Yksityistien kunnostuksen jakaminen

Anonyymi

Meillä on pieni yksityistie, johon on tehty kunnostusta talkoilla. Nyt yhden mielestä tielle ei olisi tarvinnut tehdä sen enempää ja hän on haluton osallistumaan kustannuksiin. Asiaan on vaikuttanut varmaan se, kun selvisi, että tien kunnostus tulee maksamaan rahaakin. Aluksi ajateltiin, että tie kunnostettaisin kokonaan talkoilla. Ajateltiin, että tielle ajettaisin vain "soraa" mutta päädyttiin sitten oikeaan murskeeseen pinnalle. Siinä mielessä on menty perse edellä puuhun, että tien kunnostuksesta ei ole sovittu tiekokouksessa, kun se tuumattiin tehdä näin syksyn kunniaksi talkoilla, johon kaikki suostuivat - aluksi. Sittemmin yksi ripesi rintamasta. Osallistui yhden kerran alkuvaiheessa hiukan talkoisiin ja tämän jälkeen häntä ei ole työmaalla näkynyt. Kunnoksessa taas ruokahalu kasvoi työn edetessä.

Nyt pitäisi jakaa kustannukset. Tielle on ajettu soraa ja pintaan mursketta, poistettu kiviä ja pehmeitä paikkoja kaivettu auki, kaivettu ravit ja tehty yksi rumpu. Vain soranajosta ja rumpuputkesta on koitunut maksettavia kustannuksia, noin tonni / osakas, osuuksilla jyvitettynä 800 - 2500 €/tieosuus (tällä luopiolla toisen osakkaan kanssa suurin osuus). Talkootyön arvo paljon enemmän. Kaiken kukkuraksi on saatu kuulla valituksia, kun tie on ollut hetkittäin poikki koneiden ja kaivuun vuoksi. Kun ei ole osallistunut, ei ole ollut kärryllä, mitä milloinkin tapahtuu. Rautaa on ollut tiellä välillä kuin Raatteentiellä.

Yksi on tehnyt pienimmällä osuudellaan merkittävimmän osan konetöistä kaivurillaan ja hänen pienestä montustaan on otettu soraa. Virallisesti pienimmästä osuudestaan huolimatta hän on raskain tien käyttäjä ja sen hyvin itsekin ymmärtää. Suurimmat täytöt koskivat tien aluosaa, jota kaikki käyttävät. Kivet vaikeuttivat suuresti aurausta ja lanausta, josta olen itse huolehtinut. Normaali ylläpito on sujut ennen hyvin, kun budjetti on pysynyt pienenä, suolarahoina lähinnä tien aurauksesta.

Tie on nyt hyvä mutta jälkimaku katkera yhden osakkaan vuoksi.

0

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

        "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
        Maailman menoa
        78
        6387
      2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

        Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
        Henkirikokset
        41
        5468
      3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

        ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
        Maailman menoa
        62
        4299
      4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

        narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
        Maailman menoa
        76
        4169
      5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

        Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
        Maailman menoa
        68
        3923
      6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

        Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
        Ikävä
        80
        1307
      7. Tylsille treffeille

        Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
        Tunteet
        328
        1135
      8. Anteeksi kaikesta...

        Olin tosi hölmö...
        Ikävä
        60
        1080
      9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

        Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
        Ikävä
        32
        900
      10. Toivotko, että

        Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
        Ikävä
        62
        831
      Aihe