Musta tuntuu ihan v*itun p*askalta tällä hetkellä, mun kissa on sairas, tuntuu että kukaan mun kavereista ei välitä musta, tuntuu että oon ihan yksin eikä mulla oo ketään kelle voisin puhua mun huolista ja ongelmista :( ja tuntuu että mulla ei oo ketään kuka kuuntelis ja ymmärtäisi mua. Mua ahdistaa ja stressaa kaikki koulujutut ja mä vaan toivon että tulisi edes yksi yö jolloin mun ei tarvis itkeä itteeni uneen ;(
Huolet, ongelmat, stressi,ahdistus
4
150
Vastaukset
- Anonyymi
Voi harmi sua. Elämä ei ole aina kovin helppoa, vastoinkäymisiä tulee ajoittain eteen. Sulla on varmaan nyt suuri huoli sun kissasta. Ja kerroit että tuntuu ettei kaverit välitä susta, ehkä ne kuitenkin välittää. Silloin kun on paha mieli ja harmittaa ja ahdistaa niin tulee usein ajateltua tuollaisia asioita, kukaan ei välitä, mä en jaksa mitään jne. On ikävää jos/kun ei ole ketään kenelle puhua huolistaan ja murheistaan, se kuitenkin auttaisi jonkin verran kun huolensa voisi jakaa toisen kanssa, olisi joku hyvä kuuntelija. Olet varmaan vielä aika nuori. Siinä vaiheessa ei ole kerinnyt kertyä paljoa kokemusta siitä mitä kaikkea elämä tuo tullessaan. Usein kuitenkin kun tulee ikää ja kokemusta lisää niin ikävienkin asioiden, tai oikeastaan niiden herättämien tunteiden kanssa oppii pärjäämään hieman paremmin. Kenelläkään ei ole aina helppoa. Mä olen viisikymppinen ja mullakin on hyviä, huonoja ja hyvin huonoja päiviä. Eteenpäin vaan tarvii puskea. Onko teillä koulussa terveydenhoitajaa tai jotain vastaavaa? Hänen kanssaan voi mennä keskustelemaan jos tuntuu pahalta. He ovat vaitiolovelvollisia niin ei tarvitse edes pelätä että joku muu kuulisi sun huolista ja murheista. Yritä jaksella, kyllä niitä parempiakin päiviä ja aikoja on vielä paljon edessäpäin.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tilanteestasi tänne! Ja edelliseltä vastaajalta saitkin jo hyviä neuvoja.
Tässä vielä tiedoksesi pari paikkaa, jos haluat jutella tilanteestasi ulkopuolisen tahon kanssa. Näihin voit olla yhtyedessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti:
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/
Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Tukinet -tukipisteesi netissä, https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
mulla oli sama kun mun koira kuoli syäpään.aika parantaa.pitkä aika..
- Anonyymi
Olisi kiva auttaa ja jakaa kokemuksia. Mulla ollut ongelmana, että jos herään kesken unien, niin en nukahda uudestaan, kun alkaa ahdistavia ajatuksia pyöriä mielessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797409Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044640Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724530Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584120HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen674083Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333609Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e612995Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652722Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391915- 471675