Rytmihäiriö kuolema?

Anonyymi

Olisiko täällä asiantuntijaa (rytmihäiriökardiologia tms) kertomaan voiko pelkästään kova krapula/alkoholinkäyttö aiheuttaa rakenteellisesti terveeseen sydämeen kuolettavan rytmihäiriön joka johtaa sydänpysähdykseen ? . Myöskään perinnöllisiä rytmihäiriöitä aiheuttavia sairauksia ei ole geenitestillä löytynyt kyseiseltä henkilöltä eikä hän juurikaan eläessään valitellut rytmihäiriötä. Kyseessä oli nuori ja terve ihminen.

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alkoholin raju kertakäyttö voi aiheuttaa kammiovärinää terveelläkin henkilöllä ja johtaa hengenvaaralliseen alkoholimyrkytykseen.
      Kammiovärinä on on sydämen rytmihäiriö, jossa sydämen kammiot värisevät 300–500 kertaa minuutissa. Kammiovärinän aikana veri ei pumppaudu sydämestä eteenpäin.

      Kammiovärinä johtaa muutamassa sekunnissa tajuttomuuteen ja 4–6 minuutissa aivojen vaurioitumiseen verenkierron ja hapenpuutteen takia. Kuolema seuraa alle puolessa tunnissa, ellei sydämen toimintaa saada palautettua riittävän hyväksi elvytystoimilla.
      Krapulassa eteisvärinä on mahdollista, ja se taas puolestaan voi muuttua kammiovärinäksi. Eli vastaus kysymykseesi on kyllä voi.

    • Anonyymi

      Ei se aina johdu alkoholista. Eräs tuntemani henkilö menetti tajuntansa suunnistaessaan (kilpailu). Hän on täysin terve, urheilullinen nuorukainen. Sydän vain yhtä-äkkisesti lopetti toimintansa tuossa urheilusuorituksessa. Hänen onnekseen seuraava, samalle rastille saapunut ryhmä oli palomiehiä, jotka aloittivat välittömän elvytyksen. Hänet toimitettiin nopeasti ambulanssilla sairaalaan, jossa häntä pidettiin keinotekoisessa koomassa noin viikon verrran.

      Nykyisin hän on töissä ja voi hyvin, tosin automaattinen rytminsiirtolaite on asennettu ihon alle hänen rintaansa.

      • Anonyymi

        Kiitos kertomisesta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1904
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1385
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1182
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1037
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      967
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      879
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    8. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      195
      853
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      48
      843
    Aihe