Uskoko puhdistaa?

Anonyymi

Rohkenen olla tästä väitteestä eri mieltä. Itse olen päässyt eroon niin viinasta kuin itsetyydytyksen paheestakin ilman uskoa. Mikä sokea käsitys jollain teillä uskovaisilla onkaan tästä uskon puhdistavasta vakutuksesta.

Kuka voi väittää ettei tunne yhtään moraalista ateistia, minä tunnen montakin.

7

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa mieltä! Miksi esimerkikiksi monet alkoholistiparantolat ovat uskonnollisest sitoutuneta.

      Luulisi monen juoponkin hakeutuvan helpommin hoitoon, jos heti ei aleta lyömään raamatulla otsikkoon.

    • Olet oikeassa. Ei usko puhdista. Mutta, jos tuo, että omilla teoilla yrittää "puhdistua" paheista on oikein, niin ihan hyvä. Se kyllä "hyödyttää" tätä elämää varten. Mutta entä sitten? Jokainen meistä on syntiä tehnyt ja olemme Jumalan kirkkautta vailla. Mutta todellisesti syntien puhdistukseen tarvitset Jeesuksen Kristuksen sovitustyötä. Hänen verensä kautta meillä syntien anteeksianto. Ilman Jeesuksen Kristuksen veren puhdistusta ei kenelläkään ole iankaikkista elämää, vaan ikuinen kadotus.
      Se on mahtava vapautus, kun tämän uskoo ja ottaa vastaan. Ei tarvii pinnistää ja puristaa tai yrittää. Jeesus antaa armon se vapauttaa.

      • Anonyymi

        Kuolemaan loppuu kaikki, jeesuksesikin huomasi sen ristillä, jumalani miksi minut hylkäsit.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kuolemaan loppuu kaikki, jeesuksesikin huomasi sen ristillä, jumalani miksi minut hylkäsit.

        Etpä ole tainnut lukea loppuun tuota juttua. Jeesus kuoli, mutta nousi ylös kuolleista ja ilmestyi kuolemansa jälkeen vielä n. 500 ihmiselle ennenkuin nousi ylös taivaaseen. Kun ottaa vastaan sen, mitä kirjoitin edellisessä, niin usko jonka Jeesus lahjoittaa tulee ihmisen sisimpään. Ja saa rauhan ja varmuuden, että raamatun sana on totta.


      • Anonyymi
        EbA_N3n kirjoitti:

        Etpä ole tainnut lukea loppuun tuota juttua. Jeesus kuoli, mutta nousi ylös kuolleista ja ilmestyi kuolemansa jälkeen vielä n. 500 ihmiselle ennenkuin nousi ylös taivaaseen. Kun ottaa vastaan sen, mitä kirjoitin edellisessä, niin usko jonka Jeesus lahjoittaa tulee ihmisen sisimpään. Ja saa rauhan ja varmuuden, että raamatun sana on totta.

        Raamatussa sanottiin myös, että ihmiset kertoivat teidän hakeneen ruumiin haudasta yöllä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Raamatussa sanottiin myös, että ihmiset kertoivat teidän hakeneen ruumiin haudasta yöllä.

        Taisit hypätä yli sen kohdan, jossa roomalaiset sotilaat ja ylipapit keksivät tarinan, että opetuslapset varastivat vartioiden nukkuessa Jeesuksen ruumiin. Tätä sitten levitettiin kansan keskuudessa, (niinkuin valemedia konsanaan) .
        Tosiasiassa jos roomalainen sotilas nukkui vartiovuorossa ollessaan hänen rangaistus olisi ollut kuolemanrangaistus. Sotilaat eivät siis nukkuneet, vaan näkivät enkelin. Siitäkös sotilasparat pelästyi ja juoksi karkuun.


    • Anonyymi

      Päivittäistä viinan juontia ja itsetyydytystä, kuulostaa oudolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19587
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      75
      6582
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6236
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      98
      6025
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5879
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      100
      5758
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      5183
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4877
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      60
      4230
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3835
    Aihe