Uudestisyntymätön adventisti

Anonyymi

Adventtikirkon jäsenenä voi olla uudestisyntymätön.

Adventisti käsitettä ei löydy Raamatusta ja se tarkoittaa adventismin vaikutuksen alaista harhaoppista. Adventismi saa aikaan suhteellisen paljon uskonnonuhreja.

Adventus sana on katolilaisten kirkkolatinasta peräisin pimeältä keskiajalta.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paskanjauhamisesi ei meitä hetkauta, koska puhut pelkää valhetta.

    • Noinkohan uudestisyntymättömän tosiaankin olisi mahdollista liittyä adventisteihin, vaikka uudestisyntymättömän jumalattoman syntisen liittyminen ei onnistu muihinkaan uskonlahkoihin..

      Liittymisprosessissa tarvitaan ensin uskoontulo ja julkinen suun tunnustus. Tämä julkinen suun tunnustus on uskovien upotuskaste. Kastettava tunnustaa julkisesti monien todistajien läsnäollessa, että tahtoo seurata Kristusta Jeesusta myös kasteasiassa Jeesuksen antaman esimerkin mukaisesti. Ja kun uskova on upotuskastettu syvien vesien äärellä, häneltä kysytää tahtooko hän liittyä seurakuntaan virallisen jäsenen ominaisuudessa. Ja jos tahtoo, niin nimi kirjoitetaan seurakunnan jäsenrekisteriin ja kastetun allekirjoitus maistraatin ilmoitukseen. Mutta ellei kastettu tahdo liittyä seurakuntaan, ei häntä voida pakottaa liittymään tuon upotuskasteen seurauksena, vaan antaa asian muhia kaikessa rauhassa..

      "Olkaatten näissä asioissa ovelat kuin käärmeet, mutta viattomat kuin kyyhkyset", sillä ajankuluessa tuo kastettu yleensä itse tulee pyytämään seurakuntaan liittämistä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1725
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      89
      849
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      673
    5. Mitä muistoja teillä on kaivatusta?

      😇
      Ikävä
      51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      513
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe