30eur/kk. Yli kasinkassalla menevälle maksaa prujuissa yli tonnin kuukaudessa tuon 30eur.
Menevä ystävä sopimus maksaa tuon verran. Silloin voi ajaa muitakin Menevän välittämiä kyytiä kuin ainoastaan kelakyytejä.
"Uudellamaalla Kela-kyytejä ajetaan päivässä reippaasti yli 3 000. " kertoo toimitusjohtaja Halminen ja jatkaa että näitä keloja ajaa n 600 autoa. Tasan jakaen siis 5 kyytiä per auto per päivä. Melko fakiiri olet, jos viidellä kyydillä per päivä tahkoat 8300 euroa kuussa :)
Meidän esteetönauto ajaa noin 160-200 kelakyytiä kuukaudessa. 600 autosta ajaa 200 autoa suoraohjauksessa, kuten oma autoni. Loput 400 autoa ajaa ylivuotoryhmässä ne kyydit, mitä ne 200 suoraohjaus autoa ei kerkee ajamaan.
Älä tee yksinkertaisia päätelmiä tuolla tietotasolla mikä on hallussasi. Ota asioista selvää ja kommentoi sitten, tulee vähemmän väärin käsityksiä.
Ja jos haluat ajaa keloja, niin olet tervetullut kokeilemaan meidän firmaan. Sen jälkeen tietää mistä puhuu.
Tässä on juuri isoin ero miksi jotkut tienaavat enemmän. Riskin otto. Sitä voi joko menettää kaiken tai saada enemmän kun toinen. Onko se väärin. EI ole. Kaikkea hyvää Menevälle (en aja kyytejä).
Mitä ihmeen lakiuudistusta. 1980 luvulla oli voimassa harkintaveroitus. Taksarit ja poket kaikki sai mätkyjä aina, joka ikinen vuosi. Ja niin sai myös moni muu yrittäjä. Ja aivan tyhjästä. Jos aivan uusi yritys ei tuottanut ensimmäiseen kahtena vuonna, niin se oli 100000 markaa veroa vähintään heti. Kekkosslovakia oli silloin voimissan. Ja yrittäjä oli paha.
Kela maksa. Ei te työ. Sipilä lupasi taloja raha suomista. Oleme kunniakansalaisia.
...sanoo "eläköitynyt" entisajan taksari