Varsinkin svekoeliitti ja svekomediamme ihailevat kovasti muita Pohjoismaita ja varsinkin Ruotsia. Suomen pitää kaikessa matkia etenkin Ruotsia.
Jos jokin on Ruotsissa hyvin järjestetty, nin se on kielipolitiikka ja -järjestelmä! Kuten Norjassa ja Tanskassakin.
Joten on todella outoa ja kuvaava, että Ruotsista ei haluta ottaa esimerkkiä kielipolitiikan suhteen!?
Netisvekoilta olis mukava kuulla näkemyksiä tästä dilemmasta. Mutta suomeksi, olkaa hyvä!
Jos jokin on Ruotsissa hyvin järjestetty, nin se on kielipolitiikka ja -järjestelmä! Kuten Norjassa ja Tanskassakin.
Joten on todella outoa ja kuvaava, että Ruotsista ei haluta ottaa esimerkkiä kielipolitiikan suhteen!?
Netisvekoilta olis mukava kuulla näkemyksiä tästä dilemmasta. Mutta suomeksi, olkaa hyvä!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Muistan kun Ruotsi teki uuden kielilain muutamia vuosia sitten. Oli suorastaan koomista, kuinka hiljaa siitä oltiin päättäjien ja valtamedian toimesta!?
Vain SL ja Tala yrittivät tiedottaa asiasta kansalaisille. Mutta muuten tuo MAINO uusi Ruotsin kielilaki vaiettiin kuoliaaksi... ;-)
Det beror på att finländarna envisas med finska. För min del kunde Finland kopiera Sverige rakt av i denna fråga.
Ohhoh!?
Siis sinulle kelpaisi Ruotsin tyylinen kielilaki? Olet kait tutustunut siihen?
Täytyypä muistaa tuo hyväksymisesi tulevissa keskusteluissamme....
Du blev visst litet missförstådd ? Svenska som enda språk i Finland menade du väl ?
Tänk så mycket enklare allt skulle vara.
Ei Ruotsin tyylinen, vaan Ruotsin - kuten tuossa ylempänä selkeästi lukee. Pitää kirjoittaa suomeksi, että tollo ymmärtää. Käyttäisitte tarmonne marmattamisen sijaan ruotsin opiskeluun, miksi ei suomenkin, kun niin siitä pidätte.
Vad Sveriges språklagstiftning beträffar är svenska riksspråket och så finns det flera minoritetsspråk, däribland finska. Skulle vara bra för Finland med.
Sinäkö oikeasti keskustelet sen kanssa?
No niin? Pitihän se arvata, että nettisvekolta on turha odottaa asiallista kommentia.
Muuten! Ruotsin kiellain mukan maan VALTAkieli on ainoa virallinen kieli!
Kyse ei siis ole niinkään ruotsista vaan valtakielestä, joka sattuu oleman ruotsi.
Joten haluat valtakielen myös samaan asemaan Suomessa? ;-)
Vad hände nu? Vill fenno inte längre ha Sveriges språkpolitik som ännu på förmiddagen var den enda rätta?
Ei ole olemassa mitään "pohjoismaista kielisysteemiä" - tämä termin on kieliaktiivi keksinyt omasta päästään.
Jokaisella maalla on oma opetussuunnitelmansa peruskoulussa. Näistä päätetään itsenäisesti, EU ei osallistu koulutusasioista päättämiseen. Suomen koulujärjestelmä on todettu maailman parhaaksi, joten me emme kovin helposti lähde apinoimaan etenkään maita, joiden kouluissa esiintyy ongelmia (vrt. Ruotsi).
No niin!? Tulihan se taas tuo Suomen "erikoisasema" esiin, kun kyse on vain kielipolitiikasta?
Koska svekorusujen mukaan vain Suomi on oikeassa ja kaikki muut maat väärässä.
Missään muussa maailman maassa ei ole LÄHESKÄÄN yhtä kohtuutonta kielisysteemiä ylivoimaiselle päävestölle!
Joten eiköhän kannattaisi "apinoida" vähän muitakin maita? Tai edes sitä ihannemaata Ruotsia! ;-)
"Missään muussa maailman maassa ei ole LÄHESKÄÄN yhtä kohtuutonta kielisysteemiä ylivoimaiselle päävestölle!"
Missään muussa maailman maassa ylivoimainen pääväestö (päävestö?) ei ole niin helvetin aikaansaamaton kuin Suomessa. Katsokaa, miten Ahvenanmaa painaa teitä kuonoon 6-0 aamut illat. Hävetkää surkeuttanne. Fy fan – ruikuttajat, olette te surkeita.
Kerrankin olet oikeassa. Affenat tosiaan vievät mantereelta rahaa aivan tolkuttomia määriä. Affenan itku on kuin kaunein sinfonia mitä on kuultu kun Halla-Aho pistää affenat elämään omilla rahoillaan parin vuoden päästä. Persujen kannatus on aika mukavalla tasolla ja nousee joka kuukausi. 😂
Tack för bekräftelsen. Ni kan ju inte ens uttrycka er på finska. Vilket bottennapp.