Uuden kaverin lisääminen Google-kuvien jaossa

Anonyymi

Tallensin kuvia Google- kuviin ja jaoin kaverin katseltavaksi. Nyt en onnistu lisäämään katsojaksi toista kaveria. Miten se tehdään? Mahdollisesta vastauksesta kiitokset etukäteen.

4

219

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Klikkaa Google kuvapalvelun vasemman laidan kohtaa Albumit.

      Klikkaa sen jaettavan kuva-albumisi sisällä olevaa kolmea pistettä ja valitse avautuvasta valikosta JAA. Sitten lisäät ylimpään kenttään tyyppien sähköpostiosoitteet (voit laittaa useita samalla kertaa).

      Alalaidan riippulukosta määrittelet saako tyypit lisätä kansioon omia kuviaan vaiko vain katsella niitä.

      • Anonyymi

        Suuret kiitokset neuvosta.

        Tilanteeni on se, että kohdassa Jaetut kirjastot näkyy teksti: ”Kumppanilla N.Ngmail.com on näiden kohteiden käyttöoikeudet. Kaikki kuvat
        Kaverin voi poistaa, mutta toisia ei voi lisätä. Missään ei näy minkäänlaista albumia. Varmaan pitäisi ensin tehdä albumi ja sitten toimia hyvän ohjeesi mukaan?

        Mitenköhän olen ilman ainuttakaan albumia saanut annettua N.N.:lle käyttöoikeudet?

        Kuvia on n. 1500 eri vuosilta. Voiko albumiin valita yhdellä klikkauksella tietyn vuoden kuvat?


    • Anonyymi

      Varmaan pitäisi ensin tehdä albumi.

    • Googlen kuvapalvelusta oli vast'ikään lehdessä seikkaperäinen opastus. En tiedä auttaako se just aloittajan kaverikysymykseen mutta saattaa selventää yleisesti miten kuvia voi tietokoneilta ja puhelimilta laittaa nettijakoon:

      https://tuuletus.net/km/201914/index.php#google_kuvat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1388
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1202
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      781
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe