Hei
Olen jo pidemmän aikaa halunnut vierailla moskeijassa, mutta en oikeen ole varma, että miten se pitäis toteuttaa.
Pitääkö esim. ottaa huomioon joitain asioita?
Voiko vierailla minä aikana tahansa vai onko ajoissa joitain rajotuksia?
Löytyykö esim. Espoosta tai Helsingistä moskeijaa jossa kommunikoidaan suomeksi?
(Olen mies ja asun pääkaupunki seudulla)
Moskeijassa vierailu?
23
965
Vastaukset
Espooon ja Helsingin moskeijoiden luulisi olevan aika hyvin auki päiväsaikaan (eivät yöllä), mutta valitettavasti en lupaa, että olisivat sitä aina - luottaisin kuitenkin Pasilan moskeijaan ja Kampin Rabitan moskeijan siinä suhteessa. Moskeijoissa kommunikoidaan myös suomeksi.
Mitään sen kummempaa huomioonotettavaa ei ole.- Anonyymi
Moskeijaan on tervetullut
Ehkä olisi helpompi tulla jos on joku muslimi kaveri ottaa mukaan, mutta saa tulla yksinkin... saa tulla katsomaan, kiertämään, ihmettelemään, rukoilemaan... moskeijassa on joskus enemmän, joskus vähemmän porukkaa paikallaSaako ottaa välipalaksi pekonivoileivän ja viinipullon? Alkaa nimittäin usein paskanjauhaminen nälättämään.
- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Saako ottaa välipalaksi pekonivoileivän ja viinipullon? Alkaa nimittäin usein paskanjauhaminen nälättämään.
Jos ajatuksena on olla lapsellinen mulkku ihan periaatteesta, niin miksei.
Anonyymi kirjoitti:
Jos ajatuksena on olla lapsellinen mulkku ihan periaatteesta, niin miksei.
Kumisaappaissa suoraan sikalasta.
- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Kumisaappaissa suoraan sikalasta.
Eikä nekään riitä kun katselemme millä pahuudella nämä suomeen levitäytyvät
- lehdet sen kertovat, kärryllisiä sitä sinne pitää työntää elävää p- Anonyymi kirjoitti:
Eikä nekään riitä kun katselemme millä pahuudella nämä suomeen levitäytyvät
- lehdet sen kertovat, kärryllisiä sitä sinne pitää työntää elävää p-Elä ole pahoilla mielin, kelpasihan meille miekalla levitetty kristinuskonharhakin.
- Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Elä ole pahoilla mielin, kelpasihan meille miekalla levitetty kristinuskonharhakin.
ELÄMÄ ON KOKOAIKAISTA MUUTOSTA, MUTTA MIKÄ ON IANKAIKKISTA SE PYSYY SAMANA
HENKISIN SITEIN ELÄMME sIINÄ PARVISSA JA KUVAINOILISESTI NÄIN
- maalisuudessa tätä sanotaan vietiksi - Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Elä ole pahoilla mielin, kelpasihan meille miekalla levitetty kristinuskonharhakin.
>>> islam uhka ihmisyydelle. <<<
Kain ja Abel kuvaelma on todellisuutta nyt ja aina IANKAIKKISESTI
- siinä on se elämän ero mikä erottaa elämän elmästä - Anonyymi
he-ma kirjoitti:
Elä ole pahoilla mielin, kelpasihan meille miekalla levitetty kristinuskonharhakin.
Tanskassa iso terrorisminvastainen operaatio – "Niin vakava kuin voi olla"
Useita terroristiepäiltyjä on jäänyt kiinni Tanskassa.
Tanskan pääministeri Mette Frederiksenin mukaan kyse on ”äärimmäisen vakavasta” asiasta.
– Tilanne on niin vakava kuin voi olla, hän kommentoi tilannetta Brysselissä.
– Olen tyytyväinen viranomaisten työhön. Se valitettavasti osoittaa, minkälaisessa tilanteessa olemme.
DR:n mukaan operaatioon kuuluvia tehtäviä suoritettiin ainakin Odensessa ja Århusissa. Poliisi tiedottaa asiasta tarkemmin paikallista aikaa kello 13. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>> islam uhka ihmisyydelle. <<<
Kain ja Abel kuvaelma on todellisuutta nyt ja aina IANKAIKKISESTI
- siinä on se elämän ero mikä erottaa elämän elmästäItäraja: Isohko joukko tulemassa Suomeen Vaalimaalta
Silminnäkijät puhuvat 10–15 hengen ryhmästä.
IS:n tiedot: Koko itäraja suljetaan uudelleen
Hallitus reagoi nopeasti viime yönä auenneen itärajan tilanteeseen.
TUHOISUUDELLE PISTETÄÄN SEINÄ ETEEN
- Anonyymi
>> Elämän virta reijo taipale
Purttamme näin tyrskyjä päin
virta vie elämän tien
määrätty on tuntematon
aina tuo tuleva lie
ei koskaan ennalta voi aavistaa
minkä huomenna kohdata saa
vaikka murheen se tuo
joskus riemunkin suo
Kuljen kuunnellen elämän virtaa
SUOMALAISUUS JA KORKEIMMAN OHJAUS NÄIN KULEMME ELÄMÄN VIRTAA JA AIN AMMU SEN UUDEKS LUO - Anonyymi
Näyttää ruotsi olevan näiten-kansa tosi pahassa jamasa
- Anonyymi
Ottakaa vastaan valkeus ja ruvetkaa toimimaan aina maassa missä olette maan tapoja ja kultuuria noudattaen elämän ohjauksena.
https://www.youtube.com/watch?v=s8SIV4I8S8E
Seurakuntalaiset ja työntekijät hiljentyivät yhdessä Isä meidän -rukoukseen, niin kuin Jeesus Kristus on sen meille opettanut.- Anonyymi
Käsittäkää KORKEIMAN tarkoitus - sitä suomalaisetkin teiltä odottavat.
- Anonyymi
>>> Al-Aqsa moskeijassa: "Me valtaamme maanne!" <<<
--- Juu ei onnistu ahmetti. Ilmeisesti ette tunne pohjoisen kansaa kovinkaan hyvin.
------------------------------------------------------------------------------------------------------ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
>>> Al-Aqsa moskeijassa: "Me valtaamme maanne!" <<<
--- Juu ei onnistu ahmetti. Ilmeisesti ette tunne pohjoisen kansaa kovinkaan hyvin.
------------------------------------------------------------------------------------------------------Islam ja länsi 1: Poliittisen islamin nousu (suomenkielinen tekstitys)
NÄYTTÖÄHÄN NÄITTEN TUHOISUUDESTA ON RIITTÄMIIN
- Anonyymi
Koska moskeijat suomesta puretaan, tätä puidaan jo varmaan kerroksissa
- Anonyymi
UZI kainaloon
- Anonyymi
Rajan täyssulku järkytti Vaalimaalla – ”Kaikki itkevät”
Moni Suomessa asuva venäläinen yrittää ehtiä nähdä sukulaisiaan vielä kerran tänä vuonna. Rajan täyssulku järkytti Vaalimaalla.
TÄMÄ ON KOKOAIKAISTA ISLAMIA - TUHOISUUKSINEEN KIERTÄVÄT HEMMOYHTEISKUNTIA RASITTEINA - Anonyymi
KAKSINAAMAISUUS ON NÄILLÄ ELÄMÄN POLKU
- ELIKKÄ PAKOON LÄHTEVÄT ELMÄNYMPÄRISTÖÄÄN
- SILTI SAMAA VETÄVÄT MUKANAAN
- JA SILLÄ PYRKIEN TUHOAMAAN SITTEN SUOMALAISET- Anonyymi
Näillähän on allahin oikeus näin toimia ja julkeasti vielä
>>> islam uhka ihmisyydelle. <<< - Anonyymi
Mitä on tämä suomalaisten kädettömyys ?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739