Kamuttaja. Lieksassa harvinaisuus.

Löysin mielenkiintoisen uutisen Lieksasta, ja näin luontoihmisenä en malta olla julkaisematta.
Kuinka moni on huomannut.
Harrastin aikoinaan myös lintujen äänten matkimista, ja osasin matkia joitain kymmeniä lintuja.
Tietääkö kukaan missä päin Lieksaa tämä havainto on tehty?

https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/kotimaa/harvinainen-arotasku-nähtiin-viikonloppuna-lieksassa-–-lintutapahtuman-yleisin-bongaus-oli-valkoposkihanhi/ar-AAIqJGZ?ocid=spartandhp

10

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässäpä Osmo U pitkästä aikaa. Ei Lieksassa ole havaittu Arotaskua, lintu majailee Liperissä. Itsekin lintuja harrastaneena amatööriornitologina innostuin tuosta Lieksa uutisoinnista, mutta toimittajalla on tullut ankka jutun kanssa.

      Osmollehan tämä ei uusi laji olisi ollutkaan. Lieksassa on aikojen saatossa tullut nähtyä ja kuultua lähes 300 eri lintulajia. Aikas paljon siis.

      Teslalla ensi viikolla kylälle pyörimään ja lintuja bongaamaan. Lamminkylä pellot ovat Osmolle erityisen rakkaat tämän harrastuksen suhteen.

    • Anonyymi

      Ytimessä erityisesti silloin keskiviikkona varmistuksen on ikävä kyllä gyrometri uimahalli ja minkä osan varten ei perheet ovat kaikki persujen täältä ovat tunteneet kansan yh6 ja linnan faarao ei tiedä mitään Lieksan asioista mielipiteensä sehän ja hyvin etten keksi mitään parantamista ja sinulle celsiusta tai Komu tai Komu tai pienille lapsille ja nuorille aikuisille on paha hissanmaikk

      • Anonyymi

        Hissalla on taas ollut aamupuuron seassa punapilkullista höystettä ja osa varmaan LSD:tä ja kokalla viimeisteltynä? Ei muuten pysty noin järkeviin kirjoituksiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hissalla on taas ollut aamupuuron seassa punapilkullista höystettä ja osa varmaan LSD:tä ja kokalla viimeisteltynä? Ei muuten pysty noin järkeviin kirjoituksiin.

        Meillä tämä on aamupuuron syöntiaikaa, mutta jos hissan kelloaikaa tarkastelee, on se ollut yöpuuroa. Toivottavasti nuo yöpuuromässäilyt eivät aiheuta hissalle täydellistä ja loputonta pimeyden valtakunnan yötä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä tämä on aamupuuron syöntiaikaa, mutta jos hissan kelloaikaa tarkastelee, on se ollut yöpuuroa. Toivottavasti nuo yöpuuromässäilyt eivät aiheuta hissalle täydellistä ja loputonta pimeyden valtakunnan yötä.

        Mikähän tuo hissa oikeasti on. Selvinä hetkinä kehuu tammenlehvämitaleilla ja Mannerheimin kunniakirjalla muutoin on ihan outo. Onkohan se narkkari vai mikä kun noin outoja kirjoittelee.


      • Nyt luin juttua oikein ajatuksen kanssa, ja näyttää otsikossa olevan turhaan Lieksa.


    • Anonyymi

      Kyllä havaintopaikka on myös Lieksassa se on ollut Vuonislahden alueella.

    • Anonyymi

      Ai tuo lintujen matkiminen on hieno juttu. Minäkin osaan matkia muutamia lintuja erittäin taitavasti. Ihan muutamaa sataa lajia vain, mutta sitäkin paremmin sitten.
      Lisäksi olen ollut kansainvälisissä tehtävissä yli hirmu monessa maassa, sotilasläänin komentajana syvässä etelässä ja tietysti sotapoliisina Kontiorannassa. Keskusrikospoliisin pyynnöstä kävimme ottamassa kiinni kansainvälisiä rikollisia Joensuun rautatieasemalla, veturitallin vessassa.
      Olen tavallinen terve suomalainen mies.

      • Anonyymi

        Tavallinen lieksalainen seko sinä olet!!!!!!!!!!


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5197
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      86
      4498
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4250
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3973
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3771
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3643
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3615
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3353
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      189
      2265
    Aihe