kaikista koirista informaatiota

Anonyymi

kaikista koirista

6

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun mielestä thaimaassa pitäisi lopettaa koiran syöminen

      • Koiria syödään siellä suunnalla monessa muussakin maassa, oikeastaan kaikissa Kaakkois- Aasiassa.


    • Niin kuin lähinnä mitä.

    • Anonyymi

      Koska en ihan ymmärtänyt toivomusta niin kerron lagotoista. Ainakin muut jotka tietävät asiasta voivat kertoa jos jokin asia on väärin. :)

      Lagotto romagnolo on italialainen rotu, jota käytettiin ennen vedestä noutavana metsästyskoirana. Se paikka missä lagottoja oli, jonka nimeä en valitettavasti muista, järvet kuivuivat tai jotain sinne päin :). Tämän seurauksena lagottoja ruvettiin käyttämään tryffeleiden etsimiseen, jonka takia metsästysviettiä ruvettiin jalostamaan pois. Rotu tunnetaankin tryffelikoirana.

      Lagotot ovat haukkuherkkiä ja hyviä ilmoittajia, jos jotain sellaista on. Hyvin käy esim. omituisen näköinen tuoli tai toiset ihmiset. Rotu on arka, mutta lagotot leimautuvat omistajaansa.

      Pakko tähän väliin sanoa, että toissa päivänä kävelimme auringonkukan ohi ja se oli aivan hirveä lagottoni mielestä. Se oli jännä tapahtuma.

      Lagottojen turkista ei lähde karvaa, joten se on suositeltavaa trimmata kerran tai kaksi vuodessa. Lagottojen turkki on myös kihartuvaa.

      Omasta mielestäni lagotot ovat aivan ihania ja tämän pienen ajan kun olen tutustunut niihin, olen aivan rakastunut. Lagotot ovat niin persoonallisia ja ilmekkäitä koiria. Rotu on myös pääasiassa terve eikä liika jalostusta ole ainakaan vielä ja toivottavasti ei tulevaisuudessakaan. Tällä hetkellä lagotot ovat lempirotuni ja ovat sen paikan kyllä ansainneet. Niin älykkäitä ja lohduttavia koiria saa hakea. :)

      • Anonyymi

        Jokainen kehuu omaansa, se on normia.Ja jokainen kokee oman rotunsa olevan ns.spesiaali.Kun, ei ole kaikista muista roduista tietoakaan, niin ei voi tietää millaisia ne olisivat itsellä olleet.
        Mutta, tutulla lagotto.Ei siedä vieraita,näykkää/ puree, eli ei kiltti, ei ihana.Tarkkana saa olla, ettei katso, ettei häiritse liikaa olemalla vaan.
        Karkaa pihasta, joten sekään ei kiva, ei mukavaa.
        Toisella kaverilla toisenlainen.Pelokas, pakeneva , toimintakyvytön.Kyyristelee maassa, ei uskalla tulla luo.Pelkää ja säikkyy myös vierasta, kilttiä koiraa.Arkuutta ja agressiivisuutta muita koiria ja ihmisiä kohtaan.
        Eli, tarkkana kannattaa pennunostajan olla, ettei ota luonnevikaista pentua.Arkaa eikä agressiivista koiraa ei saisi käyttää jalostukseen.


    • Kaikista koirista saa arkoja ja pelokkaita vääränlaisella koulutuksella. Ihan on ihmisisestä kyse tai siitä ettei jaksa tutustua kasvattajaan, kasvatteihin ja sukuun tarpeeksi. Sitten vielä haukutaan rotua netissä tuntemalla pari rodun edustajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4237
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      89
      3953
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2468
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      66
      2324
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2044
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1909
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle juuri nyt?

      💜
      Ikävä
      113
      1872
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1673
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1672
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      66
      1572
    Aihe