Tätä ei välttämättä edes tiedetä tai haluta tietää. Monelle se on yksi lysti.
Kuka tai ketkä johtavat paikallisseurakuntaa?
Miten ja missä paikallisseurakunnan paimen valitaan?
Katolisuudesta peräisin olevat perinnäissäännöt johtamishierarkiassa ohjaavat SDA tai Adventtikirkon organisaatiota.
Kuka johtaa paikallisseurakuntaa?
6
110
Vastaukset
- Anonyymi
Jeesus on ylimmäinen paimen ja Pyhä Henki johtaa paikallisseurakuntaa.
- Anonyymi
Mitä tarkoitat että reaaliadventismissa Pyhä Henki johtaa seurakuntaa?
Kuulostaa ihan Pyhän Hengen pilkalta tai emävalheelta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä tarkoitat että reaaliadventismissa Pyhä Henki johtaa seurakuntaa?
Kuulostaa ihan Pyhän Hengen pilkalta tai emävalheelta.Adventisteilla on eri Jeesus joka käskee öyhöttämään ja kehumaan sapatillaan ja oikeaooplisella helvetillä. Lapsellista ja tyhmää tämä harhaoppi.
Tämä on se ehta adventismin henki.
Tutkikaa itseänne adventistit ja älkää puolustako harhojanne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Adventisteilla on eri Jeesus joka käskee öyhöttämään ja kehumaan sapatillaan ja oikeaooplisella helvetillä. Lapsellista ja tyhmää tämä harhaoppi.
Tämä on se ehta adventismin henki.
Tutkikaa itseänne adventistit ja älkää puolustako harhojanne.Ja päivittäinen öyhötys sapatin vastaisuudella kuullostaa todella järjen riemuvoitolla.
Oliskohan niin, että tämä jokapäiväinen monen aloituksen tulva sapatista, opinkohdista, kaksinaismoraalista, kasterituaalista, tutkivasta tuomiosta ja ties mistä, on vain yhden ihmisen hengetöntä pöhinää... ainakin samat ajatukset toistuvat päivästä toiseen ilman merkkiäkään siitä, että hän aiheesta jotakin tietäisi tai ymmärtäisi miten tavallinen seurakunta toimii tai adventisti uskoo.
- Anonyymi
Seurakunnat valitsevat joka toinen vuosi vanhimmat ja muut virkailijat, jotka ovat kaikki palkattomia. Se, mitä useimmat eivät tiedä, on ettei adventtiseurakuntia johda vanhimmat tai virkailijat vaan seurakunnan jäsenistä valittu johtokunta.
Niin, kuka oikeasti johtaa kutakin paikallisseurakuntaa. Varmaa on ainoastaan se, ettei kyseessä ole PH.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan13951- 433542
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv603423- 183150
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv343128No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452910- 442560
Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h392482- 422325
- 452089