Nordea ja isän kuolinpesän tili.

Anonyymi

Pitäisi päästä Nordeaan kuolleen isän tilille.

Soittanut numeroon 0200 3000 , josta ei voitu auttaa.
Yrittänyt perustaa "kulutilin", jota ei voi avata säästöpankin tunnuksilla.
Käynyt konttorissa, josta ei annettu ajanvarauksia.

Isän kuolinpesän velkojen korot juoksevat koko ajan, mitä teen?

Voinko tehdä esim. tutkintapyynnön poliisille tms.

18

1797

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaihda jo pankkia! Muuten kaikki menee pelkkiin
      tilinhoitokuluihin ettet huomaakaan.

    • Anonyymi

      Selvittelin kahta yhtäaikaista kuolinpesää niin, että perujen jälkeen perustin omaan pankkiini tätä tarkoitusta varten kulutilin, johon ensin siirrettiin molempien vainajien kaikki eri pankeissa olleet tilivarat ja suljimme sen jälkeen kaikki vainajien pankkiasiakkuudet. Sinne tilitettiin myös vainajien velkojen maksuksi myyty kuolinpesän muu varallisuus (asunnot, autot, mökit jne).

      Pankit eivät taida todellakaan päästää kuolinpesää vainajien tileille sinänsä, sillä vainajan asiathan kuuluvat kuolinpesälle vasta kuoleman jälkeiseltä ajalta.

    • Anonyymi

      Jeps, pesänhoitaja perustaa kuolinpesälle oman tilin, vainajan tiliä ei pääse ronkkimaan. Nordea toimi siis oikein. Siinä Nordea mokasi, kun ei kertonut sinulla tästä toimintatavasta.

    • Eihän tuollaisiasia asioita voi hoitaa tänäkään päivänä netissä tai pankin puhelinpalvelussa.

      Ensin perukirja ja sukuselvitys kuntoon sekä valtakirja yhdelle osakkaalle hoitaa kuolinpesän juoksevia asioita. Sen jälkeen tilataan aika pankin konttoriin ja esitetään kyseiset asiakirjat, jonka jälkeen valtuutettu osakas (tai muu valtuutettu henkilö, ei siis tarvitse olla edes pesän osakas), voi hoitaa pesän juoksevia menoja vaikka verkkopankin kautta. Näitähän eivät ole mitään muita hyväksyttäviä sellaisia kuin pakolliset menot, eli pesän omistamien asuntojen, kiinteistöjen, hautauksen sekä muut vastaavat kulut, joista vainaja vastaisi eläessäänkin.

      Sitten kun on tullut pesänjaon aika, niin laaditaan jakokirja, jonka kaikki pesän osakkaat allekirjoittavat ja lisäksi jokaiselta osakkaalta yksilöity valtakirja jollekin henkilölle pesän varojen jakamisesta jakokirjan mukaisesti. Kyseisessä valtakirjassa on hyvä ilmoittaa mille tilille kunkin osakkaan osuus varoista maksetaan ja lisäksi valtuuttaa valtuutettu henkilö lopettamaan vainajan pankkitili heti jako-osuuksien tultua maksettua sovitusti. Sitten vain uusi pankkiaika ja tunnissa ovat pesän varat siirrettyinä jakokirjan mukaisesti ja tili lopetettuna. Samalla hetkellä pesä lakkaa olemasta.

      Eli ei ole vaikeaa, ellei ole täysin uusavuton!

    • Anonyymi

      Pankki Nordea. Kaikki asiat hoidossa.
      Yhdellä oikeus päästä näkemään vainajan tili.
      Yksityinen henkilö näkee 6v tiliotteet.
      Tämä henkilö joka hoitaa, sano ettei näe kuin 2v.
      Sen ymmärrän että tiliotemuodossa näkee 2v.
      Mutta jos ottaa vuoden tiedostoina, onko niin ettei saa kuin 2v
      Vai eikö henkilö osaa ottaa tiedostoa.

      • Anonyymi

        Miksi kuolinpesän osakkaiden pitäisi nähdä vanhoja tietoja? Yritättekö löytää perintöriidan aiheita vai mikä on?

        Eihän teille kuulu kuin kuolinhetken saldo ja sen jälkeen hoidettavat raha-asiat.


    • Anonyymi

      Koska tiedetään että henkilöllä oli 2018 n. 60 000€
      Henkilö oli muistisairas yli 90v
      Hän sanoi että hänellä on asioiden hoitaja.
      Olisi hyvä tietää missä vaiheessa tili meni nollille.
      Kenen tilille rahat ohjattiin.
      Sukulaisia on paljon, emme sillä rikastu.
      Törkeää käyttää sairaan rahat.
      Kuolintodistuksessa lukee, kärsinyt aliravitsemuksesta.
      Jos tämä asioidenhoitaja takana, hänellä oli yhteystiedot sukulaisiin.
      Jos vienyt ulkopuolusena 60 000€ kuuluu hänen tuosta summasta maksaa veroa valtiolle melko iso summa.

      • Anonyymi

        Jos oli palveluiden piirissä, niin sinnehän ne rahat on menneet erilaisina palveluihin liittyvinä maksuina. Yhteiskunta maksaa sitten kun tili on tyhjä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos oli palveluiden piirissä, niin sinnehän ne rahat on menneet erilaisina palveluihin liittyvinä maksuina. Yhteiskunta maksaa sitten kun tili on tyhjä.

        Ei ollut palveluiden piirissä. Maksoi itse vuokran eläkkeestään. Mitään tukia ei saanut.


    • Anonyymi

      Yksikään sukulaisista ei ole vienyt rahoja, tämä on 100% varmaa.

    • Anonyymi

      Kaikilla pitäisi olla jokin luottohenkilö valtakirjoineen jo elinaikana, mutta se ei ole aina mahdollista. Valtakirja astuisi voimaan vasta perustellusta syystä. Näitahän on, mutta pitäisi olla enemmän.

    • Anonyymi

      Muistisairas on "vietävissä". Me ei oltu 2018 jälkeen tekemisissä koska alkoi tulla työpaikalle "räyhäämään" että yritetään viedä hänen rahat. Muut sukulaiset Ruotsissa.
      Syöttikö joko näitä totuuksia muistisairaalle hyvänä neuvonantajana?
      2018-2022 kesien välissä hänen rahansa vietiin.
      Miten Nordea ei puuttunut vanhuksen isoihin rahansiirtoihin.
      Vielä kun vanhus omisti osan kiinteistötä antoi Nordea luottoa. Kiinteistö meni, rahat meni, velka jäi.
      Nordea luuli että omisti edelleen kiinteistön.

      • Anonyymi

        Jos kiinteistö oli velan vakuutena, sitä ei todellakaan myydä pankin tietämättä.

        Ja juttujesi mukaan muistisairas asui yksin kotonaan ilman omaisten apua ja yhteiskunnan palveluita? Kuulostaa heitteillejätöltä. Tai sitten siellä kävi kumminkin kotihoito.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos kiinteistö oli velan vakuutena, sitä ei todellakaan myydä pankin tietämättä.

        Ja juttujesi mukaan muistisairas asui yksin kotonaan ilman omaisten apua ja yhteiskunnan palveluita? Kuulostaa heitteillejätöltä. Tai sitten siellä kävi kumminkin kotihoito.

        Lainaa oli avopuolison hautajaisiin. (Avopuolison lapset maksatti, ja veivät puolison omaisuuden)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos kiinteistö oli velan vakuutena, sitä ei todellakaan myydä pankin tietämättä.

        Ja juttujesi mukaan muistisairas asui yksin kotonaan ilman omaisten apua ja yhteiskunnan palveluita? Kuulostaa heitteillejätöltä. Tai sitten siellä kävi kumminkin kotihoito.

        Oli kirjattu, tarjottiin apua, henkilö kieltäytyi.
        Joku muistihoitaja kävi ja soitteli. Ihmettelen ettei hoitanut raha-asioita. (Vai veikö hän rahat?)


    • Anonyymi

      Ruokaan olisi viellä raha tämänkin jälkeen rittänyt ellei joku käynyt vanhuksen kanssa nostamassa tililtä rahaa eläkeen maksun jälkeen. Tilillä näkyy 600/800€ nostoja. Vanhus käytti pankkikorttia kauppaostoksiin.

      • Anonyymi

        Entä jos henkilö tekikin tarkoituksellista omaisuuden uudelleensijoittelua?

        Rahan antaminen eteenpäin jo elinaikana, mielellään käteisenä, on parasta perintöverosuunnittelua. Eikä siihen pääse käsiksi myöskään kateelliset perinnönkärkkyjät.


    • Anonyymi

      Kyllä oli hakenut apua että selviytyisi. Apu oli vain lasku asiantuntijalta.
      Hän oli nälkiintynyt kuollessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4397
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4229
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4130
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3978
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3404
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3261
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1150
    Aihe