Peräsuolen ulosluiskahdus/Rektumprolapsi

Anonyymi

Olen suhteellisen varma että kärsin rektumprolapsista. Niin kauna kuin muistan on ollut aina vatsan kanssa ongelmia ja tosi usein vaikea saada uloste tulemaan joten vietään kauan aikaa pöntöllä. Usein paperiin tulee verta pyyhkiessä mutta olen kuitannut sen pukamilla. Limaa tulee myös usein ponnistaessa vaikkei kakkaa tulisi ollenkaan. Tänään katsoin peilin kanssa ja ponnistaessani selkeästi pinkihkö (suoli?) tuli esille peräaukon suulle. Olen vasta 19 vuotias ja tällä hetkellä elämä sen verran hektistä että ei ole aikaa mennä lääkärille ja ilmeisesti ainoa hoitokeino on leikkaus? Kauanko leikkauksesta kestää parantua ja jos odottaisin noin vuoden verran mahtaakohan vaivani hirveästi pahentua? Mietin myös onko leikkaushoito kovinkin hintava?

2

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itellä tuli kans suolen limakalvo ulos. Ummetus jatkunu vuosia.
      Peräsuolen sulkijalihas löystynyt. Ehkä leikkaavat sen.

    • Anonyymi

      Leikkaushoito. En tiedä mitä maksaa yksityisellä mutta kyllä julkisella puolellakin hoidetaan, odottamaan tosin joutuu mutta niinhän aloittaja olisi valmis odottamaan vielä vuoden?
      Leikkaus tehdään joko selkäydinpuudutuksessa tai anestesiassa. Sairaalassa olo noin pari vuorokautta ja sen jälkeen sairausloma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      341
      4298
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      140
      2421
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1551
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1074
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1037
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      137
      992
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      907
    Aihe