kaikista koirista
kaikista koirista informaatiota
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Minun mielestä thaimaassa pitäisi lopettaa koiran syöminen
Koiria syödään siellä suunnalla monessa muussakin maassa, oikeastaan kaikissa Kaakkois- Aasiassa.
Niin kuin lähinnä mitä.
- Anonyymi
Koska en ihan ymmärtänyt toivomusta niin kerron lagotoista. Ainakin muut jotka tietävät asiasta voivat kertoa jos jokin asia on väärin. :)
Lagotto romagnolo on italialainen rotu, jota käytettiin ennen vedestä noutavana metsästyskoirana. Se paikka missä lagottoja oli, jonka nimeä en valitettavasti muista, järvet kuivuivat tai jotain sinne päin :). Tämän seurauksena lagottoja ruvettiin käyttämään tryffeleiden etsimiseen, jonka takia metsästysviettiä ruvettiin jalostamaan pois. Rotu tunnetaankin tryffelikoirana.
Lagotot ovat haukkuherkkiä ja hyviä ilmoittajia, jos jotain sellaista on. Hyvin käy esim. omituisen näköinen tuoli tai toiset ihmiset. Rotu on arka, mutta lagotot leimautuvat omistajaansa.
Pakko tähän väliin sanoa, että toissa päivänä kävelimme auringonkukan ohi ja se oli aivan hirveä lagottoni mielestä. Se oli jännä tapahtuma.
Lagottojen turkista ei lähde karvaa, joten se on suositeltavaa trimmata kerran tai kaksi vuodessa. Lagottojen turkki on myös kihartuvaa.
Omasta mielestäni lagotot ovat aivan ihania ja tämän pienen ajan kun olen tutustunut niihin, olen aivan rakastunut. Lagotot ovat niin persoonallisia ja ilmekkäitä koiria. Rotu on myös pääasiassa terve eikä liika jalostusta ole ainakaan vielä ja toivottavasti ei tulevaisuudessakaan. Tällä hetkellä lagotot ovat lempirotuni ja ovat sen paikan kyllä ansainneet. Niin älykkäitä ja lohduttavia koiria saa hakea. :)- Anonyymi
Jokainen kehuu omaansa, se on normia.Ja jokainen kokee oman rotunsa olevan ns.spesiaali.Kun, ei ole kaikista muista roduista tietoakaan, niin ei voi tietää millaisia ne olisivat itsellä olleet.
Mutta, tutulla lagotto.Ei siedä vieraita,näykkää/ puree, eli ei kiltti, ei ihana.Tarkkana saa olla, ettei katso, ettei häiritse liikaa olemalla vaan.
Karkaa pihasta, joten sekään ei kiva, ei mukavaa.
Toisella kaverilla toisenlainen.Pelokas, pakeneva , toimintakyvytön.Kyyristelee maassa, ei uskalla tulla luo.Pelkää ja säikkyy myös vierasta, kilttiä koiraa.Arkuutta ja agressiivisuutta muita koiria ja ihmisiä kohtaan.
Eli, tarkkana kannattaa pennunostajan olla, ettei ota luonnevikaista pentua.Arkaa eikä agressiivista koiraa ei saisi käyttää jalostukseen.
Kaikista koirista saa arkoja ja pelokkaita vääränlaisella koulutuksella. Ihan on ihmisisestä kyse tai siitä ettei jaksa tutustua kasvattajaan, kasvatteihin ja sukuun tarpeeksi. Sitten vielä haukutaan rotua netissä tuntemalla pari rodun edustajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4073071Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12279Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k612229Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll191910Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1681429Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel31297Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011099Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,42954Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee100870Sun seurassa oli turvallinen olo
Yhteisiä vietettyjä aikoja muistelen. Yllätit mut kerran tavalla josta tulin äärettömän onnelliseksi 😘 Olkoon tämä nais38842