Epica 2007, tuulilasinpyyhkijät pysähtyvät minne sattuu

Anonyymi

Hei, tietäisi joku missä tuon vian saisi korjautettua (tai edes pelle peloton viriteltyä) siedettävällä hinnalla?

Nopein nopeus pitää pyyhkimet kokoajan liikkeessä, mutta kun kytken pyyhkimet pois päältä, niin ne pysähtyvät siihen missä silloin ovat. Muut nopeudet (kytkimen eli "viiksen" asennot) eivät käynnistä pyyhkimiä lainkaan vaan ne alkavat liikkumaan vain kun joko tihkuilmaisin tai pissapojan käyttö käynistää ne. Tihkuilmaisin ja lyhyt pissapojan käyttö aiheuttaa sen, että pyyhkimet pysähtyvät yleensä jo nousuvaiheessa. Pitkä pissapojan käyttö aiheuttaa sen, että pyyhkimet pysähtyvät yleensä vasta laskuvaihessa. Aina kun pyyhkimet pysähtyvät kuuluu releen naksahdus kojelaudan alta.

"Viiksi" on vaihdettu uuteen ja aitoon GM-varaosaan.
Uutta tuulilasinpyyhkijän GM-varaosa -moottoria on kokeiltu.
Uutta tuulilasinpyyhkijän GM-varaosa -vivustoa on kokeiltu.

Nyt vian pitäsi olla ohjainyksikössä, kustannusarvio on 2000 e tuntumassa. Auto ei enää ole kovin arvokas, kallis korjaus ei houkuta. Sellainenkin viritys auttaisi paljon, jolla saisi pyyhkimien hitaan nopeuden toimimaan (olemaan päällä) jatkuvasti vaikka ne siten pitääkin onnistua manuaalisti pysäyttää sinne alas.

6

362

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei missään?

    • Anonyymi

      Jos vika varmasti on ohjainyksikössä, eikä johdoissa ja ohjainyksikköä ei saa helposti korjattua, niin muutamasta releestä saisi rakennettua kytkennän, jolla nuo saisi toimimaan oikein. Mutta jos ymmärrys sähköistä on tuota tasoa, että vianmääritys täytyy tehdä vain kokeilemalla vain vaihtaa osia, niin lienee järkevintä vain kokeilla vaihtaa tuo ohjausyksikkö.

      • Anonyymi

        Todennäkoisesti vika on siinä ohjausyksikössä jossa GM huolto sen nyt luulee olevan (kojelaudan uumenissa). Mutta on hyvin kallis remontti.

        Annan huomattavan arvokkaan joululahjan sille joka vääntää sellaisen virityksen, että hidas pyyhintänopeus saadaan viiksen 1-asennosta jatkuvasti päällle. Tämä saattaa jopa olla mahdollista kytkeä tihkusäätimen anturiyksikössä, siis oikosulkea siellä niin, että se koko ajan ilmoittaa pyyhintätarpeesta. (tihkusäätimen anturiyksikkö on taustapeilin "jalassa" tuulilasiin kiinnitettynä).

        Nyt viiksi/pyyhkimet toimivat niin että:

        0-asento : pyyhkimet ovat kokonaan pois päältä (oikein)

        1-asento: pyyhkimet ovat tihkulla (käynnistyy oikein kunhan vettä on riittävästi lasilla, mutta eivät palaudu alas automaattisesti kun säädän viiksen 0-asentoon)

        2-asento: pyyhkimet ovat nopeammalla tihkulla (käynnistyy oikein kunhan vettä on riittävästi lasilla, mutta eivät palaudu alas automaattisesti kun säädän viiksen 0-asentoon)

        3-asento: pyyhkimet ovat nopeimmalla vatkauksella koko ajan, tihku ei vaikuta (käynnistyy oikein, mutta pyyhkimet eivät palaudu alas automaattisesti kun säädän viiksen 0-asentoon).

        Pissapoika toiminto käynnistää pyyhkimet hitaalla, mutta pyyhkimet eivät palaudu alas automaattisesti kun vapautan toiminnon. Tässä tapauksessa ne pysähtyvät noin välilllä 0 ... 3 sekuntia sen jälkeen kun vapautan toiminnon. Jos vain hetkeksi hipaisen toiminnon päälle niin pyyhkimet pysähtyvät aika lailla sillä hetkellä, jos pidän toimintoa päällä joitakin sekunteja niin pysähtyvät muutaman sekunnin päästä siitä kun vapautan toiminnon.

        Vuodessa on ehkä yksi päivä jollloin 3-asento olisi tarpeen. Mutta nyt, kun on pyhintätarve, joudun naksuttamaan viiksen 0-asennosta ylimpään 3-asentoon, ja sitten on oltava tosi tarkkana että nykäisen viiksen juuri oikeaan aikaan takaisin 0-asentoon niin että pyyhkimet pysähtyvä alas. Jos pyyhintätarpeen ilmetessä käytän 1- tai 2-asentoa niin eipä ole yleensä lasilla riittävästi vettä tihku-ilmaisimelle.

        Kyllä harmittaa.


    • Anonyymi

      Kävin tänään leimalla, tällä kerralla pamahti korjauskehotus JA vika pitäisi olla korjattu viimeistään huomenna, joka on lauantai.

      Kolmella edellisellä katsastuksella pyyhkimien I-nopeuden "puutumisesta" ja/tai niiden pysähtymisestä minne sattuu, ei ole tullut mitään mainintaa, ei edes suullista. I-nopeus kyllä toimi kun satoi vettä tai kun pruuttasi pissapoikaa, mutta ei sateettomana aikana. Pyyhkimen II-nopeus on toiminut aina kun viiksi oli siihen asetettu.

      Korjasin vian juuri äsken, meni noin 1 h puuhastusaikaa sekä purnukka CRC:tä.

      • Anonyymi

        Tämmöinen tarina:

        Ensin ohjaustangossa oleva pyyhkimien hallintaviiksi vaihdettin uuteen aitoon GM-varaosaan.Eräs AutoAsi ketjuun kuuluva korjaamoliike tutki ongelmaa autoni vuosihuollon yhteydessä ja selitti minulle että tutkimustensa mukaan pyyhkimen hallintataviiksi on vialla ja että minun kannattaa itse ostaa viiksi kotipesältä (Länsiauto) ja tuoda auto uusi viiksi takaisin heille, ja että viiksen vaihtoon menee heiltä noin kolme tuntia koska ratti yms pitää irrottaa. AutoAsi tutkimuksen hinta oli jotain vajaa 100 eur. Uuden viiksen hinta oli 69 eur noin tunti työaikaa (tilaus nouto). Noh, inssinä vaihdoin viiksen itse. Se mitä todellisuudessa piti irrottaa oli yksi ristikoloruuvi joka pitää ohjaustangon koristekuorten ylä- ja alaosaakahta kasassa. Viiksen vaihtoon minulta kului noin 10 minuutia. Ei auttanut millään tavalla.

        Sitten, taas kotipesällä, autoni oli vianhakututkimuksessa, joka maksoi minulle 170 eur sijaisauto yhdeksi vuorokaudeksi. Diagnoosi oli että tuulilasinpyyhkijän moottori on vialla. Uusi tuulilasinpyyhkijän GM-varaosamoottori tilattiin, se saapui jotain 3 viikon kuluttua.

        Vein auton jälleen takaisin kotipesälle, moottorin vaihto ei auttanut mitään, joten vanha moottori pantiin takaisin. Moottorinvaihto sijaisauto vanhan moottorin takaisinlaittaminen oli tiukahkon neuvottelun jälkeen ilmainen, mutta minulle koituneita muita kustannuksia kuten työajan menetystä eivät korvanneet. Samalla kertoivat että nyt tietävät varmasti että vika on ohjausyksikössä joka on kojelaudan alla hankalassa paikassa (koko kojelauta pitäisi repiä irti) ja korjauskustannusarvio oli 1800 eur kahden vuorokauden sijaisauto.

        Seuraavaksi menin Fixus korjaamoon, ja taas vaadittin vianhaku, se maksoi 117 eur, diagnoosi oli että tuulilasinpyyhkijän vivusto on vialla. En ottanut sijaisautoa vianhaun ajaksi vaan sovin että odottelin työn valmistumista koska pystyin käyttämään loma-aikaani. Vivusto tilattiin, tuli noin viikossa, ja menin vivuston vaihtoon, taas odotin työn valmistumista. Tulos oli että vivustossa ei ollut vikaa, vanhan vivusto pantiin, takaisin ja menetin vain noin 5 5 tuntia loma-aikaani.

        Sitten menin taas kotipesälle Länsiautoon ja kerroin yllä kuvatun. Selittivät että ensin pitää tutkia. Siitä huolimatta että olivat jo selittäneet minulle, noin vuosi sitten, että tietävät missä vika on. Selittivät että vuoden aika tilanne on voinut muuttua. Mutta vika oli edelleen täsmälleen aivan sama, se ei ollut muuttunut millään tavoin.

        Tänään kun tulin leimalta, huomiseksi määrätyn korjauskehoituksen kanssa, päätin että inssinä uudelleenjohdotan tuulilasinpyyhkijän viiksen niin että molemmat nopeudet toimivat siitä huolimatta ettei sada (ja sadetunnistin saa sen takia vaikka kärähtää) sekä lisään releen joka pakottaa pyyhkijät pysähtymään normaaliin/oikeaan paikaansa konepellin reunan alle. Riisuin ensin muovirimpulan jonka tarkoitus on "suojata" pyyhkijöiden mekanismia (sekä muun muassa sisäilman ottoautton edessä olevaa suodatinta). Sieltä paljastui useita pyyhkijään liittyviä sähköliittimiä SEKÄ kaksi relettä. Päätin koputella ruuvarinpäällä liittimiä sekä releitä, ei vaikutusta. Siten pruuttasin CRC-56:sta kaikkialle jossa se saattaisi auttaa, siis kaikkiin liittimiin ja kahteen releeseen, ei vaikutusta. Odottelin "hyvän aikaa" että CRC saa vaikuttaa, ei muutoksia. Sitten taas koputtelin ruuvarin päällä liittimiä sekä kahta relettä, ja niin kävi, että kun koputtelin relettä joka on tuulilasista alempana/etäänpänä, pyyhkijöiden toiminta palautui täysin normaaliksi. Joten pruuttasin loput CRC:t alemman releen ylle ja alle ja ympäri ja aina valillä koputteloin sitä. Nyt pyyhkijät (sekä sadetunnnistintoiminta) toimivat kuin uutena.

        Teinpä kohtuullisen tuntipalkan. Alempi rele on luultavasti edelleen epäluotettava. En saanut releen sähköliitintä irti kohtuullista voimaa/agressiota käyttäen eli se piti jättää "nitkutus" asteelle. Seuraavaksi, jos vika taas ilmenee, yritan ponnekkaammin nitkuttaa/irrottaa alemman releen sähköliitintä ja kenties poraan releen yläpintaan CRC:n punaisen pruuttaustuubin kokoisen reiän, pruuttan siitä oljyä, ja lopuksi tukin reiän kuumaliimalla tms. Tai ostan varaosareleen mikäli sellainen on saatavilla järjellisen hintainen.

        Onhan se jossain määrin ymmärrettävissä, että pikkuruisessa Suomessa ei edes auton kotipesällä (Länsiauto, GM) ole asiantuntemusta kiesiin joka on hieman yli 10v vanha, eikä enää edes ole repertuaarissa. Mutta tässä kyllä kaikki kolme huoltopalvelua mokasivat, todella perusteellisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämmöinen tarina:

        Ensin ohjaustangossa oleva pyyhkimien hallintaviiksi vaihdettin uuteen aitoon GM-varaosaan.Eräs AutoAsi ketjuun kuuluva korjaamoliike tutki ongelmaa autoni vuosihuollon yhteydessä ja selitti minulle että tutkimustensa mukaan pyyhkimen hallintataviiksi on vialla ja että minun kannattaa itse ostaa viiksi kotipesältä (Länsiauto) ja tuoda auto uusi viiksi takaisin heille, ja että viiksen vaihtoon menee heiltä noin kolme tuntia koska ratti yms pitää irrottaa. AutoAsi tutkimuksen hinta oli jotain vajaa 100 eur. Uuden viiksen hinta oli 69 eur noin tunti työaikaa (tilaus nouto). Noh, inssinä vaihdoin viiksen itse. Se mitä todellisuudessa piti irrottaa oli yksi ristikoloruuvi joka pitää ohjaustangon koristekuorten ylä- ja alaosaakahta kasassa. Viiksen vaihtoon minulta kului noin 10 minuutia. Ei auttanut millään tavalla.

        Sitten, taas kotipesällä, autoni oli vianhakututkimuksessa, joka maksoi minulle 170 eur sijaisauto yhdeksi vuorokaudeksi. Diagnoosi oli että tuulilasinpyyhkijän moottori on vialla. Uusi tuulilasinpyyhkijän GM-varaosamoottori tilattiin, se saapui jotain 3 viikon kuluttua.

        Vein auton jälleen takaisin kotipesälle, moottorin vaihto ei auttanut mitään, joten vanha moottori pantiin takaisin. Moottorinvaihto sijaisauto vanhan moottorin takaisinlaittaminen oli tiukahkon neuvottelun jälkeen ilmainen, mutta minulle koituneita muita kustannuksia kuten työajan menetystä eivät korvanneet. Samalla kertoivat että nyt tietävät varmasti että vika on ohjausyksikössä joka on kojelaudan alla hankalassa paikassa (koko kojelauta pitäisi repiä irti) ja korjauskustannusarvio oli 1800 eur kahden vuorokauden sijaisauto.

        Seuraavaksi menin Fixus korjaamoon, ja taas vaadittin vianhaku, se maksoi 117 eur, diagnoosi oli että tuulilasinpyyhkijän vivusto on vialla. En ottanut sijaisautoa vianhaun ajaksi vaan sovin että odottelin työn valmistumista koska pystyin käyttämään loma-aikaani. Vivusto tilattiin, tuli noin viikossa, ja menin vivuston vaihtoon, taas odotin työn valmistumista. Tulos oli että vivustossa ei ollut vikaa, vanhan vivusto pantiin, takaisin ja menetin vain noin 5 5 tuntia loma-aikaani.

        Sitten menin taas kotipesälle Länsiautoon ja kerroin yllä kuvatun. Selittivät että ensin pitää tutkia. Siitä huolimatta että olivat jo selittäneet minulle, noin vuosi sitten, että tietävät missä vika on. Selittivät että vuoden aika tilanne on voinut muuttua. Mutta vika oli edelleen täsmälleen aivan sama, se ei ollut muuttunut millään tavoin.

        Tänään kun tulin leimalta, huomiseksi määrätyn korjauskehoituksen kanssa, päätin että inssinä uudelleenjohdotan tuulilasinpyyhkijän viiksen niin että molemmat nopeudet toimivat siitä huolimatta ettei sada (ja sadetunnistin saa sen takia vaikka kärähtää) sekä lisään releen joka pakottaa pyyhkijät pysähtymään normaaliin/oikeaan paikaansa konepellin reunan alle. Riisuin ensin muovirimpulan jonka tarkoitus on "suojata" pyyhkijöiden mekanismia (sekä muun muassa sisäilman ottoautton edessä olevaa suodatinta). Sieltä paljastui useita pyyhkijään liittyviä sähköliittimiä SEKÄ kaksi relettä. Päätin koputella ruuvarinpäällä liittimiä sekä releitä, ei vaikutusta. Siten pruuttasin CRC-56:sta kaikkialle jossa se saattaisi auttaa, siis kaikkiin liittimiin ja kahteen releeseen, ei vaikutusta. Odottelin "hyvän aikaa" että CRC saa vaikuttaa, ei muutoksia. Sitten taas koputtelin ruuvarin päällä liittimiä sekä kahta relettä, ja niin kävi, että kun koputtelin relettä joka on tuulilasista alempana/etäänpänä, pyyhkijöiden toiminta palautui täysin normaaliksi. Joten pruuttasin loput CRC:t alemman releen ylle ja alle ja ympäri ja aina valillä koputteloin sitä. Nyt pyyhkijät (sekä sadetunnnistintoiminta) toimivat kuin uutena.

        Teinpä kohtuullisen tuntipalkan. Alempi rele on luultavasti edelleen epäluotettava. En saanut releen sähköliitintä irti kohtuullista voimaa/agressiota käyttäen eli se piti jättää "nitkutus" asteelle. Seuraavaksi, jos vika taas ilmenee, yritan ponnekkaammin nitkuttaa/irrottaa alemman releen sähköliitintä ja kenties poraan releen yläpintaan CRC:n punaisen pruuttaustuubin kokoisen reiän, pruuttan siitä oljyä, ja lopuksi tukin reiän kuumaliimalla tms. Tai ostan varaosareleen mikäli sellainen on saatavilla järjellisen hintainen.

        Onhan se jossain määrin ymmärrettävissä, että pikkuruisessa Suomessa ei edes auton kotipesällä (Länsiauto, GM) ole asiantuntemusta kiesiin joka on hieman yli 10v vanha, eikä enää edes ole repertuaarissa. Mutta tässä kyllä kaikki kolme huoltopalvelua mokasivat, todella perusteellisesti.

        On kulunut 8 vrk naputtelu CRC hoidosta. Olen kokeillut palautustoimintoa pissapoikaa aktivoimalla 5 ... 10 kertaa päivässä sekä lisäksi käyttämällä pyyhkijän viikseä hetkeksi I-nopeusasennossa.

        Naputtelu CRC hoitoa seuraavana päivänä sulat pysähtyivät väärin, näkökenttään, yhden kerran ehkä kymmenestä kokeilukerrasta. Sen jälkeen ei ole ollut yhtäkään toimintahäiriötä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      22
      1381
    2. 72
      1376
    3. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1265
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      811
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      706
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    Aihe