Tytöt eivät haluakaan feminististä utopiaa?

Anonyymi

Mutta käsi ylös keille tämä oli yllätys - ja jos feministit pysähtyisivät edes hetkeksi ajattelemaan mitä muutkin ihmiset haluavat ja ajattelevat niin ei olisi heillekään.

"Sukupuolineutraalit vessat ovat yhä yleisempiä Suomessakin. Britanniassa on kuitenkin todettu, että yhteiset vessat kouluissa saavat tytöt välttelemään vessan käyttöä. Niinpä vanhemmat ovat heränneet vaatimaan, että molemmille sukupuolille on oltava omat vessat.

Britanniassa opettajat ja vanhemmat ovat todenneet, että tyttöjen ja poikien yhteisvessat saavat tytöt välttelemään vessojen käyttöä koulussa, kertoo Daily Mail. Syyksi tytöt kertovat yhteisvessojen epähygienisyyden ja turvattomuuden.

Tytöt kokevat yhteisvessan käytön erityisen hankalaksi kuukautisten aikana. Monet tytöt välttävät juomasta mitään koulupäivän aikana, jotta voivat pidätellä vessassa käyntiä kotiin asti.

Huonoja kokemuksia myös Suomessa

Niin sanottuja sukupuolineutraaleja vessoja on rakennettu yhä useampaan julkiseen tilaan, kuten kouluihin ja kirjastoihin myös Suomessa. Niitä perustellaan sillä, että transsukupuoliseksi itsensä kokevien on helpompi mennä yhteisvessaan.

Britanniassa transaktivistien järjestöt ovat jopa lähettäneet kouluille virheellisiä tiedotteita, joiden mukaan koulut rikkovat yhdenvertaisuuslakia, mikäli eivät muuta vessoja ”sukupuolineutraaleiksi”. Laki ei kuitenkaan tällaista välttämättä edellytä.

Ylen mukaan yhteisvessoista on ollut samanlaisia huonoja kokemuksia myös Suomessa. Mänttä-Vilppulan Koskelan yläkoulussa tilanne parani, kun sukupuolineutraalit vessat muutettiin takaisin poikien ja tyttöjen vessoiksi."

- Suomen Uutiset

3

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikä naiset muutenkaan paljoa perusta tuosta toksisesta nykyfeminismistä.

      EU-vaaleissa femakkopuolue sai vain 3000 ääntä valtakunnalllisesti!

      Esim. Halla-aho yksin sai kymmenen kertaa enemmän ääniä...

      • Anonyymi

        Nykyinen valtamediassa vellova rasismihysteria ja monikulttuurituputus kaiken maailman "manspreadingien", "kulttuuristen omimisien", synnyttävien miesten ja "setämiesten" seassa kertoo valitettavasti ihan muuta. Valtavirtaan tuota sontaa kovaa tahtia vain tungetaan!


      • Osin tämä saattaa johtua Feministisen puolueen keulahahmojen melko huonosta laadusta.
        Katju ei karisman määrällä mitattuna kehuja saa.

        Lisäksi ei taida olla täysin teräviä kynät penaalissa, että pärjäisi kilpaillussa feministisen politiikan saralla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2342
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      140
      1507
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      155
      1214
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      937
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe