Hei,
asun vuokralla omakotitalossa, (yksityinen vuokranantaja) jossa muita asujia. Meillä erilliset vuokrasopimukset. Olen sanonut oman sopimukseni irti, ja se on aiheuttanut närää. Vuokranantaja kysyi, voiko toinen asukas tarkastaa hänen puolestaan asunnon kuitatessaan irtisanomisilmoituksen. Johon vastasin että minulle se ja sama, sillä tämähän oli kuukausi sitten ok, kun eräs asukas lähti täältä.
Onko minulla oikeus vaatia vuokranantajaa tulemaan tarkastamaan asunto? Määritteleekö laki tästä mitään? Entä määritelläänkö laissa milloin ja miten (määräajassa?) asunto pitää viimeistään tarkastaa? Ilmoitusvelvollisuudet?
Voinko siis vaatia tietoa että milloin asuntoa tullaan tarkastamaan, ja milloin sen pitää viimeistään olla tiedossa? Eihän tämä voi mennä niin että vuokralainen elää epätietoisuudessa.
Haistan itse palaneen käryä, närästä ja kaikesta muusta johtuen, ja mietin myös sellaista vaihtoehtoa, että antaa perintätoimiston hoitaa viimeinen vuokra, niin onpahan varmasti mustaa valkoisella.
Vuokrasopimuksen irtisanominen
2
83
Vastaukset
- Anonyymi
...sellainen vielä, että onko noihin poismuutto tarkastuksiin olemassa jotain lomakkeita? Jos esim. tarkastuksessa havaitaan puutteita, niin ne varmasti saa vaatia kirjallisena? Jos vakuus pidätetään, niin siitäkin ilmeisesti saa dokumenttia että miksi?
- Anonyymi
Parasta jos olet itse paikalla kun asunto tarkastetaan ja saat siitä dokumentin että tarkastus on suoritettu ja kaikki on ok. Sinun kannalta on yksi ja sama että kenet vuokrantajan valtuuttaa ajaamaan etuaan. Et voi vaatia että vuokrantaja hoitaa asian itse henkilökohtaisesti. Yleensä tarkastus tehdään asunnon luovutuksen yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849