Hei,
asun vuokralla omakotitalossa, (yksityinen vuokranantaja) jossa muita asujia. Meillä erilliset vuokrasopimukset. Olen sanonut oman sopimukseni irti, ja se on aiheuttanut närää. Vuokranantaja kysyi, voiko toinen asukas tarkastaa hänen puolestaan asunnon kuitatessaan irtisanomisilmoituksen. Johon vastasin että minulle se ja sama, sillä tämähän oli kuukausi sitten ok, kun eräs asukas lähti täältä.
Onko minulla oikeus vaatia vuokranantajaa tulemaan tarkastamaan asunto? Määritteleekö laki tästä mitään? Entä määritelläänkö laissa milloin ja miten (määräajassa?) asunto pitää viimeistään tarkastaa? Ilmoitusvelvollisuudet?
Voinko siis vaatia tietoa että milloin asuntoa tullaan tarkastamaan, ja milloin sen pitää viimeistään olla tiedossa? Eihän tämä voi mennä niin että vuokralainen elää epätietoisuudessa.
Haistan itse palaneen käryä, närästä ja kaikesta muusta johtuen, ja mietin myös sellaista vaihtoehtoa, että antaa perintätoimiston hoitaa viimeinen vuokra, niin onpahan varmasti mustaa valkoisella.
Vuokrasopimuksen irtisanominen
2
114
Vastaukset
- Anonyymi
...sellainen vielä, että onko noihin poismuutto tarkastuksiin olemassa jotain lomakkeita? Jos esim. tarkastuksessa havaitaan puutteita, niin ne varmasti saa vaatia kirjallisena? Jos vakuus pidätetään, niin siitäkin ilmeisesti saa dokumenttia että miksi?
- Anonyymi
Parasta jos olet itse paikalla kun asunto tarkastetaan ja saat siitä dokumentin että tarkastus on suoritettu ja kaikki on ok. Sinun kannalta on yksi ja sama että kenet vuokrantajan valtuuttaa ajaamaan etuaan. Et voi vaatia että vuokrantaja hoitaa asian itse henkilökohtaisesti. Yleensä tarkastus tehdään asunnon luovutuksen yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1696107Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa594655Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu444410Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa644249Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa682652En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.612162Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1331642odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1271487- 481431
- 341308