Näyttämönyrkkeily

Anonyymi

Näyttämönyrkkeily on lavalla ja kameran edessä tapahtuvaa väkivallalta näyttävää nyrkkeilyä, joka toteutetaan turvallisesti. Harjoitteluun sisältyy kuunteluharjotteita ja oikeanlaisen voiman käyttöä sillä tarkoituksena ei ole koskaan satuttaa ketään. Näyttämönyrkkeilyssä harjoitellaan miten luodaan illuusio lyönneistä ja potkuista. Näyttämönyrkkeily antaa työkaluja harrastajille niin että he voivat tulevaisuudessa luoda myös itse sparritilanteen niin että tekijät ovat turvassa. Näyttämönyrkkeily on lähempänä viihdettä kuin oikea kamppailu-urheilu ja siksi sopiikin kaikille joita kiinnostaa vaikuttavalta näyttävä liike.

Kurssit ovat pääsääntöisesti suunnattu teatteriharrastajille ja näyttelijöille.

Suomessa näyttämönyrkkeilyä ja sen opetusta tarjoaa Dramatic Combat Finland joka on osa pohjoismaista järjestöä NSFS:ää.

1

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Okei. Mielenkiintoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      97
      3533
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2872
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2431
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      43
      1875
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      242
      1623
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      41
      1555
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1350
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1316
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1191
    Aihe