Suomalainen balisong foorumi/yhteisö?

Olen pitkään etsinyt huonolla tuloksella muita suomalaisia, jotka olisivat kiinnostuneet vakavasti otettavasta balisong temppuilusta/keräilystä. Redditin/Instagramin välityksella aiheista keskustellaan maailmanlaajuisesti, mutta suomalaista porukaa ei juuri nää.

Uskoisin että suomestakin löytyy monia harrastajia, sillä esim. Terä-asekesus möi aikanaan Benchmaden 51 sekä 6x malleja ilmeisesti suurella menestyksellä. Myös Lamnia myy premium luokan veistiä suomeen, jotka menevät ilmeisesti hyvin kaupaksi.

Suomalaisen yhteisön etuina olisi saada käyttöön samanlainen vaihtokauppa- sekä myyntikulttuuri kuin amerikkalaisilla balisong harrastajilla. Monet oikeasti hyvät merkit (BRS, Hom yms.) ovat erittäin hankalia saada suomeen, sillä harva myyjä haluaa lähettää niitä suomeen asti.

Eli siis jos löytyy muita harrastajia, pitäisikö meidän perustaa oma subreddit, Facebook ryhmä tai jotain vastaavaa jossa vosi jakaa kuvia, arvosteluita, kokemuksia sekä keskustella harrastuksen tiimoilta. En keksinyt parempaa paikkaa josta kysellä kuin Suomi24, toivottavasti tämä tavoittaa muita harrastajia.

3

910

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi 5/5 homma jos aktiivinen subreddit saataisiin

    • Anonyymi

      Täällä mukana, oltiin vaimon kanssa Balilla ja kyllä tykättiin. Juuri tuo musiikki innosti minua.

    • Anonyymi

      Täällä kanssa yksi harrastelija. Onko vielä minkäänlaista yhteisöä saatu pystyyn?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1061
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      666
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      571
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      560
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe