Tecumseh ei käynnisty

Anonyymi

Hei mikä vois olla vikana lumilingossa, ostin kipinävikasen lumilinko toron 824 tecumseh moottorilla, eli kone seissy 2 vuotta kipinän puutteen vuoksi nyt laitoin kipinä puolelle uudet käret ja rupes kipinä löytyy nakkasin moottorin paikallee ja kerrasta käymää käytin puolise tuntia ja totesin että perkele sehä toimii.. Noh elähä mittää pari tuntia myöhemmin eipä käymää lähe, kaasuttimen olevinaa putsasin mutta ei ollut ees mitenkää paskanen.. Ryyppy päällä luppailee mutta ei jaksa käydä.. Tulppa saapi kipinää ku katsoin..

13

1510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kannattaa avata kaasari ja tarkistaa liikkuuko neula sisällä..... on meinaa semmoinen muovinen neula missä on kumirengas ympärillä..... hapettuu aika herkästi

    • Anonyymi

      Suutin tukossa. Putsasitko tamkin? sieltä lähti paskt jakoon.

    • Anonyymi

      lienetkö saanut kuntoon mulla murrikassa samaa ongelmaa korjauntui uudella kaasarilla neulaventtiilin onneton kumitiiviste venynyt,uusi kaasari alle 50€ harraste osasta

      • Anonyymi

        Miksi vaihdoit koko kaasuttimen kiinalaiseen roskaan jos vika oli neulan tiivisteessä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi vaihdoit koko kaasuttimen kiinalaiseen roskaan jos vika oli neulan tiivisteessä?

        rahaa on


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        rahaa on

        Kohta lisää vikoja.😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi vaihdoit koko kaasuttimen kiinalaiseen roskaan jos vika oli neulan tiivisteessä?

        Ei voi olla kiinalainen kun noin kallis oli, ne ei maksa puoliakaan tuosta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei voi olla kiinalainen kun noin kallis oli, ne ei maksa puoliakaan tuosta

        Kiinassa vitosen. Myyjän hinnoittelukerroin päälle niin tadaa 50e😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiinassa vitosen. Myyjän hinnoittelukerroin päälle niin tadaa 50e😂

        "Laadukas tarvikeosa" 😂😂😂


    • Anonyymi

      Saisko linkoon viritysvinkkejä

      • Anonyymi

        Pysyisi edes kasassa ensin.


      • Anonyymi

        Monitra on paras viritys!


    • Anonyymi

      minulla on lumilingossa 2 konetta päällekkäin ja hihnalla toisissaan vetämässä.
      toinen kone on jamaha ja toinen tecumsetti, niin miksikö näin?
      no tecumsetti eli alkuperäinen on 2 akselinen kone ja se söi ölyä ja oli vaan 5 hp.
      otin siitä kiertokangen ja venttiilit pois ja kannen, tein levustä kannenpäälle alustan jammun koneelle joka on sen tecun päälle pultattu, eli jammu pyörittää yhdellä omalla akselilla tecun 2 akselista konetta, eli hihnat on lumilingon omat yms vaihteet.
      nyt tuossa on twin spark system,eli tecun oma sytytys ja yamahan oma sytytys kun ne pyörii molemmat synkassa, on muuten vetoja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      137
      14368
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      31
      5970
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      155
      5551
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      309
      4389
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      40
      4151
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      15
      3634
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      25
      3578
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2665
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      95
      1472
    Aihe