Teneriffalla on miljoona asukasta ja Ahvenanmaalla 25000 asukasta

Kaksi melko saman kokoista saarta joista toisessa asuu lähes miljoona ihmistä ja toisessa muutama tuhat.

Vaadin muutosta tilanteeseen ja välimereltä haettuja pakokalaisia sijoitettavaksi Ahvenanmaalle. Sinne mahtuisi alkuun noin 900 000 uutta ahvenaa joista yksikään ei edes puhuisi ahvenien halveksimaa suomea.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä en kannata ajatusta, koska olen empaattinen kieliaktiivi ja en halua ruotsin kielen katoavan maailmasta kokonaan.

      Ruotsin kielihän tulee katoamaan sekä Suomesta että Ruotsista muutaman vuosikymmenen sisällä.

      Vain Ahneidenmaalla se voi säilyä. Ollaan jalomielisiä ja suodaan se asia.

      • Eihän se mihinkään katoa koska meille on vuosia vakuutettu että ruotsin opiskelu ei ole mistään pois. Siinä se menee tulijoiden äidinkielen lisäksi päähän kuin vesi sieneen.


    • Anonyymi

      Tänään uutisen mukaan Etelä-Pohjanmaa menettää eniten väestöä kaikista maakunnista.

      Se on myös kaikkein vähiten "monikultuurinen "alue eli mamuja on vain 2% väestöstä.

      Huolimatta Närpiön kasvihuoneiden mamutyöläisistä tuo rusualue ei siis ole ottanut tai houkutellut mamuja!

      Eikö olekin ristiriitaista, kun RKP on aina ollut kovin mamuttajapuolue?

      • Odottahan hetki niin Peppu-Reino tulee kertomaan että Etelä-Pohjanmaa kasvaa tuhansilla ihmisillä vuodessa ja maahanmuuttajia siellä on todella paljon ja kaikki on kotoutettu uskomattoman hyvin lähinnä siksi että alue on ruotsinkielinen.


    • Anonyymi

      Minulla on parempi ehdotus!

      Houkutellaan hinnalla millä hyvänsä kaikki mantereen rusut muuttamaan Ahvenanmaan saarille. Kyllä sinne helposti 300 000 asukasta mahtuu, kun suunnilleen saman kokoiseen Hong Kongiin mahtuu 7 miljoonaa asukasta.

      Ahvenanmaa saisi jäädä virallisesti pelkästään ruotsinkieliseksi maailman tappiin asti ja muu Suomi siten virallisesti pelkästään suomenkieliseksi.

      Ps. Toki mantereelle voisivat jäädä sellaiset rusut, jotka hyväksyvät suomenkielisen Suomen eivätkä vaadi mitään erikoiskohtelua kuten eivät vaadi muutkaan kielivähemmistömme.

      • Mysko pippi på sverigefinnar och deras leverne. Gå få skåpet undersökt.


      • Anonyymi
        Peppu-Reino kirjoitti:

        Mysko pippi på sverigefinnar och deras leverne. Gå få skåpet undersökt.

        Nyt alkoi tökkimään pahasti, vaikka pakkoruotsini olen myös joutunut lukemaan?

        Onko tuo jotain ruotsin muumislangia? Mitä ruosut kuuluvat tähän aiheeseeen?!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Nyt alkoi tökkimään pahasti, vaikka pakkoruotsini olen myös joutunut lukemaan?

        Onko tuo jotain ruotsin muumislangia? Mitä ruosut kuuluvat tähän aiheeseeen?!

        Farbror håller nu bara snällt i hatten sin och botaniserar bland sina egna förkortningar och kategoriseringar. Ingen vill ens veta vad de är, så var vänlig och lär dig äntligen att skriva ens en begriplig finska.


      • Anonyymi

        Tosiaan Ahvenanmaa olis hyvä asyyli rusuille, koska siellä ruotsin kieli säilyy, kun Ruotsista ja Suomesta se on jo kadonnut.


      • Anonyymi
        Peppu-Reino kirjoitti:

        Farbror håller nu bara snällt i hatten sin och botaniserar bland sina egna förkortningar och kategoriseringar. Ingen vill ens veta vad de är, så var vänlig och lär dig äntligen att skriva ens en begriplig finska.

        Et vieläkään kertonut, miten ruosut liittyvät avauksen aiheeseen!?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3103
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      60
      2814
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2385
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2208
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      60
      2033
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2016
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1606
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1567
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1410
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      35
      1398
    Aihe