Yksityistien kunnostuksen jakaminen

Anonyymi

Meillä on pieni yksityistie, johon on tehty kunnostusta talkoilla. Nyt yhden mielestä tielle ei olisi tarvinnut tehdä sen enempää ja hän on haluton osallistumaan kustannuksiin. Asiaan on vaikuttanut varmaan se, kun selvisi, että tien kunnostus tulee maksamaan rahaakin. Aluksi ajateltiin, että tie kunnostettaisin kokonaan talkoilla. Ajateltiin, että tielle ajettaisin vain "soraa" mutta päädyttiin sitten oikeaan murskeeseen pinnalle. Siinä mielessä on menty perse edellä puuhun, että tien kunnostuksesta ei ole sovittu tiekokouksessa, kun se tuumattiin tehdä näin syksyn kunniaksi talkoilla, johon kaikki suostuivat - aluksi. Sittemmin yksi ripesi rintamasta. Osallistui yhden kerran alkuvaiheessa hiukan talkoisiin ja tämän jälkeen häntä ei ole työmaalla näkynyt. Kunnoksessa taas ruokahalu kasvoi työn edetessä.

Nyt pitäisi jakaa kustannukset. Tielle on ajettu soraa ja pintaan mursketta, poistettu kiviä ja pehmeitä paikkoja kaivettu auki, kaivettu ravit ja tehty yksi rumpu. Vain soranajosta ja rumpuputkesta on koitunut maksettavia kustannuksia, noin tonni / osakas, osuuksilla jyvitettynä 800 - 2500 €/tieosuus (tällä luopiolla toisen osakkaan kanssa suurin osuus). Talkootyön arvo paljon enemmän. Kaiken kukkuraksi on saatu kuulla valituksia, kun tie on ollut hetkittäin poikki koneiden ja kaivuun vuoksi. Kun ei ole osallistunut, ei ole ollut kärryllä, mitä milloinkin tapahtuu. Rautaa on ollut tiellä välillä kuin Raatteentiellä.

Yksi on tehnyt pienimmällä osuudellaan merkittävimmän osan konetöistä kaivurillaan ja hänen pienestä montustaan on otettu soraa. Virallisesti pienimmästä osuudestaan huolimatta hän on raskain tien käyttäjä ja sen hyvin itsekin ymmärtää. Suurimmat täytöt koskivat tien aluosaa, jota kaikki käyttävät. Kivet vaikeuttivat suuresti aurausta ja lanausta, josta olen itse huolehtinut. Normaali ylläpito on sujut ennen hyvin, kun budjetti on pysynyt pienenä, suolarahoina lähinnä tien aurauksesta.

Tie on nyt hyvä mutta jälkimaku katkera yhden osakkaan vuoksi.

0

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        147
        10843
      2. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        52
        5180
      3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

        r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
        NATO
        45
        2393
      4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

        Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
        Ikävä
        29
        2083
      5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

        Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
        Kemijärvi
        13
        1671
      6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

        Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
        Nurmes
        41
        1502
      7. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        29
        1204
      8. Känniläiset veneessä?

        Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
        Nurmes
        35
        1156
      9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

        Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
        Luterilaisuus
        92
        915
      10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

        Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
        Hindulaisuus
        317
        872
      Aihe