Voiko uusissa renkaissa olla liikaa ilmaa?

Talvirenkaat vaihdettu ja paineita tarkastettu. Siis uudet käyttämättömät renkaat alle. Paineet niissä 3,0. Suositus 2,2. Horiseeko mittari vai minä?
10129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ihan hyvin voi olla paineet pielessä. Rengasasentaja on lykännyt ilmat rieskoihin silleen ettei varmasti ole lutussa. Aina kannattaa renkaiden vaihdossa ne paineet tarkistella. (vaikka olisi uudetkin kumit) Sekä silloin tällöin muutenkin.

Äänestä

Aika paljon välillä horisee noi huoltsikoiden mittaritkin. 0,5bar on paras minkä olen nähnyt.

Äänestä

Ei niissä uusissa renkaissa ole ilmaa valmiina, joku niihin on ilmaa laittanut!

Äänestä

Laittavat liikkeessä täysin oman päänsä mukaan. Minulle vain ilmottivat että laitettiin 3 baria kaikkiin. Sanoin et suositus on ovessa että 3,7 taakse niin alkoi kyseenalaistamaan valmistajan ohjearvoa että miksi ne sellaista suosittelee. Sanoin että en minä vaan tiedä mutta niin tekevät. Lisäsin sitten itse puuttuvat barit taakse. Että sellasta palvelua saa kun ostaa 500 euron talvirenkaat ketjuliikkeestä. Ensi kerralla taas sieltä netistä ja asennus nyrkkipajalla.

Äänestä
  • Olisit ostanut kunnolliset merkkirenkaat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olisit ostanut kunnolliset merkkirenkaat.

    Miten merkkirenkaat vaikuttaa asentajan laittamiin renkaan ilmanpaineisiin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten merkkirenkaat vaikuttaa asentajan laittamiin renkaan ilmanpaineisiin?

    Motivoi enemmän kuin paskojen kiinalaisten asentaminen ja laatutietoinen on tarkempi paineista ja työn laadusta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Motivoi enemmän kuin paskojen kiinalaisten asentaminen ja laatutietoinen on tarkempi paineista ja työn laadusta.

    Missä tuollainen yritys on?

    Äänestä

  • Mihin henkilöautoon pitää laittaa 3.7bar?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mihin henkilöautoon pitää laittaa 3.7bar?

    Oisko pakettiauto?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Talvirenkaat vaihdettu ja paineita tarkastettu. Siis uudet käyttämättömät renkaat alle. Paineet niissä 3,0. Suositus 2,2. Horiseeko mittari vai minä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu