Tätä ei välttämättä edes tiedetä tai haluta tietää. Monelle se on yksi lysti.
Kuka tai ketkä johtavat paikallisseurakuntaa?
Miten ja missä paikallisseurakunnan paimen valitaan?
Katolisuudesta peräisin olevat perinnäissäännöt johtamishierarkiassa ohjaavat SDA tai Adventtikirkon organisaatiota.
Kuka tai ketkä johtavat paikallisseurakuntaa?
Miten ja missä paikallisseurakunnan paimen valitaan?
Katolisuudesta peräisin olevat perinnäissäännöt johtamishierarkiassa ohjaavat SDA tai Adventtikirkon organisaatiota.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jeesus on ylimmäinen paimen ja Pyhä Henki johtaa paikallisseurakuntaa.
Mitä tarkoitat että reaaliadventismissa Pyhä Henki johtaa seurakuntaa?
Kuulostaa ihan Pyhän Hengen pilkalta tai emävalheelta.
Adventisteilla on eri Jeesus joka käskee öyhöttämään ja kehumaan sapatillaan ja oikeaooplisella helvetillä. Lapsellista ja tyhmää tämä harhaoppi.
Tämä on se ehta adventismin henki.
Tutkikaa itseänne adventistit ja älkää puolustako harhojanne.
Ja päivittäinen öyhötys sapatin vastaisuudella kuullostaa todella järjen riemuvoitolla.
Oliskohan niin, että tämä jokapäiväinen monen aloituksen tulva sapatista, opinkohdista, kaksinaismoraalista, kasterituaalista, tutkivasta tuomiosta ja ties mistä, on vain yhden ihmisen hengetöntä pöhinää... ainakin samat ajatukset toistuvat päivästä toiseen ilman merkkiäkään siitä, että hän aiheesta jotakin tietäisi tai ymmärtäisi miten tavallinen seurakunta toimii tai adventisti uskoo.
Seurakunnat valitsevat joka toinen vuosi vanhimmat ja muut virkailijat, jotka ovat kaikki palkattomia. Se, mitä useimmat eivät tiedä, on ettei adventtiseurakuntia johda vanhimmat tai virkailijat vaan seurakunnan jäsenistä valittu johtokunta.
Niin, kuka oikeasti johtaa kutakin paikallisseurakuntaa. Varmaa on ainoastaan se, ettei kyseessä ole PH.