Eron huomaa kuvanlaaudussa.
MTV3 HD on 720p - tuleeko koskaan Full HD?
Anonyymi
4338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
DNA:n kaapeliverkkossa MTV3 HD on 1920x1080i25. On siitä aikaa kun resoluutio muuttui. Bittivirralla on myös merkitystä. Saksan yleisradion kanavat lähetään satelliitissa 720p50 formaatissa ja bittivirtaa on 13-14 Mbps, on kuvan laatu aivan toisenlainen kuin esim. ylen 1080 kanavilla.
Bittivirta on jopa se merkittävin asia kuvanlaadun kannalta. SD-kanavat näyttää aivan hyvältä satelliitin kautta, kun niihin uhrataan tarpeeksi kaistaa. Kun sitten taas maaverkon ylitäyteen ahdetuissa nipuissa laatu on aivan pelkkää kuraa.
Jos kaistaa ei ole tarpeeksi lähetykselle, muilla tekijöillä asia ei ole enää mitenkään pelastettavissa.
Mitä kautta vastaanotat MTV3 HD lähetyksen? Tietääkseni ainakin kaikissa kaapeliverkoissa, ainakin kolmessa isommassa, on MTV3 HD on 1080
Onko sitten antenni-tv:ssä 720p ?
Oho, oli se MTV3 muuttunut kaapelissammekin FullHD:ksi. Mutta kuvanlaatu oli jossain ohjelmassa huonompi... siksi tuntui että ei ollut. :-)