Turkki ei halua arabivaltioksi

Anonyymi

Turkki haluaa eroon alueellaan olevista 3 miljoonasta syyrialaisesta ja siirtää ne Syyriaan ns. turvavyöhykkeelle. Tämä on ymmärrettävää.
USA ei voi tätä estää, eikä pidä.
Syyrian kurdit tiellä. Joutuvat siirtymään muualle. Kurdit ja arabit
eivät myöskään kaveraa keskenään.
Jos Turkki onnistuu hankkeessaan, se on myös Euroopan etu. Pakolaisvirta Kreikkaan vähenee. Suomen etu myös, oli miten julmaa tahansa. Voimapolitiikka jyllää. Ei voi muuta, kuin katsoa vierestä.
USA ei toimi enää alueella poliisina, EU ja muut maat ympärillä saavat siivota arabisotkut USA:n jäljiltä.
Mikään ei sinänsä muutu, pelurit vaihtuvat. USA menettänyt nyt uskottavuutensa kumppanina.
Nato ei myöskään uskottava porukka.
Suomen ei kannata liittyä. Kuten Trump tokaisi Niinistölle, Suomi on säästänyt, kun ei kuulu Natoon!

6

132

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinä et ymmärrä mitään. Luuletko, että syyrialaiset haluavat jäädä Turkkiin? Takuuvarmasti ei! Syyrialaiset olisivat siirtyneet heti olojen riittävästi vakiinnuttua takaisin Syyriaan. Mutta nyt Turkki päinvastoin pitkittää Syyrian sotaa ja tekee lisää pakolaisia. Ja Isis saa mahdollisuuden vahvistua, koska kurdit joutuvat sitä vastaan taistelun sijaan puolustamaan itseään. Todella nerokasta. Eipähän maailmasta terrorismi ja pakolaiset lopu.

    • Anonyymi

      Tämän siitä saa kun johtajiksi valitaan lukutaidottomia erdoganeja ja trumppeja.

    • Anonyymi

      KIITOS TRUMP, että jos vaikka saataisiin taas ainakin miljoona PAKOlaista Suomeen persujen 'raadeltaviksi'!!
      Persuthan kannattavat Trumppia, kun se on niin järkevä ja oikein USA:n paras presidentti ... tälläkin palstalla persujen kovasti ihannoima!

    • Anonyymi

      Persuilla siitä puhe, mistä puute!
      Ei olis muuten persupolitiikkaa!

    • Persu ÄÖ69.

    • Anonyymi

      On Jumala suur' on nimensä suur'.
      Jänniä aikoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      737
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      529
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      485
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      482
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      445
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      98
      413
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      411
    8. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    9. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      362
    10. Haluat siis irl

      Ettemme ole missään väleissä?
      Ikävä
      43
      355
    Aihe