Suomen asiakastieto Oy?

Anonyymi

MITEN voi olla mahdollista, että saadakseen tietää omat luottotietonsa, tavallisen kansalaisen pitää maksaa selvää rahaa?

Suomen asiakastieto Oy:n Omatieto- palvelusta kuten muistakin palveluista voi tilata omat luottotietonsa maksua vastaan.

Miten on mahdollista että tällainen toiminta on laillista? Tämähän on kiristystä kansalaisen omilla henkilökohtaisilla tiedoilla! Eikö kaikkien omien henkilökohtaisten tietojen pitäisi olla kaikille kansalaisille itsestäänselvästi ilmaisia?

Vaaditaanko seuraavaksi omista sairauskertomuksistakin maksua, muuten et saa tietää omia tietojasi?

Miten helvetissä tällainen toiminta voi olla laillista?

8

157

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedätkö millä periaatteella Suomen kansanedustajat valitaan? Mikä on heidän päätehtävänsä? Mikä motivoi heidät olemaan hoitamatta päätehtäväänsä?

      • Anonyymi

        Miten kommenttisi liittyy aloituksen kysymykseen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten kommenttisi liittyy aloituksen kysymykseen?

        Leikitkö tyhmää vai ...


    • Anonyymi

      Minkä valtion pitäisi mielestäsi maksaa luottotietojen rekisteröinnistä koituvat kustannukset Suomelle, jos niiden pitäisi mielestäsi olla suomalaisille ilmaisia?

    • Anonyymi

      Kerran vuodessa saa lain mukaan tarkistaa omat luottotietonsa ilmaiseksi.

    • Anonyymi

      Jos ei edes tiedä omia luottotietojaan, on aivan kohtuullista maksaa siitä. Molo!

    • Anonyymi

      Miten on mahdollista, että joku ei tiedä omia luottotietojaan vaan joutuisi kyselemään niitä jostakin palvelusta. Tavallisille ihmisille ei tule tällaista tilannetta vastaan.

      Palvelun tuottaminen ei varmaankaan ole ilmaista, joten on loogista, että siitä joutuu maksamaan.

    • Anonyymi

      Jos ei edes tiedä omia luottotietojaan, on aivan kohtuullista maksaa siitä. Törppö!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      247
      1836
    2. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      95
      1832
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      91
      1393
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      69
      1077
    5. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      12
      975
    6. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      951
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      938
    8. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      938
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      892
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      39
      875
    Aihe