Iso purjeeni on 12.28m / 4,10.
Sain tarjouksen uudesta purjeesta ja siinä oli koko 35m².
Onko todalla niin iso?
12,25×4,1÷2 = 25,1
Tuleeko purjeen muotoon todella lisää 10m²?
Olen Ranskassa joten en kysy maakarilta, ei kieli taitu.
Purjepinta-ala lasku?
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vedätykseltä kuulostaa. Ahvenselästä voi tulla max 2-3 m2 ja muodosta korkeintaan 1.
- Anonyymi
Kyllä se pitäisi noilla mitoilla olla paremmin 25m2 luokkaa.
- Anonyymi
Area = (P x E)/1.8, where:~
'P' is the distance along the aft face of the mast from the top of the boom to the highest point that the mainsail can be hoisted, and
'E' is the distance along the boom from the aft face of the mast to the outermost point on the boom to which the main can be pulled.
=28m2 - Anonyymi
Normaali kisaiso on kooltaan n. 0,6xPxE eli 30 m2 noilla mitoilla. 35 m2 vaatii jo reilun fatheadin.
- Anonyymi
Onhan tuo mahdollista, jos peräharusta joko ei ole tai se on ainakin riittävän kaukana mastosta eli > 6,73 m puomin korkeudelta mitattuna.
Piirrä paperille ensin suorakulmainen kolmio, jonka pystysuora kateetti vastaa mittakaavassa 7,487m pituutta ja vaakasuora kateetti 4,1 metrin pituutta. Sen pinta-ala on silloin mittakaavassa 15,348 neliötä.
Jatka sen alle suorakulmio, jonka vaakamitta on sama mittakaavassa 4,1 metriä, ja korkeus P-7,487m eli 4,793m ja pinta-ala mittakaavassa vastaa 19,651 neliötä. Tällöin kolmion ja suorakulmion yhteensä muodostavan nelikulmion pinta-ala mittakaavassa on 35 neliömetriä ja korkeus P = 12,28 m kuten pitääkin.
Jottei iso osuisi peräharukseen, pitää purjeen huippukulma olla enintään sama kuin peräharuksen kulma, eli kulma = atan(4,1/7,487) < atan (6,73/12,28).
Todellisuudessa purjeen muoto ei ihan ole tuollainen nelikulmio, vaan takaliikissä oleva kulma pyöristyy, mikä vähentää pinta-alaa. Siksi todellisella purjeella joko huippukulma on hieman laskuesimerkkiä suurempi, tai ylhäälläkin on vaakadimensiota pelkkää pistettä enemmän, mikä onnistuu jos peräharus ei lähde suoraan maston takapinnasta, vaan mastossa olevasta helasta hieman taaempaa, kuten yleensä.- Anonyymi
Todellisella squaretop isolla mitoilla P = 12,28m E = 4,10 m maksimipinta-ala on noin 45 neliötä, mutta sellaisia ei yleensä veneissä käytetä, koska iso twistaa topin auki aivan liian helposti tuulen vähänkin voimistuessa, eikä sitä voi tulla muodolla enää estää tiukkaamalla jalusta. Niitäkin on kuitenkin isoissa kokeiltu ainakin pienemmissä monirungoissa, ja kevyessä tuulessa nekin toimii.
40 neliötä noilla mitoilla toimii jo kuten pitääkin kaikissa tuulissa, kunhan ei osu peräharukeen, mikä käytännössä vaatii jo ettei sellaista ole.
Kannattaa ennen hankintaa varmistaa että purjemaakari tietää peräharuksen sijainnin opikein, jos sellainen on, samoin kuin peräharuksen yläpään vaakaetäisyyden maston takareunasta.
Ja jos veneellä on aikomus kilpailla pitää huomioida mahdollisen tasoitusjärjestelmän suhtautuminen tuon kokoisiin isoihin. Ei ainakaan taatusti kelpaa vakioveneenä LYS-kisoissa. - Anonyymi
On täysin tavallista, että ahvenselkä menee peräharuksen ohi. Tuo mainitsemani 0,6xPxE on lähes aina sellainen, vaikka topissa on reilu kraana ja alhaalla kiinnitys reilusti puomia taaempana. Purje joustaa vendoissa ja jiipeissä peräharuksen ohi.
35 m2 ei kyllä enää onnistu yhdellä peräharuksella.
- Anonyymi
Aika hyvää tietoa tulee ja mielenkiintoista. Kiitokset siitä. Vene on Rêve d’Antilles "blue water boat" joten kisat ei kiinnosta. Heh.
Martiniquelta 4000e, Barbadokselta 2500e (50000nm/ 5v takuu), ja hong kong tarjous odottaa vielä... dacron ja vaakaleikattu simppeli...- Anonyymi
Martiniquen isompi purjeneulomo Le Marinin laidalla joen varrella oli toimitukseltaan ranskalaiaenkin mittapuun mukaan erittäin epäluotettava. Capitaneriessa oleva pienempi ei ottanut tehtäväkseen lainkaan. Naapurissa Rodney Bayssa oli halvempi ja toimivampi vaihtoehto. Korjaustöiden laatu normaali. Uuden purjeen laadusta ei käsitystä.
seppomartti - Anonyymi
Tuoltahan nuo ison mitat löytyvät, slooppi 30 ja ketsi 22,75m2.
http://www.finot.com/bateaux/ancienbt/reveantille/caracteristiques.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2324152Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122624Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382345Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1151406- 481169
- 771085
- 59943
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921