Mun tunteet on muuttuneet

Ajattelin vain kertoa tämän, ettei tule yllätyksenä. Mies kertoilee naiselle näitä. Viime aikoina on rakkauteen tullut muutoksia. Siitä pikkaisen, eli ovat tunteet syventyneet huomattavasti ja olen nyt retkussa sinuun pahemmin kuin koskaan ennen. On vähän sellainen tuntuma, etten enää voi sinua unohtaa koskaan, että unohtaminen on tullut mahdottamaksi.

Mitä ajatuksia tämä muutos herättää?

Nimimerkillä parantumattomasti
1491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ihana viesti, kerro hänelle tunteistasi. Onnekas nainen.

Äänestä

Kuulostaa ihanalta 🤗 Onko olemassa tittidii?? On olemassa rakas ❤️

Äänestä

Miten rehellisesti uskallatkaan kertoa tunteistasi. Onnekas saa olla ihminen kenestä näin ajattelet.

Äänestä

Aika söpöä. Mutta ette varmaan ikinä päädy yhteen.

Äänestä

Kiinnostaisi tietää miksi tunteesi ovat nyt yhtäkkiä muuttuneet?

Äänestä
  • Pelkkää kusetusta taas. Mustasukkaisuutta ja kiusantekoa. Siltä musta vaikuttaa.

    Äänestä

  • Jatkan vielä. Itselläni ovat tunteet olleet vahvat koko ajan. Taidat olla tunteistasi aikamoinen tuuliviiri. Voi olla että muuttuvat yhtäkkiä myös toiseen suuntaan. H

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jatkan vielä. Itselläni ovat tunteet olleet vahvat koko ajan. Taidat olla tunteistasi aikamoinen tuuliviiri. Voi olla että muuttuvat yhtäkkiä myös toiseen suuntaan. H

    Tuuliviirin kanssa vielä jaksaisi, mutta tuuliviiri ei ole tarkoituksella ilkeä. Ilkeyttä en jaksa.

    Äänestä

Samassa veneessä ollaan. ♥️ Pitäisi vaan saada paatti satamaan, yhdessä. Tiedän, että siitä satamasta en halua lähteä. Siellä on hyvä ja turvallinen olla. Olet myös rakkaampi kuin kukaan koskaan niin uskomattomalta kuin se näin alussa onkin!

Tunteeni on ollut vakaat jo pitkään. Prosessi on vähän kuin vauvan kasvaminen mahassa, niin kuin kuvainnollisesti ja ajallisesti. 😊 ♥️ Se on alusta asti ollut rakas ja toivottu, mutta joka päivä side ja yhteys kasvaa ja voimistuu. Välillä pelko iskee, mitä jos kaikki ei menekään hyvin, mutta sitten taas usko palaa. Nyt vaan toivoo, että koska sen rakkauden saisi synnytettyä ulos päiden puheeksi ja kosketuksiksi. Muutama kuukausi sitten oli hetki, jolloin synnytys olisi voinut käynnistyä, mutta se jäi odottamaan parempaa aikaa. Joko olisi se hetki jo pian? Ehkä rakkaus ei ollut silloin vielä kypsy syntymään.

Oma rakkaus on jo niin syvä ja suuri, ettei malttaisi enää odottaa yhtään. En tiedä ymmärrätkö lapsettomana miehenä vertausta kaikilla tasoilla, toivottavasti. Olet H. niin fiksu ja empaattinen eli luulisin niin. Tämä ei olut vihjailua biologisesta kellosta vaan vertaus sopii täydellisesti näihin tunteisiin mitkä sisälläni myrskyää. En pelkää tunteita, myrsky voi olla hyvinkin kaunis.

Äänestä
  • Aina, kun näen tällaisen etsin siittäjää -viestin, toivon hartaasti, ettei ikävöimäni ihminen vain kuvittelisi sen olevan minulta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aina, kun näen tällaisen etsin siittäjää -viestin, toivon hartaasti, ettei ikävöimäni ihminen vain kuvittelisi sen olevan minulta.

    Ei kannattaisi olla hirveän huolissaan, sillä joku tampio provoaja näitä kirjoittelee ja tuskin on samaa sukupuolta mitä väittää tuossa olevansa. Eikä se ole, kuuluisa naisina kirjoitteleva mies, päästään sekaisin. Toisekseen, mikäli joku kaipaamasi ihminen luulisi tuollaisen irrationaalisen sutun kirjoittamaksesi, niin eikö se olisi silloin ihan että näkemiin

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aina, kun näen tällaisen etsin siittäjää -viestin, toivon hartaasti, ettei ikävöimäni ihminen vain kuvittelisi sen olevan minulta.

    Katsopas UUDESTAAN mitä tuossa lukee! Vertauskuva sopii tilanteeseen hyvin, ei ole kyse siittäjän etsimisestä vaan päinvastoin.

    Lähtökohtaisesti en tarvitse yhtään lasta lisää. Aiemmissakin on ihan riittävästi työtä ja rakastamista. 😂 Koska rakastan häntä, ja irl sanojen perusteella kuvittelisin hänen haluavan oman lapsen, olisin tarvittaessa valmis miettimään asiaa hänen aloitteesta ja hänen tarpeista lähtöisin. Tietysti ei olla lähelläkään tilannetta, että nuo asiat olisi ajankohtaisia eikä tuo välttämättä enää niin helposti onnistuisi, vaikka haluaisikin? Tähän saakka joka kerta kun ilman ehkäisyä seksiä harrastanut ovulaation kohdalla (nämä parisuhteessa tietysti), on lapsiluku kasvanut. 🙄 En siis ala riskillä pistelemään ja asia on hoidettu niin ettei harkitsematta pääse onnistumaan. 🤣

    Äänestä

Älä jauha pas kaa. Omat tunteeni ovat myös muuttuneet viime aikoina. Hetkittäin vielä annan onnen huuman viedä, mutts tiedän että se ei ole kestävää. Olen oppinut uuden kissa-hiiri -leikin kanssasi ja se on ollut ajoittain hauskaakin. Ymmärrän silti ettei se johda mihinkään kauniiseen rakkaustarinaan. Välillä on hauska kylpeä unelmissa. Todellisuus on muualla. Ja onneksi en itse ole se joka sinun onnen tynnyriisi lopulta uppoaa. Et taida tarvita minua enää, hah, aurinko saattaa kuivattaa maan jolla astelet ja ilman jota hengität, kun vesi ei enää virtaa. Sinähän et tarvitse minua ja hallitset koko maailmaa ympärilläsi. Kulje valitsemaasi tietä, en aio katsoa taakseni enää, enkä jää enää kaipaamaan, hyvää jatkoa.

Äänestä
  • On täällä asiat ja ihmiset sekoitettu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ajattelin vain kertoa tämän, ettei tule yllätyksenä. Mies kertoilee naiselle näitä. Viime aikoina on rakkauteen tullut muutoksia. Siitä pikkaisen, eli ovat tunteet syventyneet huomattavasti ja olen nyt retkussa sinuun pahemmin kuin koskaan ennen. On vähän sellainen tuntuma, etten enää voi sinua unohtaa koskaan, että unohtaminen on tullut mahdottamaksi.

Mitä ajatuksia tämä muutos herättää?

Nimimerkillä parantumattomasti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu