Ovatko niitä vain Esikoislestadiolaiset ry: n kokoukset?
Eläväksi Kristillisyydeksi kuulijakunnalle kerrotaan tätä erään yhdistyksen porukkaa ja että vain sen kautta vain voi taivaaseen päästä.
Miten tuollaisille henkilöille lopulta käy?
Noille kertojille. Johtavathan he harhaan satoja henkilöitä. Tuhannet siinä porukassa eivät ole siellä uskonvahvistusta saamassa. On paljon muitakin syitä norten parveilla tuollaisessa laumassa. Mutta ne ehkä kymmenet tai sadat oikeasti sielunsa autuutta tavoittelevat. Niitähän nuo saarnamiehet jotavat harhaan. Uskomaan esikoislestadiolaisuuteen.
Eläväksi Kristillisyydeksi kuulijakunnalle kerrotaan tätä erään yhdistyksen porukkaa ja että vain sen kautta vain voi taivaaseen päästä.
Miten tuollaisille henkilöille lopulta käy?
Noille kertojille. Johtavathan he harhaan satoja henkilöitä. Tuhannet siinä porukassa eivät ole siellä uskonvahvistusta saamassa. On paljon muitakin syitä norten parveilla tuollaisessa laumassa. Mutta ne ehkä kymmenet tai sadat oikeasti sielunsa autuutta tavoittelevat. Niitähän nuo saarnamiehet jotavat harhaan. Uskomaan esikoislestadiolaisuuteen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ikävä kyllä, he todellakin uskovat esikoislestadiolaisten olevan ainoita eläviä kristittyjä.
Tällainen suljettu, sisäänpäin kääntynyt, erehtymättömiin johtajiin luottava ryhmä menee helposti johtajiensa perässä eksyksiin. MUIDEN KRISTITTYJEN YLTIÖPÄINEN HAUKKUMINEN JA HALVEKSIMINEN julistuksessa menee heikkoon ja kristinuskon perusteista tietämättömään ihmislihaan kuin häkä. Raamatusta valikoidaan jakeita ja selitellään ne kuulijoiden korvasyyhyyn sopiviksi.
Jumala yksin tietää miten tällaisten käy, Herra heitä armossaan armahtakoon. Heikkoja erehtyviä ja syntisiä me kaikki kristityt kuitenkin olemme, ja pelastumme Jumalan armosta, Jeesuksen Kristuksen ansion tähden. Ihmisopit evankeliumiin sotkettuina ovat hyvin raskaita seurattavaksi. Jeesuksella olisi heillekin vapaus tarjolla. 😢
Yötä myöten valvotaan toisten vioissa.. Anna jo elämäsi Jeesukselle!
vaitonhan piti jo vaieta - eikun yltyy vaan - haloo kuuleeko kieku, täällä kaiku
Lusikan nurkkaan heitettyä
Mikähän kyttä tuo yksi palstamme häirikkö luulee olevansa? Täällä on oikeus osallistua asialliseen keskusteluun, ihan mihin vuorokauden aikaan hyvänsä. Nim imerkkien kyttääjä(i)lla ei palstalle ole mitään asiaa.
Näin on kun avaaja kirjoitti, valitettavasti. Jeesus näistä asioista päättää kuitenkin.
Suurin osa esikoilsestadiolaisistakin on vilpittömiä uskovia. Tämä sekoilu on liikettä johtavien taitamattomien ja vallanhaluisten henkilöiden ongelma. Liikkeen traditioon on päässyt pesiytymään liikkeen alusta saakka tällainen usko, että liikettä johtavat henkilöt ovat erehtymättömiä. Tästä statuksestaan johtoon valitut henkilöt pitävät kiinni, kynsin ja hampain, vaikka liike on jo aikoja sitten pysähtynyt kiertämään ympyrää "oman navan" ympärillä. Johto ei suostu valtapoliittisista syistä erehdystään myöntämään, eikä tekemään parannusta hengellisestä sokeudestaan ja ymmärtämättömyydestään.
Tyhjä tynnyri kolisee taas!
Huomaa, että ei tarkoittamasi tynnyri ole tyhjä.
Siellä on melkoista katkeruutta sisällä.
Ehkä siksi kun omat toiveet eivät ole täyttyneet aikanaan henkilövalintoja tehtäessä.
Minä kuulin tuon "tyhjät tynnyrit kolisevat eniten" 1970 -luvun alulla. Sille annettakoon arvo, mutta sinulleko se on jäänyt ainoaksi viisaudeksi?
Se ei kaikkiin tapauksiin kuitenkaan sovi. Vaitovainen kolistaa kovasti, mutta mahtaako olla vain muutama gramma kultaa sisällä, ja siksi niin kovasti kolisee korvaasi?
Sinulelleko täyttyi toiveet kun Vaitovaista ei saarnaajaksi "elävään Kristillisyyteen" valittu, jota kai edustat, valittukaan?
Kyllä Seppo P:nkin saarnaa Mikkelinpäivänä kuunnelleena voin kyllä sanoa, että olisi ehkä Vaito kannattanut saarnaajaksi valita.
Sepolta tulee sitä isien, eli vuosikymmenten saarnaperinnettä ja oikealla nuotilla pyrkien tunteilla kuulijoihin vaikuttamaan. Eiköpä näin ole?
Vain me "Esikoislestadiolaiset ry".
Mitähän anteeksiantamattomuutta Lappeenrannassa on veljien kesken rakennusvaiheessako (?) tullut, kun noin paljon siitä veljille anteeksiantamisesta piti puhua? Kaikkien.
Voi luoja mitä valeita. 😂
Jos asiat esikoislestadiolaisuudessa olisivat toisin mitä 65 vuoden aikana olen itse hähnyt ja kuullut, - niin te kykenisitte todistamaan väitteenne täällä esitettyjen faktojen avulla.
Nyt ei tule kuin halpamaista pilkkaa minua kohtaan ja lörpöttelyä, vaikka tilanne liikkeessä on hengellisesti vakava.
Vink vink' Minua nämä ongelmat eivät kosketa, eivät ole koskaan koskeneet, nämä liikkeen näivettäneet ja lopulta hajoittaneet valtataistelut on aina käyty ihan tiettyjen sukujen sisällä. 😉
älä turhaan lausu jne.
ME OIKEESTI HOITOON VAITOVAINEN!
Vaito on mennyt höyhensaarelle tältä illalta. Kuka käskee valvomaan pikkutunneille.
Millaiseen hoitoon hänen pitäisi mennä?
Sellaiseen jossa pääse irti tästä netin toljottamisesta,kaikki aika öitä myöden menee täälä kytätessä mitä kukin kirjoittaa ja lisäksi haukkuen toisia,olis paljon valvomista tällä vaitonaisella!!!!
Tosiasiat on kerrottava. Moni voi ryhtyä miettimään millainen johto ja slle alisteinen saarnaajakunta esikoislestadiolaisuudessa on. 👍
Kun nyt viikonloppunakin Lappeenrannassa saarnattiin Esikoislestadiolaista porukkaa Jumalan Valtakuntana, eiköhän otettu Rauhanyhdistykselle kuuluva nimike käyttöön? Eli varastettiin. En ole aiemmin koskaan kuullut tuollaista. Siunatusta Kristillisyydestä aiemmin höpisty. Elävästä Kristillisyydestä ja Jumalan Lapsista.
Onko käsite Jumalan Valtakunta ollut kauankin Esikoislestadiolaisilla käytössä?
Olen tehnyt saman huomion ei kauan kun alettiin käyttää tuota sanontaa..
Samaa ihmetellyt ?
Vapaakirkoksi ryhdyttyään esikoislestadiolaisuuden sisällä käytettävät nimitykset ja käytänteet ovat näemmä muuttuneet. Muistran jo 2014 juhannuksen vuosikokouksessa kun J. Rautiainen käytti nimitystä "apostolisluterilainen kirkko" ja korostaen täytti samoin kanssaan ajattelevista ilmaisua "veljet"
Nyt kun ymmärtäisivät vielä rekisteröityä laillisesti vapaakirkoksi. Silloin toivon mukaan alkaisi heidänkin silmänsä avautumaan, jotka ovat perinteiden ja tutun porukan mukana taipuneet uskomaan tällaisia Jumalan sanan vastaisia opetuksia, ihmisoppeja.
Mutta maassamme on uskonnonvapaus, ja tuomioista päättää aikanaan Jeesus. Toivon mukaan hekin pelastuvat.
Jo vain, huomenta sinullekkin, hyvinkö nukuit!
Samat on muistot niistä kokouksista .
TUEN ILMAUS PÄIVI RÄSÄSELLE!
https://www.adressit.com/tuen_ilmaus_paivi_rasaselle?a=110168