TULOS tai ULOS

Anonyymi

Loimaalla on ollut muistaakseni jo kymmenen vuotta kehittämisjohtajana Matti Tunkkari. Mitä hän on kehittänyt? Väkiluku laskee, palvelut ajetaan alas jne...Tunkkari ollee keskustalainen eikä enää kovin nuori. Toivoisi, että Tunkkari ottaisi oppia Juha Sipilästä! Jos ei tule kuin alamäki, pitä'ä heittää hanskat naulaan! Pitää ottaa Sipilän tavoin vastuu tekemistään!

7

1202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sipilä otti vastuun, eli keskusta istuu nykyisessäkin hallituksessa. Etkö näe mitään ristiriitaa "vastuun ottamisessa"?

      Ei Loimaan nykyinen talouskriisi ole yhdestä ihmisestä kiinni, ja ylipäänsä jokseenkin mautonta ja raukkamaista nostaa yhtä virkamiestä tikun nokkaan.

      Loimaa kaipaa rohkeutta uudistua, eli tarvitaan uusia tuulia, radikaalejakin ideoita ja ehdotuksia. Nyt ei selvitä vanhoilla eväillä, vaan joka sektorilla mietittävä miten omaa toimintaa voidaan tehostaa ja parantaa, uusia toimintatapoja ja parhaimmillaan uusia asiakkuuksiakin (=lisää tuloja).

      Tulevista koitoksista selvitään vain yhdessä. Jos ei onnistuta, viimeinen sammuttakoon valot. Siihen asti on kuitenkin toivoa ja kipinää, ja negatiivisuus kannattaa tunkea... johonkin.

      • Anonyymi

        Nimenomaan näin!
        Kaupungin päättäjissä jokunen puolituttu ja puolisukulainen, joilta toivoisin rohkeampaa otetta. Vähemmän puhetta ja politiikkaa, enemmän tekoja yhteiseksi hyväksi.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Viimeisimmässä Seutu-Sanomissa esitti TMPR hyviä näkökohtia Loimaan talouden ja toimeliaisuuden parantamiseksi, kun taas TEM:n näkemykset oli enemmän juuri mitä voi odottaa julkisen sektorin sosaalipuolen ihmiseltä.

      lajijasuris

      • Anonyymi

        Samaa mieltä!
        Ja mitä virkamiehiin tulee niin Manne Pärkö ja Matti Tunkkari ovat Loimaan virkamiesten aatelia. Ihmisiä ihmisille ja helposti lähestyttäviä. Varsinkin Pärkö tekee työtään huolella ja antaa aikaansa ja kuuntelee asukkaita. Selvästi perillä siitä ketä varten hän työtään tekee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samaa mieltä!
        Ja mitä virkamiehiin tulee niin Manne Pärkö ja Matti Tunkkari ovat Loimaan virkamiesten aatelia. Ihmisiä ihmisille ja helposti lähestyttäviä. Varsinkin Pärkö tekee työtään huolella ja antaa aikaansa ja kuuntelee asukkaita. Selvästi perillä siitä ketä varten hän työtään tekee.

        Eivät ainakaan pieniä koululaisia varten työtään tee.


    • Anonyymi

      Mikään ei ole yhtä helppoa kuin muitten ihmisten töitten arvostelu.
      Paitsi. ..jos olet itse tehnyt samaa työtä.

      • Anonyymi

        Tämä kommentti tulee ilmi kun arvostellaan julkisen puolen henkilöitä.
        Tulosvastuullisuus myös julkiselle puolelle tai sit pitää olla munaa itse lähteä ja sanoa ”Etten onnistunut”


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe