Millitalli - kertokaa kokemuksianne!

Anonyymi

Haluan avata oman sanaisen arkkuni, liittyen kyseiseen talliin. Omakohtaisia kokemuksia on about vuosilta 2003-2004. Kaverini ja hänen äitinsä kertomat kokemukset ovat about 2002-2012.

Olin siis joskus 11-12-vuotiaana kaverini mukana Millitallilla, kun hänellä oli ratsastustunti. Kun tulimme pihaan, asuintalosta kuului hirveää huutoa ja seuraavassa sekunnissa mies (Hessu) juoksi talosta ulos ja Mirkka huutaa hänelle perään kauheita asioita, viskaten samalla laukun häntä päähän. Kyllä, ihan kuin humoristinen elokuvakohtaus, mutta pienelle tytölle se oli aika traumaattista. Tähän kaverini sanoi, että "älä välitä, noi on tollasia."

Menimme "talliin" (muutama karsina ja satulahuone, kun muutenhan heillä on pihatot käytössä) ja siellä oli yksi talon lapsista, pieni poika. Hän alkoi hakkaamaan meitä kouluratsastusraipalla - ihan vaan huvin vuoksi. Meille tuli kamalat jäljet käteen ja selkään. Kun otettiin raippa häneltä väkisin pois, niin hän yritti purra ja lyödä. Hetken päästä Mirkka tuli myös talliin, huusi pojalle ja laittoi hänet yhteen karsinaan, josta ei yltänyt tulemaan pois (ja poika itki siellä pari tuntia hysteerisesti). Mirkka vihaisesti sanoi meille, että "menkää tekemään jotain järkevää" ja lähti pois. Mentiin sitten kaverini opastuksella katsomaan pihattoja ja tarhoja, että missä kunnossa ovat. Jossain vaiheessa menin katsomaan kaverini tuntia hetkeksi, kunnes minut taas käskettiin siivoamaan. Olin pieni ja ujo tyttö, joten tein työtä käskettyä. Kaikesta tästä huolimatta ajattelin, että tämä on ainoa talli järkevän matkan päässä ja ainoa mahdollisuuteni saada hoitsu, että kyllä tämä varmaan tästä. Mutta kun ei.

Seuraavalla kerralla minulle tarjottiin hoitsua, ihanaa mummoshettistä. Kukaan ei halunnut hoitaa sitä, koska sillä ei voinut "ratsastaa kunnolla" eli oikeasti treenata. Minä silti halusin sen. Kun oli hoitanut tätä mummoponia hetken aikaa, niin yksi Mirkan lapsista (tyttö, poikaa vähän vanhempi, mutta varmasti minua nuorempi) sanoi, että haluaa alkaa hoitamaan mummoponia eli minun pitää löytää uusi hoitsu. Ja kun asiaa voivottelin Mirkalle niin hän oli vain, että no can do, hänen lapsilla on etuoikeus. Sitten sain hoitsuksi nuoren, koulutuksessa olevan oriin - sain olla koulutuksessa mukana, jonka takia tykkäsin siitä hirveästi, mutta meni taas hetki ja sekin vietiin minulta. Kun olin, että mitä heppaa nyt alan hoitamaan, kun kaikilla on jo joku, niin minulle sanottiin, että "voihan noita pihattoja silti siivota vaikkei hoitsua olekaan." Onneksi tajusin jo pienenä, että tollainen meininki ei vetele. Lopetin kyseisellä tallilla.

Kaverini kävi todella pitkään tallilla, koska se oli ainoa, johon hänen äidillään oli varaa. Kyllä hänkin löysi puutteita, mutta se oli hänelle tullut jo tutuksi ja turvalliseksi ja piti hirveästi hevosista. Mirkkahan alkoi sitten pompottamaan tätä kaveriani ja sai millon mistäkin raivokohtauksia - tilanne meni jossain vaiheessa niin pahaksi, että kaverini äiti ja Mirkka riitelivät keskenään, jonka takia kaverini lopetti tallilla käymisen. Mirkka yritti saada häntä takaisin (hän kävi siellä 5-6x viikossa ja oli oikeasti jo paikan kulmakivi), mutta onneksi kaverini pysyi tiukkana ja vaihtoi Veikkolaan eräälle toiselle tallilla, jossa minäkin kävin.

Parempia talleja on olemassa. Nummelan seudulla niitä ei paljoa ole, mutta jos pystyy käymään 10-15km säteellä, niin vastaan tulee jo todella laadukkaita talleja. Oma kokemukseni Millitallista oli kamala (siitä on aikaakin) ja jollain muulla voi olla hyvä, mutta yksikään tutuistani ei ole sinne palannut eikä kehu paikkaa. Toivon, että hevosilla on nykyään paremmat oltavat (rikkinäisiä aitoja ja törröttäviä nauloja oli minun aikanani). Eli en voi oman tai muidenkaan kokemuksien perusteella suositella kyseistä paikkaa.

Nyt ilmeisesti on jopa menossa joku tutkinta kyseistä paikkaa kohtaan? Osaako joku sanoa siitä? Tiedän sen IL:n artikkelin, jossa joku kauhisteli hevosten astuttamista, mutta joku eläinsuojeluyhdistyksessä kommentoi asiaa, että ei ollut aiheeton, että tallin toimintaa ja hevosten kohtelua kyllä tutkitaan. Osaako joku sanoa lisäinfoa?

0

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        127
        1984
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        100
        1730
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        57
        1380
      4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        79
        1375
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        31
        1038
      6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        47
        936
      7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        51
        933
      8. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        44
        892
      9. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        73
        866
      10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        109
        863
      Aihe