Nobeleita taas jaettu..... Montakohan nobelia naiset on vuosien saatossa voittanut????? Nekin mitkä on naisille tulleet on yleensä roska romaanien kyhäilijäitä, joilla ei mitään arvoaa ihmiskunnan kehitykselle.
Femakot yhteiskunnan hörhöjä.
Anonyymi
15119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ironiavaroitus.
Älä nyt! Seuraava "rauhanpalkinto" on menossa ruotsalaiselle skitsotytölle...
Nobel menetti merkityksensä kun Amerikan presidentti sen sai.
Nyt rima on vielä alempana.
Kohta kettutyttö saa Nobelin.
Ahtisaari haki rauhannobelia vuosikausia. Sitten Mara rupesi pakkoruotsitus-kampanjan keulakuvaksi. Ja kappas! Nobelpalkinto myönnettiin heti...
Näin se menee arvoliberaalissa yhteiskunnassa.
Toiset arvot ovat parempia kuin toiset.
Tarkoitit kait, että toiset ovat BÄTTRE kuin toiset? ;-)
Ruotsinsuomalaiset ovat luultavasti tasa-arvoisimpia ihmisiä maailmassa.
tokikin suomenruotsalaiset.
No, jos Nobelien määrä on suorassa yhteydessä älykkyyteen mielestäsi, niin suomalaiset eivät ole sitten kovin älykkäitä, koska eivät ole saaneet yhtään fysiikan nobelia :)
Myöskään tämän Nobelin myöntäminen ei edistä näkemystä, että voisit vetää suoria johtopäätöksiä asiasta:
"Ensimmäisen lobotomian suoritti portugalilainen neurologi António Egas Moniz vuonna 1936. Hän sai saavutuksestaan lääketieteen Nobel-palkinnon."
Siis lobotomiasta! :D Että silleen.
Ja vastauksena aloitukseesi:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Nobel-palkinnon_saaneista_naisista
Kieltämättä kovin moni N on mennyt kirjallisuuteen, rauhaan tai lääketieteeseen liittyvien tutkijanaisten laariin.
Ei sillä fyysikoita, kemistejä yms "kovien" tieteiden taitajia tainnut olla montaakaan.
Eikö lääketiede mieletäsi ole "kovaa" tiedettä?
Vähäisyys johtuu myös osaltaan siitä, että naisilla ei ole ollut mahdollisuutta menneisyydessä tehdä tiedettä. Naisia koulittiin vain kotia ja perhettä varten. Eli menetettiin paljon potentiaalia. Lisäksi päättäjillä (miehillä) on aina etusijalla miehet, koska naisia aliarvostetaan maailmanlaajuisesti. Tähän patriarkaaliseen kulttuuriin on tullut muutosta vasta viimeisen sadan vuoden aikana, suurimmaksi osaksi haukutuiden "femakkojen" toimesta. Se on lyhyt aika tehdä tiedettä.
Pikaisella+laskulla+naiset+ovat+saaneet+fysiikasta,+kemiasta+ja+lääketieteestä+22+palkintoa+ja+kirjallisuudesta+ja+rauhantyöstä+32++(yht.+siis+54+kpl)+eli+suhdeluku+41+%.+Minusta+se+on+ihan+hyvä+suhdeluku.+Sinä+voit+laskea+miesten+suhdeluvun,+jos+kiinnostaa.
en laske lääketiedettä ns kovaksi tieteeksi.
"Eikö lääketiede mieletäsi ole "kovaa" tiedettä?"
Ei.
Se on vähän kuin insinööritieteet.
Siinä hankitaan esimerkiksi tietoa ihmisen toiminnasta, mutta konetta käyttämällä.
Fysiikka ja kemiakin ovat oikeita ns. kovia tieteitä.
Perustutkimus fysiikassa ei ole korvattavissa millään.
Kemiakin on osin fysiikan yksinkertaistus, joten senkin voi tiukkempi jaottelija laske pois.
Mutta lääketiede ei missään tapauksessa ole kovaa tiedettä.
Se on kovien tieteiden, eli luonnntieteelisen perustutkimuksen kautta syntyneiden innovaatioiden varassa olevaa soveltavaa tiedettä, tms.
" Tähän patriarkaaliseen kulttuuriin on tullut muutosta vasta viimeisen sadan vuoden aikana, suurimmaksi osaksi haukutuiden "femakkojen" toimesta. Se on lyhyt aika tehdä tiedettä."
En oikein usko että nämä ns femakot ovat tuottaneet montaakaan tiedenobelia.
Kirjallisuutta ja kulttuuria varmasti enemmän.
Ja sulla on selkeästi paha olla.
Toivon sun elämään hyvinvointia ja ilahduttavia tapahtumia. Toivon, että saat kokea läheisiä ihmissuhteita ja löydät hyvää oloa tuottavia asioita. Toivon, että saat toteuttaa elämässäsi niitä puolia, joissa olet paras ja joiden tekemisestä sulla tulee olo, että loistat. Toivon, että saat kokea, että loistat. Toivon sulle kaikkea hyvää, voi hyvin arvokas ihmisolento.