Ruotsissa on jo isompi työttömyysprosentti kuin Suomessa. Ruotsissa ei siis ole enää työtä suomalaisille joten pitäisikö opetella kieltä jolla olisi mahdollisuus työllistyä? Kun työmarkkinat Ruotsissa eivät oikein vedä niin tönkköruotsin puhujille tuskin hommia juuri löytyy.
"Sverige närmar sig EU:s högsta arbetslöshet"
https://www.friatider.se/sverige-n-rmar-sig-eus-h-gsta-arbetsl-shet
Ruotsilla ei työllisty
12
50
Vastaukset
- Anonyymi
Joko työllistyisi arabian kielellä paremmin ?
- Anonyymi
Olet valitettavasti oikeassa, vaikka et sitä tarkoittanutkaan!
Nimittäin pätevän laskelman mukaan Länsi-Eurooppa muuttuu muslimienemmistöiseksi 35 vuodessa ja Ruotsi nopeiten!
- Anonyymi
Ja on myös todella epäisänmaallista tuputtaa suomalaisille Ruotsin työpaikkoja!
Niinhän svekotahot ja -media jatkuvasti tekee.
Ihan kuin suomalaisten pitäisi aina olla Ruotsin työvoimareservi???- Anonyymi
Vähän väliä valta- eli svekomediamme mainostaa suomalaisille Ruotsin työpaikkoja eli kehottaa menemään hyödyttämään Ruotsia oman maansa sijasta!
Ja samaan aikaan vaattii lisää mamuja,kun muka täällä olisi kovakin työvoimapula?!
Några småsaker:
Källan är igen någon fakenews länk
Sverige kör inte med dubbelstandard beträffande mätandet av arbetslösheten
Finland kör med dubbelstandard beträffande arbetslösheten. Därför ligger bara Åland och ibland Österbotten under snittarbetslösheten i Finland.- Anonyymi
Tiedotan.
Koska Ruotsin valta- eli valhemedia ei kerro totuutta monista tärkeistä asioista Suomen tapaan, niin täytyy totuudet lukea "valemedioista"!
Varsinkin pakkoruotsituksesta ja pakkomamutuksesta ei voi löytää yhtäkään totuudellista juttua valtamediastamme. https://www.talouselama.fi/uutiset/ruotsin-tyottomyys-ohitti-suomen-mitas-nyt-juhana-vartiainen/112c7655-d614-30d2-83fe-fa5422448d2d
Siinä toinen Ruotsin rakastaja kieltää todellisuuden 😂Sven-Håkan kirjoitti:
https://www.talouselama.fi/uutiset/ruotsin-tyottomyys-ohitti-suomen-mitas-nyt-juhana-vartiainen/112c7655-d614-30d2-83fe-fa5422448d2d
Siinä toinen Ruotsin rakastaja kieltää todellisuuden 😂Jag citerar bara de första raderna och håller helt med Vartiainen:
”Suomen työttömyysastetta pitää tilapäisesti alempana meidän työikäisen väestömme väheneminen. Se näkyy osittain tuossa kehityksessä”, Vartiainen muistuttaa.
Joulukuussa Ruotsin kausipuhdistettu työttömyys oli 7,8 prosenttia, kun Suomen oli 7,7 prosenttia.
Maiden välisen talousmaaottelun ajatus on kuitenkin turha.
”Se on täysin älyvapaata, koska näille maille on aina itselleenkin parempi, mitä paremmin naapurilla ja kauppakumppanilla menee”, Vartiainen sanoo.
Ryss-Håkan tycks lita blint på att ingen öppnar länkarna.Utdrag ur Ryss-Håkans inlägg som endast består av länkar som vi tydligen borde dra slutsatser ur:
Kauppalehti: Suomen työllisyyskehitys on edelleen yllättävän hyvää. Työttömyysasteen trendi oli helmikuussa 6,5 ja työllisyysasteen trendi 72,5 prosenttia. Trendiluvuista on poistettu kausi- ja satunnaisvaihtelu.
Suomessa on pidetty Ruotsia työllisyyden mallimaana. Ruotsissa työttömyysaste on noin 6,2 prosenttia. Tosin Ruotsissa työllisyysaste on edelleen selkeästi Suomea korkeampi.
Den enda substansen i salkunrakentaja: Milloin vuodesta 2008 ammottanut #BKT-kuoppa saadaan vihdoin umpeen? Lue @AkiKangasharju'n ennuste asiaan
Resten är siandet och poneringar där man konstaterar att risker finns och om de realiseras, dras Finland med. Svenskarna är skuldsatta, men inte lika illa som finnarna o.s.v.
Det är väldigt svårt att se poängen med länksamlingen.Peppu-Reino kirjoitti:
Jag citerar bara de första raderna och håller helt med Vartiainen:
”Suomen työttömyysastetta pitää tilapäisesti alempana meidän työikäisen väestömme väheneminen. Se näkyy osittain tuossa kehityksessä”, Vartiainen muistuttaa.
Joulukuussa Ruotsin kausipuhdistettu työttömyys oli 7,8 prosenttia, kun Suomen oli 7,7 prosenttia.
Maiden välisen talousmaaottelun ajatus on kuitenkin turha.
”Se on täysin älyvapaata, koska näille maille on aina itselleenkin parempi, mitä paremmin naapurilla ja kauppakumppanilla menee”, Vartiainen sanoo.
Ryss-Håkan tycks lita blint på att ingen öppnar länkarna.Vartiainen vetelee lähinnä torkkuja ja ratkaisee kaikki maailman ongelmat kuskaamaalla rajattomasti ihmisiä ympäri maaiimaa koska uskoo sen nostavan työllisyyttä itsestään. Vartiainen on lähes yhtä uskottava talous osaaja kuin sinäkin.
Kannattaa lukea sieltä lopusta mitä oikeasti fiksut ihmiset asiasta sanovat.Sven-Håkan kirjoitti:
Vartiainen vetelee lähinnä torkkuja ja ratkaisee kaikki maailman ongelmat kuskaamaalla rajattomasti ihmisiä ympäri maaiimaa koska uskoo sen nostavan työllisyyttä itsestään. Vartiainen on lähes yhtä uskottava talous osaaja kuin sinäkin.
Kannattaa lukea sieltä lopusta mitä oikeasti fiksut ihmiset asiasta sanovat.Varför citerar du då Vartiainen? På vilket sätt skiljer sig länkarna "där i slutet" från länkarna i början, på utom det sättet som jag redan beskrev: de saknar substans och storheter?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943829Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512702Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741270Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019920- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt210791Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua54658
