Miksi Venäjä haluaa alistaa Valko-Venäjän osaksi Venäjää ?

https://www.verkkouutiset.fi/venaja-tuskastui-valko-venajaan-epamiellyttava-episodi/

Miksei Valko-Venäjä voi olla itsenäinen valtio, Venäjän mielestä ?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Merkillistä.
Ensin V-Venäjä erosi Venäjästä. Sitten V-Venäjä tarjosi useita kertoja valtioliittoa Venäjän kanssa.
Nyt V-Venäjä ei halua venäläistä sotalentokalusta alueelleen. Siitä suomalainen porvari pillastuu ja suorastaan vaatii V-Venäjää suostumaan!! Aikoihin eletty.

Aikaisemmin V-Venäjä on ollut milloin osa Liettuaa, Puolaa ja Ukrainaa. Luultavasti V-Venäjä ei ota natonkaan sotalentokoneita alueelleen. Suomelle oiva esimerkki puolueettomuudesta.

Äänestä

Sitten kun maa demokratisoituu siitä tulee jotakin itsenäistä. Ja sitä venäläiset vastustavat kaikin mahdollisin konstein, ainakin venäjän komukat. Venäjä ei tykkää itsenäisistä naapureista, ne kai pelkää niitä, niin sen tarttee olla.

Äänestä
  • Persut haluaisivat, että he saisivat sotatukikohdan Valko-Venäjälle. Heille eikä natolle.

    Äänestä

Venäjän ja Valko-Venäjän välillä on vuonna 1999 solmittu valtioliitto, joka on kyllä melko muodollinen, mutta Venäjä on kyllä pyrkinyt kiristämään otettaan Valko-Venäjästä.

Vladimir Putin on perusluonteeltaan imperialisti haikaillessaan hajonneen Neuvostoliiton perään, ja Georgialle kuuluvan Etelä-Ossetian ja Abhasian sekä Ukrainalle kuuvan Krimin pakkoliittämiset Venäjään ovat selviä esimerkkejä tuosta.

"Hurjat huhut voimistuivat: Yrittääkö Putin nielaista Valko-Venäjän jatkaakseen valtakauttaan?"

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005941237.html

Suomen maantieteellinen asema Venäjän rajavaltiona edellyttää omaa vahvaa maanpuolustusta ja tiivistä yhteistyötä läntisten kumppanimaiden ja NATOn kanssa, ja sitähän Suomi on tehnytkin.

Tuleva hävittäjähankinta on yksi tekijä maamme suvereeniuden turvaamisessa kaikissa tilanteissa.

Äänestä
  • Enää ei persuismi voi väittää selvemmin tukevan Venäjän kapitalisteja kuin edellä oleva kirjoitus. Trump ja Putin persujen takuupappoja. Molemmat yhtä lailla seksuaalisten vähemmistöjen pilkkaajia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Enää ei persuismi voi väittää selvemmin tukevan Venäjän kapitalisteja kuin edellä oleva kirjoitus. Trump ja Putin persujen takuupappoja. Molemmat yhtä lailla seksuaalisten vähemmistöjen pilkkaajia.

    Eli kun kritikoi Venäjän militarismia ja aggressiivista imperialismia, niin tuollainen on kommunistilogiikan mukaan 'selvä tuki Venäjän kapitalismille'.

    Saman logiikan mukaan venäjän homoseksuaaleja syrjivän lainsäädännön kritikointi lienee myös selvä tuki Venäjän kapitalismille?

    SKP:n 0,1 prosentin eduskuntavaali-kannatus lienee tuolla ylempänä olevalla kommentilla saanut tyhjentävän diagnoosin ; P

    Äänestä

Miksi komulit haluavat puhua aina homoudestaan ?

Todella outo juttu...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.verkkouutiset.fi/venaja-tuskastui-valko-venajaan-epamiellyttava-episodi/

Miksei Valko-Venäjä voi olla itsenäinen valtio, Venäjän mielestä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu