Outo uni lentävästä ilveksestä

Anonyymi

Hei! Näin juuri unen, joka jätti tutkiskelemaan sitä tarkemmin ja jäi mietityttämään. Eli lyhyesti, näin unta jossa olin jollain mökillä jonkin vesistön rannalla, lähdin pienellä veneellä jossa oli moottori ajamaan kohti isompaa järveä, tarkoituksena oli päästä johonkin paikkaan, mitä en ainakaan näin jälkeenpäin tiedä. Oli päivä ja valoisaa, aurinko paistoi. Ajoin vain hetken ja päädyin kapealle salmelle, jossa oli paljon kiviä. Osuin johonkin kiveen ja moottori sammui, se oli mennyt rikki. Yhtäkkiä olikin yö ja mietin siinä että mitäs nyt teen. Kuulin ihmeellistä eläimen ääntä suunnilleen sieltä suunnasta mihin olin menossa. Sieltä LENSI ilves tai ilveksen näköinen eläin, jolla oli lepakonsiipiä muistuttavat siivet. Se lensi eteeni, noin 10 metrin päähän. Huomasin että sillä oli mukanaan poikanen. Ajattelin että se yrittää hyökätä kimppuun, jos se piti minua uhkana poikaselleen, mutta puhelimeni taskulamppu piti sen paikallaan. Samaan aikaan yritin selvittää miten pääsen pois. Huomasin että järvi oli jäässä, se jäätyi tämän olennon alla. Olin siis jumissa ja ilma tuntui olevan todella kylmä. Siinä se olento sitten vain seisoi jään päällä, poikanen vieressään ja lopulta näihin kohtiin heräsin. Mitä tämä uni voisi tarkoittaa? Näen melko harvoin unia mutta ne ovat usein todella villejä kun niitä näen. Kiinnostaisi kuulla muiden tulkintaa tästä unesta!

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olit unesi alussa mökillä, minkä minä liitän vapaa-ajan kokemukseen, siis vapauteen.

      Lähdit kulkemaan pienemmältä järveltä kohti suurempaa, siis kohti suurempia "kuvioita", kuten sanotaan, taikka kulkemaan elämässä eteenpäin.

      Kulkusi kohti suurempia kuvioita ei kuitenkaan ollut vailla esteitä. Veneen moottori sammui, tuli yö, etkä tiennyt mitä sinun tulisi tehdä. Samalla koit, että jokin uhkasi sinua suunnassa, johon olit menossa.

      Jostain syystä kokemasi uhka otti mielessäsi ilveksen muodon, mutta mielestäni merkityksellisempää on, että sillä uhalla oli mukanaan poikanen. Näkemäsi perusteella sanoisin, että kokemasi uhka liittyi jollain tavalla naiseen ja tämän lapseen.

      Yritit selvittää itsellesi tietä pois uhan edestä, mutta järven jäätyessä ilveksen alla, mahdollisuudet etenemiseen olivat poikki.

      Sanoisin, että uni muotoili visuaalisesti ajatuksen, ettet voi jättää taaksesi jotain, millä on tekemistä jonkun naisen ja hänen lapsensa kanssa. Samalla koit vapautesi olevan uhattuna.

      Keitä nämä äiti ja lapsi mielessäsi sitten ovatkin, voidaan niitä lähteä pohtimaan moneltakin kantilta, mutta lähtisin liikkeelle jostakin konkreettisesta äidistä ja lapsesta. Pelkkä jääkiekkojoukkueen kannatuksesta luopuminen tuskin saisi aikaiseksi moista unta, vaikka unimaailmassa kaikki on tietysti yksilöllistä ja mahdollista.

      Kiitos mielenkiintoisen unesi jakamisesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2167
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      98
      2119
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2062
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1923
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1895
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      595
      1865
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      21
      1669
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1433
    Aihe