Kamuttaja. Lieksassa harvinaisuus.

Löysin mielenkiintoisen uutisen Lieksasta, ja näin luontoihmisenä en malta olla julkaisematta.
Kuinka moni on huomannut.
Harrastin aikoinaan myös lintujen äänten matkimista, ja osasin matkia joitain kymmeniä lintuja.
Tietääkö kukaan missä päin Lieksaa tämä havainto on tehty?

https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/harvinainen-arotasku-nähtiin-viikonloppuna-lieksassa-–-lintutapahtuman-yleisin-bongaus-oli-valkoposkihanhi/ar-AAIqJGZ?ocid=spartandhp

10

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässäpä Osmo U pitkästä aikaa. Ei Lieksassa ole havaittu Arotaskua, lintu majailee Liperissä. Itsekin lintuja harrastaneena amatööriornitologina innostuin tuosta Lieksa uutisoinnista, mutta toimittajalla on tullut ankka jutun kanssa.

      Osmollehan tämä ei uusi laji olisi ollutkaan. Lieksassa on aikojen saatossa tullut nähtyä ja kuultua lähes 300 eri lintulajia. Aikas paljon siis.

      Teslalla ensi viikolla kylälle pyörimään ja lintuja bongaamaan. Lamminkylä pellot ovat Osmolle erityisen rakkaat tämän harrastuksen suhteen.

    • Anonyymi

      Ytimessä erityisesti silloin keskiviikkona varmistuksen on ikävä kyllä gyrometri uimahalli ja minkä osan varten ei perheet ovat kaikki persujen täältä ovat tunteneet kansan yh6 ja linnan faarao ei tiedä mitään Lieksan asioista mielipiteensä sehän ja hyvin etten keksi mitään parantamista ja sinulle celsiusta tai Komu tai Komu tai pienille lapsille ja nuorille aikuisille on paha hissanmaikk

      • Anonyymi

        Hissalla on taas ollut aamupuuron seassa punapilkullista höystettä ja osa varmaan LSD:tä ja kokalla viimeisteltynä? Ei muuten pysty noin järkeviin kirjoituksiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hissalla on taas ollut aamupuuron seassa punapilkullista höystettä ja osa varmaan LSD:tä ja kokalla viimeisteltynä? Ei muuten pysty noin järkeviin kirjoituksiin.

        Meillä tämä on aamupuuron syöntiaikaa, mutta jos hissan kelloaikaa tarkastelee, on se ollut yöpuuroa. Toivottavasti nuo yöpuuromässäilyt eivät aiheuta hissalle täydellistä ja loputonta pimeyden valtakunnan yötä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä tämä on aamupuuron syöntiaikaa, mutta jos hissan kelloaikaa tarkastelee, on se ollut yöpuuroa. Toivottavasti nuo yöpuuromässäilyt eivät aiheuta hissalle täydellistä ja loputonta pimeyden valtakunnan yötä.

        Mikähän tuo hissa oikeasti on. Selvinä hetkinä kehuu tammenlehvämitaleilla ja Mannerheimin kunniakirjalla muutoin on ihan outo. Onkohan se narkkari vai mikä kun noin outoja kirjoittelee.


      • Nyt luin juttua oikein ajatuksen kanssa, ja näyttää otsikossa olevan turhaan Lieksa.


    • Anonyymi

      Kyllä havaintopaikka on myös Lieksassa se on ollut Vuonislahden alueella.

    • Anonyymi

      Ai tuo lintujen matkiminen on hieno juttu. Minäkin osaan matkia muutamia lintuja erittäin taitavasti. Ihan muutamaa sataa lajia vain, mutta sitäkin paremmin sitten.
      Lisäksi olen ollut kansainvälisissä tehtävissä yli hirmu monessa maassa, sotilasläänin komentajana syvässä etelässä ja tietysti sotapoliisina Kontiorannassa. Keskusrikospoliisin pyynnöstä kävimme ottamassa kiinni kansainvälisiä rikollisia Joensuun rautatieasemalla, veturitallin vessassa.
      Olen tavallinen terve suomalainen mies.

      • Anonyymi

        Tavallinen lieksalainen seko sinä olet!!!!!!!!!!


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      88
      1803
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      56
      980
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      90
      971
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      935
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      200
      904
    6. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      879
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      833
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      779
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      760
    10. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      79
      756
    Aihe